Gönderen Konu: Yoğun Saç Dökülmesi  (Okunma sayısı 6271 defa)

Mutsuz Hasta

• Hero Member
Yoğun Saç Dökülmesi
« : 11 Ekim 2019, 16:39:58 »
herkese merhaba. 25.5 yaşındayım, son 3-4 aydır yoğun bir şekilde saçlarım dökülüyor. Her banyoya girdiğimde en az 30-40 tel, çıktığımda da kuruladıktan ve tararken de en az 30-40 tel saç dökülüyor. Saç uçlarıma baktım, incelmiş. Kafamın derisinde aşırı derecede yağlanma var, tabaka halinde. Ne zaman elimi atsam saç geliyor. Cansızlaşmış durumda saçlarım. 6-7 ay önce Biotin kullandım sadece, bir etkisini görmedim sanırım. Başka hiçbir şey kullanmadım. Saçlarım kahverengi, ince telli (çok ince değil). Anne tarafının şakak ve tepe kısımları dökülmüş, baba tarafında ise dedemin saçları kirpi gibi, dimdik. Babamın da şakak ve tepeleri dökülmüş (Bir miktar saç var ama).

Tek yumurta ikizi kardeşim var, onun da saçlarının kalınlığı ve rengi benimle birebir aynı. Eğer genetik dökülme ise neden onda yok bu dökülme?

İnternette okuduğum yorumlar, tavsiyeler vs.  ilaçların yan etkileri yüzünden hiç kullanmadım. Burada da bir süredir üye olmadan takılıyordum, bugün konu açıp bilgi almak istedim.

Saçlarımın sol ve sağ şakak kısımları iyice geriye çekilmiş durumda, çizgi de genişledi. Tavsiyelerinize ihtiyacım var, psikolojim bozuldu diyebilirim. Hepinize teşekkür ederim şimdiden.

Edit: Dökülme her tarafta var, arka tarafta bile.

Görseller:

https://ibb.co/TYptS5q
https://ibb.co/b29Pj6p
https://ibb.co/TYBT3xT
https://ibb.co/WppR7Pv
https://ibb.co/B4m79Ks
https://ibb.co/sHmKc6d
https://ibb.co/3CRwMXT
https://ibb.co/3C7W4D8

Mutsuz Hasta

• Hero Member
Ynt: Yoğun Saç Dökülmesi
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2019, 23:11:32 »
Tavsiyesi olan var mı arkadaşlar?

Mutsuz Hasta

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2019, 08:18:06 »
Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar, sizler tecrübelisiniz, saç uçlarımda incelme var; ne kullanayım? Gözünüzü seveyim el atın.

ahmetbird

• Full Member
« Yanıtla #3 : 13 Ekim 2019, 11:19:21 »
Hocam doktora git tahlillerini falan yaptır üzülme ama büyük ihtimal erkek tipi dökülme çıkar. Ben minoxidil+xpecia tablet başladım 2 hafta oluyor gerçekten üşenmeden kullanabilirim dersen ve umarım çokta fazla yan etkisini görmezsen kullanabileceğin kadar kullan şahsen ben öyle yapmayı düşünüyorum. Bende çok streslenmiştim o vakit daha çok döküyor insan zaten 2 tedavi var 1-finastreid 2-minoxidil burda çoğu kişi benden tecrübelidir onlarada danışabilirsin saçların iyi duruyor kesin bir şey diyemem tabi benimkide iyi duruyordu doktor erkek tipi dökülme dedi sonra 1 hafta üzüldüm, ağladım bile kafayı takınca giden tek şey daha çok saç oluyor bir umut 35-40 a yeni tedavilerin çıkması. 
Akşamları 10 fıs minoxidil-(Başlangıç 26 Eylül 2019)

Sawpoo Şampuan
Konazol Şampuan (haftada 2 gün)

Mutsuz Hasta

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 17 Ekim 2019, 21:01:43 »
Hocam doktora git tahlillerini falan yaptır üzülme ama büyük ihtimal erkek tipi dökülme çıkar. Ben minoxidil+xpecia tablet başladım 2 hafta oluyor gerçekten üşenmeden kullanabilirim dersen ve umarım çokta fazla yan etkisini görmezsen kullanabileceğin kadar kullan şahsen ben öyle yapmayı düşünüyorum. Bende çok streslenmiştim o vakit daha çok döküyor insan zaten 2 tedavi var 1-finastreid 2-minoxidil burda çoğu kişi benden tecrübelidir onlarada danışabilirsin saçların iyi duruyor kesin bir şey diyemem tabi benimkide iyi duruyordu doktor erkek tipi dökülme dedi sonra 1 hafta üzüldüm, ağladım bile kafayı takınca giden tek şey daha çok saç oluyor bir umut 35-40 a yeni tedavilerin çıkması.

Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim hocam, sağ olun. Umarım sizin için de olumlu şeyler olur. Benimki genetik dökülme, bunun farkındayım. Az önce banyodan çıktım, en az 40 tel saçım daha gitti, aşırı hassas bir durumdalar, kafamı sallayınca bile lavaboya döküldüğünü gördüm. Belli bir yerden değil, her yerden dökülme var. İlaçlardan çok çekiniyorum, ileride başka hastalıkları tetikleyebilir diye de şüphelerim var. Şu şekilde de göz göre göre seyreliyor. Tecrübe sahibi büyüklerimden, arkadaşlarımdan tavsiye bekliyorum. Rica ediyorum biri yardımcı olsun, yönlendirilmeye çok ihtiyacım var.

ahmetbird

• Full Member
« Yanıtla #5 : 17 Ekim 2019, 22:18:10 »
Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim hocam, sağ olun. Umarım sizin için de olumlu şeyler olur. Benimki genetik dökülme, bunun farkındayım. Az önce banyodan çıktım, en az 40 tel saçım daha gitti, aşırı hassas bir durumdalar, kafamı sallayınca bile lavaboya döküldüğünü gördüm. Belli bir yerden değil, her yerden dökülme var. İlaçlardan çok çekiniyorum, ileride başka hastalıkları tetikleyebilir diye de şüphelerim var. Şu şekilde de göz göre göre seyreliyor. Tecrübe sahibi büyüklerimden, arkadaşlarımdan tavsiye bekliyorum. Rica ediyorum biri yardımcı olsun, yönlendirilmeye çok ihtiyacım var.

Bende bu yüzden yazdım açıkçası çünkü öylece üzülüp seyrekleşmesini gözlüyordum ama minoxidile başladım kafam rahat çünkü en azından bir tedavi uyguluyorum gibi hissediyorum eğer hiç bir şey yapmazsam kafamda ki soru işaretleri çok daha fazla olucaktı ben kafaya koydum Allah'ın izniyle yan etki görmezsem minoxidile devam edicem tavsiyem kara kara düşüneceğine bir tedaviye başlaman yönünde olucak.
Akşamları 10 fıs minoxidil-(Başlangıç 26 Eylül 2019)

Sawpoo Şampuan
Konazol Şampuan (haftada 2 gün)

Keladayı07

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #6 : 17 Ekim 2019, 23:33:22 »
Bende bu yüzden yazdım açıkçası çünkü öylece üzülüp seyrekleşmesini gözlüyordum ama minoxidile başladım kafam rahat çünkü en azından bir tedavi uyguluyorum gibi hissediyorum eğer hiç bir şey yapmazsam kafamda ki soru işaretleri çok daha fazla olucaktı ben kafaya koydum Allah'ın izniyle yan etki görmezsem minoxidile devam edicem tavsiyem kara kara düşüneceğine bir tedaviye başlaman yönünde olucak.

Kardeşim. Madem başladın sakın kullanmayı bırakma. Çok iyi sonuç alacaksın saçların baya bi toparlayacak. Sakın rehavete kapılıp bırakma. Benim saçı senden gür yaptı bi anda ilacı bıraktım yıkım oldu. Sonuna kadar kullan istediğin saça kavuşunca doz düşür ama sakın bırakma

Mutsuz Hasta

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 18 Ekim 2019, 00:04:15 »

Kalbi tetikleyebilir, birisi “Kalp ile ilgili genetik bir sorunum yoktu, ama bu ilaç yüzünden kalbim tekledi bir gün, ben de bıraktım. Sağlığınız, saçınızdan daha önemli” yazmış, onu görünce çok çekindim hocam.

Mutsuz Hasta

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 18 Ekim 2019, 00:06:33 »
Kardeşim. Madem başladın sakın kullanmayı bırakma. Çok iyi sonuç alacaksın saçların baya bi toparlayacak. Sakın rehavete kapılıp bırakma. Benim saçı senden gür yaptı bi anda ilacı bıraktım yıkım oldu. Sonuna kadar kullan istediğin saça kavuşunca doz düşür ama sakın bırakma

Hocam nereye kadar kullanacağız bunu? 35’e kadar kullansak, sonrasında erkek tipi saç dökülmesinin etkisi azalınca bıraksak ve sonrasında biraz dökülse bile donörler sağlam kalır, tepeler de yine biraz seyrelir, fakat ekim kalitesi iyi olur. Bu düşünce yanlış mı?

Keladayı07

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #9 : 18 Ekim 2019, 02:30:03 »
Hocam nereye kadar kullanacağız bunu? 35’e kadar kullansak, sonrasında erkek tipi saç dökülmesinin etkisi azalınca bıraksak ve sonrasında biraz dökülse bile donörler sağlam kalır, tepeler de yine biraz seyrelir, fakat ekim kalitesi iyi olur. Bu düşünce yanlış mı?
1 sene sabah akşam 5 fıs. 12. Aydan sonra sadece akşamları 1 sene de böyle kullan sonrasında durumuna göre 2 güne 3 güne 1 dönüşümlü kullan yeterki bıçak gibi kesme kullanmayı.

Keladayı07

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #10 : 18 Ekim 2019, 02:30:32 »
30a kadar yolu var sonrasında dökülme azalıyormuş

Spencer

• Hero Member
« Yanıtla #11 : 18 Ekim 2019, 02:51:13 »
Androgenetik alopesi olduğu kesin ama yine dr bir dermatolog veya dahiliyeye git tam kan tahlili b12 cinko demir folik asit vr hormon testleri iste özellikle tiroid baktir. Bunlardaki eksiklik veya sorun saçlarını olumsuz etkiler bu yüzden ihmal etme. 26 aydır %5 minoksidil kullanıyorum. Günde bir kez aksamları 8 fis şeklinde. Günde iki kez kullanma aksamlari yatmadan bir kac saat önce 8 fis sık. Günde bir ile iki kez uygulamak arasında fark yok. Minoksidili sevimliktan sonra sacini yikaman gerekirse 4 saat beklemen gerek ben iki gunde bir saçımı yıkıyorum. Yikadiktan sonra spreyi uyguluyorum. Saclarin her geçen gün iyi olur yan etki olarak sadece ilk aylar hafif kasinti hissediyordum o kadar. Üstelik 17 yildir da seboreik dermatit var. Döngü filan takılma bunlarin çoğu hikaye. Minoksidil kullanıldığı sürece saçların   geriye gitmiyor. Dönem dönem dusta dökülme artiyor ama sacinda açılma olmuyor. 4 ay sonra etkiyi farkedersin. Haftada mutlaka iki kez konazol sampuan kullan. Iki kez kopurt ve ikinci kopurtmede 5 6 dk beklet durula diğer günler istediğin sampuanla yıka. Saw palmetto iceren bir takviyeye basla gunde en az 320 mg al. En etkili ve yan etkisiz tedavi şekli bu
Alopexy t % 5 deri spreyi (%5 minoksidil) - Gün aşırı akşamları 8 fıs

Konazol şampuan - Haftada bir gün

Clear kömür içerikli şampuan

Mutsuz Hasta

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 18 Ekim 2019, 09:04:35 »
Androgenetik alopesi olduğu kesin ama yine dr bir dermatolog veya dahiliyeye git tam kan tahlili b12 cinko demir folik asit vr hormon testleri iste özellikle tiroid baktir. Bunlardaki eksiklik veya sorun saçlarını olumsuz etkiler bu yüzden ihmal etme. 26 aydır %5 minoksidil kullanıyorum. Günde bir kez aksamları 8 fis şeklinde. Günde iki kez kullanma aksamlari yatmadan bir kac saat önce 8 fis sık. Günde bir ile iki kez uygulamak arasında fark yok. Minoksidili sevimliktan sonra sacini yikaman gerekirse 4 saat beklemen gerek ben iki gunde bir saçımı yıkıyorum. Yikadiktan sonra spreyi uyguluyorum. Saclarin her geçen gün iyi olur yan etki olarak sadece ilk aylar hafif kasinti hissediyordum o kadar. Üstelik 17 yildir da seboreik dermatit var. Döngü filan takılma bunlarin çoğu hikaye. Minoksidil kullanıldığı sürece saçların   geriye gitmiyor. Dönem dönem dusta dökülme artiyor ama sacinda açılma olmuyor. 4 ay sonra etkiyi farkedersin. Haftada mutlaka iki kez konazol sampuan kullan. Iki kez kopurt ve ikinci kopurtmede 5 6 dk beklet durula diğer günler istediğin sampuanla yıka. Saw palmetto iceren bir takviyeye basla gunde en az 320 mg al. En etkili ve yan etkisiz tedavi şekli bu

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim hocam. Umarım yan etkileri olmaz kalp çarpıntısı gibi.

Mutsuz Hasta

• Hero Member
« Yanıtla #13 : 18 Ekim 2019, 09:05:32 »
1 sene sabah akşam 5 fıs. 12. Aydan sonra sadece akşamları 1 sene de böyle kullan sonrasında durumuna göre 2 güne 3 güne 1 dönüşümlü kullan yeterki bıçak gibi kesme kullanmayı.
Bırakınca daha fazla dökülüyor diyenler var, bu doğru mu peki hocam? Şu anda 25 yaşındayım, en az 10 sene kullanmam gerekmez mi?

Mutsuz Hasta

• Hero Member
« Yanıtla #14 : 20 Ekim 2019, 22:50:29 »
Bugün banyoda en az 60-70 tel gitti. Kurularken de bir o kadar gitti. Bu işin zararsız bir çözümü yok mu arkadaşlar? Her banyoda dökülüyor, hangi ilaca baksam hep kötü bir yorum görüyorum.

Facebook Twitter Instagram