Gönderen Konu: Önemli!!! saç ekimi sonrası folikül dehidrasyonu  (Okunma sayısı 64186 defa)

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
Önemli!!! saç ekimi sonrası folikül dehidrasyonu
« : 29 Mayıs 2019, 23:48:58 »
saç ekimi esnasında ve saç ekimi sonrası olmak üzere iki şekilde saç folikülü dehidrasyonu meydana gelir .ilk olarak saç ekimi esnasında greftlerin alıcı alandan verici alana transferi esnasında meydana gelen folikül dehidrasyonu hücre ölümüne sebebiyet verir ve ilgili saç folikülünün ölümü demektir.bunun için yapacağınız bir şey yok çünkü bu tamamiyle saç ekimi yaptırdığınız yerdeki saç ekimi uzmanlarının çalışma şekli dolayısıyla onların insiyatifindedir.doğru ve yanlış uygulamalar ex vivo(ölüm ,canlılık) sonucuna direkt etki eden farklı çalışma prensiplerine dayanır.
ikinci olarak fölikül dehidrasyonu saç ekiminden sonra gerçekleşir.saç folikülü dehidratasyonu sonucunda kıl kökü papilla içerde kalacak ve geri kalan saç hücresi dışarıya atılmış olarak şok dökülme dediğimiz evrenin başlangıcını oluşturacaktır.bu esnada papilla tolegen evreye geçiş yapacak ve iki üç ay zaman zarfına kadar çıkacağı anı bekliyor olmuş olacak.

burda önemli olan saç ekiminden sonra folikül dehidrasyonu geçiktirmektir.bunun için saç ekiminden hemen sonra başlamak üzere en az bir hafta süreyle saçları nemli tutmaktır.Bu konuda ekim merkezinizden danışın  ve bu dönemde saçlarınızı nasıl ıslatacağınız konusunda bilgi alın.bazı doktorlar  hastalarına salin(serum fizyolojik)  içeren spreyler vermekte ve bununla arada saçlarını ıslatmalarını istemektedirler.bunlardan farklı olarak bazı doktorlarda organ transplantasyonu için kullanılan saklama sıvıları benzeri spreyler vermektedirler.sizin için uygun olanı tedarik ettikten sonra arada dönüşümlü olarak saçlarınızı ıslatmanız gerekir. bunu yapmış olmanız  özellikle çok önemli ve saç ekimi başarısını direkt etkileyen gözardı edilmemesi gereken saç ekiminden sonra mutlaka uygulanması gereken bir uygulamadır.

besyo89

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Önemli!!! saç ekimi sonrası folikül dehidrasyonu
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2019, 23:54:07 »
güzel konu ama ben sahsen nemli tutmadim 1 hafta saçı demekki kayıp yasamam olagan :)

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2019, 23:59:55 »
güzel konu ama ben sahsen nemli tutmadim 1 hafta saçı demekki kayıp yasamam olagan :)

Daha güvenli olması açısından yazdım büyük fayda sağlıyacaktır. saç ekiminden sonra en azından ilk 5 günlük bir süreçde

En basiti yıkama harici gün içinde ekimden sonra ilk gün uyuyana kadar 1’5 saatte ya da 2 saate nemlendirmek adına bir fıs fıs ile su sıkılmalı..

3 günden sonra ara ara yapılırsa faydalı olucaktır.

« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2019, 00:12:54 Gönderen: Hintell »
Global Moderator

besyo89

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2019, 00:03:53 »
bu yaptim diyen bi arkdas vardı suan hatirlamiom saclarida cok guzel olmustu hintell aynen faydalı bilgi

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2019, 00:09:35 »
saç ekimi operasyonu esnasında greft canlı kalma süreleriyle ilgili çok önmeli ..
Saç ekimi esnasında greft sağkalımı nasıl korunur ve hücre dehidrasyonu nasıl önlenir;

Greftin canlılığı saç ekimindeki en zorlu problemlerden biridir. Bu, özellikle tek bir cerrahi müdahale sırasında 3.000'den fazla greft nakledildiğinde mega seansları için önemlidir, oysa foliküllerin ex vivo bakım süresi önemli ölçüde artar.

Greftlerin sağkalımını etkileyen anahtar faktörlerden biri greftlerin ısınması ve dehidrasyonudur. Genel olarak bilinen greft muhafaza yöntemi, salin veya Ringer çözeltisi içerisinde + 4-5 ° C'ye soğutmaktır.

Ex vivo bakım süresince foliküllerde ne olur? Cevaplamak istediğimiz soru bu. Bu nedenle özgün bir araştırma yaptık.

Çalışmamızın amacı, greftlerin morfolojik değişikliklerini değerlendirmek ve saç ekiminin çeşitli aşamalarında foliküllerin yaşayabilirliğinin zaman dilimlerini tanımlamaktır.

araç ve yöntemler
Çalışmaya alınan tüm hastalara striptiz tekniği kullanılarak mikrografting yöntemiyle otolojik saç ekimi uygulandı. Donör şeridi eksize ettikten sonra, greftlerin diseksiyonu stereoskopik mikroskoplar kullanılarak gerçekleştirildi, hazırlanan greftler (Şekil 1) tuzlu suya batırılmış bir gaz kabına (konteyner başına 25-30 greft) toplandı ve buzdolabında +4'te tutuldu - + 5 ° C) alıcı bölgeye implantasyona kadar. İmplantasyon sırasında konteyner cerrahın elinin arkasına yerleştirildi. Saç ekimi uzmanlarının çoğunluğu tarafından kullanılan klasik çalışma şeması budur.

Şekil 1. Mikrografların toplam görüntüsü.

Greftlerin (her biri 1-3 folikülden oluşan) morfolojik değişimleri, 2 - 20 dakikalık aralıklarla hazırlandıktan sonra 10-20 dakika sonra hazırlık masasına konuldu. (30 greft çalışıldı). Bu işlem sırasında greftler çalışılmış, eldiven üzerine yerleştirildikten sonraki 3. dakikadan başlayarak 8 dakika boyunca 1 dakikalık aralıklarla başlamıştır (toplam 30 greft). Buzdolabına yerleştirilen greftler 2 ila 24 saat çalışıldı.

Dokular gömülmüş ve Epon-812, kesilmiş ve ilgilenilen bölgenin seçimi için yarı-ince dilimler halinde lekelenmiştir. Daha sonra, seçilen protokol alanları, geleneksel protokolü takiben TEM için hazırlandı ve transmisyon elektron mikroskobu JEM-1200 EX-II (Japonya) altında incelendi.

Sonuçlar
Diseksiyondan 10 dakika sonra, foliküllerin çimlenme bölgesi bölgelerinin hücrelerinin oda sıcaklığında (22 ° S) hazırlık masasında bulunan greftlerde iyi korunduğu gösterilmiştir.

Şekil 2. Greftlerin diseksiyonundan hemen sonra foliküllerin çimlenme bölgesi. ,, Sağlıklı hücreler ”.

Kötü farklılaştırılmış hücreler, spesifik farklılaşma belirtileri olmadan, büyük çekirdeklerle iyi korunur. Orta miktarda organel. Hücreler yoğun bir şekilde birbirine bitişiktir. Plazma zarı, digiform formasyonu olan dezmozom tipindeki temasları oluşturur.

Şekil 3. 10 dakika boyunca foliküllerin filizlenme bölgesi. diseksiyondan sonra.

Bakımlı hücreler. Aynı kontaklar, sağlıklı hücrelerde olduğu gibi.

Hazırlama masasında bulunan greft canlılığının dinamiği, konteynerde kalma sürelerine bağlı olarak, 12 dakika sonra ultra yapısal seviyede önemli değişiklikler olduğunu ve 20 dakika içinde geri dönüşü olmayan değişikliklerin fark edildiğini göstermiştir. hücresel ölüm anlamına gelir (Şekil 4). Bu değişiklikler hücre zarlarının yırtıldığını (plazma zarlarının görünmediğini), sitoplazmik organellerin yok edildiğini, kromatinin çekirdeklerden elüsyonunu gösterdi.

Şekil 4. 20 dakika boyunca foliküllerin çimlenme bölgesi. diseksiyondan sonra.

Plazma zarları görünmez. Sitoplazmik organeller yok edilir, kromatin çekirdekleri yıkanır. Değişiklikler geri döndürülemez - hücresel ölüm.

Cerrahın eldiveni üzerine yerleştirilen greftler ilk 4 dakika boyunca bozulmadan kaldı (Şekil 4).

Çalışmanın dinamikleri, 5 dakika sonra canlılıklarının belirgin şekilde azaldığını ve 8. dakikada greftlerin öldüğünü gösterdi (Şekil 6).

Şekil 5. 4 dakika boyunca foliküllerin filizlenme bölgesi. doktorun eldivenini yerleştirdikten sonra . Hücreler tutulur. Microvilli ile aralarında küçük boşlukların oluşumu ile karakterizedir. (Canlı hücreler).

Şekil 6. 8 dakika boyunca foliküllerin çimlenme bölgesi. doktorun eldivenini yerleştirdikten sonra.

Plazma zarları tutulmaz. (membran yapılarının yırtılması). nükleer membran kısmen tahrip olmuştur. Kromatin çekirdekleri kısmen yıkanmıştır. Değişiklikler geri döndürülemez - hücresel ölüm

Şekil 7. Buzdolabına yerleştirildikten 24 saat sonra foliküllerin çimlenme bölgesi.

Sitoplazmada az sayıda organel ve büyük yapısal olmayan bantlarla düzensiz şekilli hücreler. Yoğunlaştırılmış kromatinli düzensiz şekilli çekirdekler. Çoklu microvilli içeren plazma zarı. (membran yapıları tutuldu). Hücreler canlı.

Buzdolabında +4 - +5 ° C'de tutulan greftler ilk 3-4 saat boyunca mükemmel yapısal koşullar gösterirken, 24 saatte bir canlılık oranı yaklaşık% 71 idi.

Sonuç
Greftlerin yapısal durumuyla ilgili elektro mikroskopik çalışmanın gerçekleştirilmesi, hayatta kalma sürelerinin belirlenmesine olanak sağlamıştır.

Diseksiyon sırasında kapta geçirme süresi 10 dakikadan fazla olmamalıdır.
 Transplantasyon sırasında doktorun eline greft yerleştirme süresi 4 dakikadan fazla olmamalıdır (optimal olarak 2-3 dakika)
 Buzdolabında + 4-5 ° С'da tutulan greftin optimal zamanı 3-4 saattir.
Sunulan sonuçlara dayanarak, saç ekiminin farklı aşamalarının süresini optimize edebileceğimiz sonucuna varılabilir. Bu, greftin hayatta kalma oranını artıracak ve tedavi sonuçlarını iyileştirecektir.
Global Moderator

Hasann06

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2019, 00:23:12 »
hintell bu araştırmadan yola çıkarak çoğu ekim merkezinin ekim yönteminin yanlış olduğunu söyleyebilirmiyiz çünkü burda greft alımından sonra kapta geçirme süresi en fazla 10 dakika olmalı diyor .benim bildiğim çoğu yer bu sürelere uymuyor benmi yanlış biliyorum acaba.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 30 Mayıs 2019, 00:43:56 »
hintell bu araştırmadan yola çıkarak çoğu ekim merkezinin ekim yönteminin yanlış olduğunu söyleyebilirmiyiz çünkü burda greft alımından sonra kapta geçirme süresi en fazla 10 dakika olmalı diyor .benim bildiğim çoğu yer bu sürelere uymuyor benmi yanlış biliyorum acaba.

greftler gruplar halinde buzdolabından çıkartılıp her grup 10 dakikayı geçmeden ekilmeli en doğrusu bu.
Global Moderator

Kaya

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 30 Mayıs 2019, 03:53:41 »
Ne yaparsaniz yapin, sac kokunun beslenmesini disaridan ancak cok minimal sekilde destekleyebilirsiniz. Sac kokunun deri altindaki dogal beslenmesinin yerini hicbir sey tutmaz. Sac koku de bir organdir ve organ naklindeki dogrularin hepsi sac koku icin de gecerlidir. Dogal yerinden farkli bir yerde kalan organ kisa bir sure sonra olur, ne kadar basarili nakli olsa da tutmaz.

Sac kokleri ekimden sonraki 2 gun difuzyonla beslenir ve etrafindaki dokulardan su/kan yardimi alir. 3. gunden itibaren kilcal damarlar olusur ve sac kokunu beslemeye baslar.

Bu nedenlerden dolayidir ki sac kokleriniz alindiktan sonra disarida cok bekletilmesine izin vermeyin. Bu ne anlama gelir? Ekiminizi olabildigince uzatin, farkli gunlere bolun. Farkli gunlere bolemiyorsaniz, doktorunuzdan ayni gun icinde birden fazla seans yapmasini isteyin (misalen ogleden once 1000 alip 1000 eksin, ogle arasindan sonra tekrar 1000 alip 1000 eksin vs...) Bunu da yapamiyorsa, bunu yapan, yapabilecek olan merkezleri tercih edin (imkanlariniz dahilinde).

Sac ekimi aceleye getirilecek, 'ben tek gunde hersey olsun bitsin istiyorum' diyebilme luksunuzun oldugu bir operasyon degil. Acikliginiz ve ekilecek kok sayisi az degilse bu hususlara cok cok dikkat etmeniz gerekiyor.

Donorleriniz sinirli arkadaslar; kiymetini bilip, bilincli sekilde ekimlerinizi planlayin...

YunuSedaT

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 30 Mayıs 2019, 15:44:48 »
Çok faydalı bilgiler. Teşekkürler

Hardyboy

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 30 Mayıs 2019, 16:57:16 »
Ne yaparsaniz yapin, sac kokunun beslenmesini disaridan ancak cok minimal sekilde destekleyebilirsiniz. Sac kokunun deri altindaki dogal beslenmesinin yerini hicbir sey tutmaz. Sac koku de bir organdir ve organ naklindeki dogrularin hepsi sac koku icin de gecerlidir. Dogal yerinden farkli bir yerde kalan organ kisa bir sure sonra olur, ne kadar basarili nakli olsa da tutmaz.

Sac kokleri ekimden sonraki 2 gun difuzyonla beslenir ve etrafindaki dokulardan su/kan yardimi alir. 3. gunden itibaren kilcal damarlar olusur ve sac kokunu beslemeye baslar.

Bu nedenlerden dolayidir ki sac kokleriniz alindiktan sonra disarida cok bekletilmesine izin vermeyin. Bu ne anlama gelir? Ekiminizi olabildigince uzatin, farkli gunlere bolun. Farkli gunlere bolemiyorsaniz, doktorunuzdan ayni gun icinde birden fazla seans yapmasini isteyin (misalen ogleden once 1000 alip 1000 eksin, ogle arasindan sonra tekrar 1000 alip 1000 eksin vs...) Bunu da yapamiyorsa, bunu yapan, yapabilecek olan merkezleri tercih edin (imkanlariniz dahilinde).

Sac ekimi aceleye getirilecek, 'ben tek gunde hersey olsun bitsin istiyorum' diyebilme luksunuzun oldugu bir operasyon degil. Acikliginiz ve ekilecek kok sayisi az degilse bu hususlara cok cok dikkat etmeniz gerekiyor.

Donorleriniz sinirli arkadaslar; kiymetini bilip, bilincli sekilde ekimlerinizi planlayin...

+1

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #10 : 30 Mayıs 2019, 17:05:03 »

İlk iki gün dışarıdan besleniyor ise en azından 2 gğn boyunca kan sürsek basımıza? +sulasak birazda? Olmaz?

xm89

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 30 Mayıs 2019, 17:20:36 »
Ekimden sonra 1 spray vermislerdi bana her 2 saate ekilen alana sıkın denildi.
Aynen öyle uyguladim, tam olarak ne olduğunu bilmiyorum, uzerindede bir şey yazmiyordu.
Suya benzer biseydi
3800 Grafts 03/2019

komsermesutgüneri

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 30 Mayıs 2019, 17:21:54 »

İlk iki gün dışarıdan besleniyor ise en azından 2 gğn boyunca kan sürsek basımıza? +sulasak birazda? Olmaz?

Güzel soru, ben de merak ettim cevabını. Kaya Bey çok yardımsever birine benziyor ve yardımcı olmak için çok iyi bilgiler veriyor,bu soruyu da cevaplar umarım. Bir soru da ben sormak isterim Kaya Bey'e. Günlere bölünerek az greft ile çalışan Doktor'lara ekim konusunda, bizlere maddi olarak destek vererek yardımcı olmak ister mi ?

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 30 Mayıs 2019, 18:04:51 »
Günlere bölmekten ziyade greftleri korumak için  gerekli sıvılar ve cihazlar kullanılırsa ekim başarılı artacaktır.

Aslında bu yazıyı yazmamdaki amaç ekim merkezlerinin bu uygulamaları yapması.
« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2019, 18:23:07 Gönderen: Hintell »
Global Moderator

es_umit

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #14 : 30 Mayıs 2019, 19:56:45 »
Desenize benim icin cok gec... Ektireli 35gun oldu

Facebook Twitter Instagram