Gönderen Konu: dutasterid (avodart) kullanımı ve zararları  (Okunma sayısı 66087 defa)

sacekimibilgisi

• Jr. Member
  • **
dutasterid (avodart) kullanımı ve zararları
« : 17 Mayıs 2019, 02:21:21 »
Avodart'ın vücuttaki DHT'yi bloke ederek saçları yeniden güçlendirdiği kanıtlanmıştır . Bununla birlikte ciddi yan etkiler vardır… ve tüm kazanılan saçları kullanmayı bıraktıktan hemen sonra (ve daha fazlası) hızlıca dökülür  !

Bu makalede Avodart'ı kullanmanın artılarını ve eksilerini açıklayacağız  böylece kullanmak isteyip istemediğiniz konusunda iyi bir karar verebilirsiniz. Ayrıca size bazı doğal alternatifler de vereceğiz (bunun yerine kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz).

35 yaşına kadar bir miktar androjenetik alopesi ile uğraşan Amerikalı erkeklerin üçte ikisi, doğal saçlarını geri kazanmak için her şeyi denemek isteyen birçok erkek var.

Her tür reçeteli ilaçta olduğu gibi, yeni bir şeyler almaya başladığınızda, ilaç hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinmek istersiniz.

Bu yüzden Avodart'ı almayı düşünen erkekler için bu faydalı rehberi bir araya getirdik.

Avodart Nedir?
Günümüzde mevcut olan birçok reçeteli ilacı olduğu gibi, Avodart birden fazla sağlık durumunu tedavi etmek için kullanılabilir.

Doktorlar çoğu zaman bir durumu tedavi etmek için pazarlanan bir ilacın diğer tıbbi konular üzerinde olumlu bir etkisi olacağını göreceklerdir.

Avodart'ın genel adı Dutasteride'dir. GlaxoSmithKline  başlangıçta genişlemiş prostat olarak da bilinen BPH semptomlarını veya iyi huylu prostat hiperplazisini tedavi etmek için geliştirdi.

İlaç prostatın boyutunu küçültebilir ve idrar yapma zorluğu, daha sık idrara çıkma ihtiyacı veya acil olarak gitme ihtiyacı gibi BPH ile ilişkili semptomları yeniden yaşayabilir.

2009'dan bu yana, Dutasteride Güney Kore'de androgenetik alopesi veya erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için onaylanmıştır.

Bununla birlikte, henüz Amerika Birleşik Devletleri'nde saç dökülmesi tedavisi için onaylanmamıştır, bu nedenle yaygın olarak etiket dışı bir ilaç olarak kullanılır. Dutasteridin ayrıca kadın saç dökülmesinin tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Yaygın olarak saç dökülmesi için kullanılsa da, birçok kişi ilacı aldıktan sonra olumlu sonuçlar görmüş olsa da, Avodart, kendisiyle ilişkili potansiyel olarak zararlı yan etkiler nedeniyle tartışmalıdır.

Dutasteride Saç Büyümesine Nasıl Yardımcı Olur?
Erkek tipi saç dökülmesinden veya BPH'den muzdarip erkekler, her ikisi de, dihidrotestosteron veya DHT olarak bilinen yüksek bir hormon seviyesine sahiptir. Bu hormon, vücudunuzun doğal testosteronundan 5-alfa redüktaz enzimi tarafından üretilir.

Biyokimyasal araştırmalar, önemli miktarda saç dökülmesi olan ve BPH'li erkeklerin, kafa derisi veya kan dolaşımında bu enzimin daha yüksek seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir.

Alternatif olarak, bu koşullardan herhangi birine sahip olmayan erkeklerin mevcut enzim seviyeleri çok daha düşüktür.

Avodart, DHT oluşumunu engelleyen 5 alfa redüktaz enziminin etkilerini önleyerek çalışır. Bu, erkeklerde saç dökülmesinin gelişmesinde ve BPH'nin gelişmesinde tetikleyici bir unsuru duraklatır.

İnce bölgelerde saç derisi kıllarının ve dolgunlukların artmasına yardımcı olur.

Avodart'ı almanın sonuçları bir kişiden diğerine değişecektir. Genellikle, kullanıcılar kaybettikleri tüm saçları tekrar büyütemezler.

DHT kademeli olarak ortaya çıkan bir durum olsa da, Dutasteride alınması saç dökülmesi sürecini geciktirmeye yardımcı olabilir.

Avodart Ne Kadar Etkili?
Dutasteridin, önde gelen saç dökülmesi tedavisi Propecia veya Finasteride'den çok daha güçlü bir 5-alfa redüktaz inhibitörüne sahip olduğu bilinmektedir.

Propecia sadece enzimin tip 2 ve 3'ünü inhibe ederken, Avodart da tip 1'in etkilerini azaltır.

Bernstein Tıp Merkezi Saç Ekimi Merkezi tarafından gerçekleştirilen, 21 ve 45 yaşları arasında erkek tipi saç dökülmesi olan 416 erkeği içeren bir çalışma, Dutasterid'in Finasterid'den daha etkili olduğunu göstermiştir.

Erkeklere 24 hafta boyunca her gün çeşitli dozlarda Dutasterid, 5 mg Finasterid veya plasebo verildi. Sonuçlar, 2.5 mg Dutasterid alanların, 5 mg finasterid alanlardan daha iyi sonuçlara sahip olduğunu göstermiştir.

Ortalama olarak, çalışmadaki erkekler 2.5 mg Dutasteride alırken yaklaşık 109.6 kıl uzayabilir ve 5mg Finasterid kullananlar sadece 75.6 kıl yetiştirdi.

Müşteriler Avodart Hakkında Söyleyecekleri Ne?
Avodart'ın tehlikeli olabilecek potansiyel yan etkileri olduğu bilinmesine rağmen, ilaç her türden çok sayıda olumlu yorum almıştır.

Avodart'ı alarak en iyi sonuçları görenler 0.5 mg hapta. Görüşler, saçların daha kalın ve dolgun hale gelmesi, az yan etki ve daha az vücut tüylerinin uzaması gibi artıları içerir.

Ancak, kullanıcıların düşük bir sperm sayısı azalması yaşadıklarını, libidolarıyla ilgili sorunları yaşadıklarını ve hatta dengelerini bozulduğunu  söyleyenlere eşit miktarda yorum yapıldığı da görülüyor.

Ayrıca hiç iyi veya kötü etki yaşamayan birçok insan var. Aylarca her gün ilacı aldıktan sonra bile saçları hala incelenenlerde var.

Genel olarak, çoğu kullanıcı Avodart'ın Propecia'dan(finasterid)  çok daha etkili olduğu konusunda hemfikirdir ve bu görüşleri destekleyen çok sayıda klinik çalışma vardır.

Avodart Kullanımı Destekleyen Son Çalışmalar
Her ne kadar ABD'de erkek tipi kellik tedavisi için onaylanmış olmasa da, Dutasterid'in saç dökülmesini iyileştirmede ne kadar etkili olduğunu bulmak için birçok çalışma yapılmıştır.

PubMed.gov'da 2007 yılında yayınlanan bir çalışmada , tek yumurta ikizlerinde erkek tipi saç dökülmesinin tedavisinde Dutasterid'in etkinliği karşılaştırılmıştır. Bir yıl boyunca gerçekleştirilen çalışmada on yedi çift ikiz kullanılmıştır.

Randomize, çift-kör, plasebo kontrollü bir çalışmada 12 ay boyunca her bir ikize her ay 0.5 mg Avodart, diğer ikizde plasebo verildi.

Çalışma, fotoğraflardan önce ve sonra, saç sayısı ve hasta anketlerinde kullanılan saç uzamasını inceledi.

Çalışmanın sonucu, Dutasteride'in, plasebo alan aynı ikiz kardeşleriyle karşılaştırıldığında, bir yıl boyunca ilacı alan erkeklerin saç büyümesinin geliştiğini göstermiştir.

Çalışmaya katılan on yedi ikiz kümesinden 16'sı, gerçek ilacı kimin aldığını ve plaseboyu kimin aldığını kolayca belirledi.

Klinik çalışma Dutasteride'ın erkek tipi saç dökülmesi olan erkeklerde saç dökülmesinin ilerlemesini azalttığını kanıtladı.

2010 yılında yapılan bir başka çalışma Avodart 0.5mg'nin etkinliği, güvenliği ve tolere edilebilirliği ile ilgili olarak incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, ilacın etkilerine ve erkek tipi saç dökülmesinin tedavisinde ne kadar etkili olduğuna bakmaktı.

Çalışmaya 18-49 yaş arası 153 erkek katılmıştır. Altı ay boyunca rastgele 0,5 mg Dutasterid veya plasebo aldılar. Bilim adamları saç sayısındaki değişikliklere, konu değerlendirmesine, görüntülerden önce ve sonra baktılar.

Avodart'ı altı aylık deneme boyunca alanların saç büyümesinde önemli bir fark vardı ve hepsi de ilacı iyi tolere edebildi.

Avodart Kullanmanın Potansiyel Tehlikeleri
Dutasteride almanın yan etkileri hakkında çok fazla konuşma olsa da, finasteride almanın yan etkilerine çok benziyorlar.

Yan ilaçların bu ilaçlarda bu kadar yaygın olmasının nedeni, 5-alfa redüktaz inhibitörlerinin kafa derisindeki DHT seviyelerini düşürmemesidir.

Ayrıca tüm sisteminizdeki DHT seviyelerini azaltır. Bu, hormon seviyelerinizin düşük olacağı anlamına gelir;

İktidarsızlık
Düşük libido
Orgazma ulaşmada zorluk
Düzensiz boşalma
Düşük Testosteron
Düşük Sperm Sayısı
Dutasteride finasteritten daha güçlü olduğundan ve DHT seviyelerini yüzde 95'e kadar azaltabildiğinden (finasteride ortalama yüzde 71'e kıyasla), Propecia yerine Avodart kullananların bu ve diğer yan etkileri yaşamaları daha fazla olasıdır.

Bazı erkekler saçlarını büyütmek için libidoda  düşüş yaşamayı ya da testosteron seviyelerinde düşüş yaşamaya istekli olabilirken, Dutasteride ayrıca diğer, daha ciddi ve hayatı tehdit edici yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

İlaç yıllar içinde yüksek dereceli prostat kanseri artışı ile bağlantılı olmuştur. Bunun nedeni, prostatta bulunan iyi huylu tümörlerin büyümesini geçici olarak azaltabilmesidir.

Bu erken evre prostat kanserinin tespitini maskelemektedir ve tanıyı esasen çok geç olana kadar geciktirmektedir.

0-24 ay arasında plaseboya kıyasla artan yan etki olasılığı

Avodart'ı Nasıl Alabilirim?
Son zamanlarda FDA Avodart / Dutasteride için Faz II saç dökülmesi çalışmasını tamamladı. Sonuçlar San Francisco'da düzenlenen Amerikan Dermatoloji Akademisi toplantısında açıklandı.

Sonuçlar çok ikna edici oldu ve ilacın Benign Prostat Hiperplazisi üzerindeki etkisine bakılan III. Aşama çalışmaları da bu yıl içinde FDA'ya sunulmaya hazır.

Bu, Avodart’ın önümüzdeki yıl saç dökülmesi için onaylanıp pazarlanabileceği anlamına geliyor.

O zamana kadar Avodart'ın doktorunuz tarafından size reçete edilmesini sağlayamazsınız, büyütülmüş bir prostatla ilgili başka nedenlerle ihtiyaç duymazsanız.

Yurtdışında bir tedarikçiden ilacı nereden satın alabileceğiniz konusunda daha fazla bilgi bulabileceğiniz çevrimiçi yerler var, ancak bunu kendi takdirinize göre yapmalısınız.

Sonuç;
Avodart, birden fazla klinik çalışmada, Propecia'ya erkeklerde saç dökülmesini tersine çevirme açısından güçlü bir alternatif olduğunu göstermiştir.

Bununla birlikte, bu kadar güçlü olması da bazı ciddi yan etkilerle geldiği anlamına gelir. Artı, en azından şimdilik, FDA tarafından henüz onaylanmadı.

sacekimibilgisi

• Jr. Member
  • **
Ynt: dutasterid (avodart) kullanımı ve zararları
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2019, 02:23:42 »
TARTIŞMA;
Finasterid ve dutasterid, testosteronun dihidrotestosterona dönüşümünü engelleyen 5-alfa redüktaz enziminin inhibitörleridir. Dutasterid hem tip I hem de tip II 5-alfa redüktazı inhibe ederken, finasterid sadece tip II enzimi inhibe eder. Her iki izoenzimin saç foliküllerinde bulunması nedeniyle, dutasteridin finasteritten daha etkili olması muhtemeldir.

AMAÇLARI:
Androgenetik alopesili erkeklerde dutasterid ve finasteridin etkinliği, güvenliği ve tolere edilebilirliğini karşılaştırmak.

YÖNTEMLER:
Androgenetik alopesiye sahip olan 18 ila 40 yaş arasındaki erkekler, 24 hafta boyunca günde 0.5 mg dutasterid veya 1 mg finasterid alacak şekilde randomize edildi. Birincil etkinlik değişkenleri, değiştirilmiş fototrikogramlardan hedef alandaki saç sayıları (kalın ve ince) ve kör ve kör olmayan araştırmacılar tarafından global fotoğrafçılık değerlendirmesiydi. İkincil etkinlik değişkeni önceden belirlenmiş bir anket kullanılarak öznel bir değerlendirme idi. Hastalar yan etkiler açısından aylık olarak değerlendirildi.

SONUÇLAR:
Androgenetik alopesi ile doksan adam alındı. Yeni büyümeyi temsil eden cm başına toplam saç sayısındaki artış [2] dutasterid grubunda (bazal-223 saç; 24 hafta - 246 saç) finasterid gruba göre (bazal-227 saç; 24 hafta-231 saç) anlamlı olarak daha yüksekti. . İnce saç sayısının cm başına azalması [2], minyatürleşmenin tersine çevrildiğini düşündüren dutasterid grubunda (bazal 65 saç; 24 hafta - 57 saç) finasterid grubuna (bazal 67 saç; 24 hafta- 66) göre anlamlı olarak daha yüksekti. saç). Her iki grup da benzer bir yan etki profili göstermiş ve cinsel işlev bozukluğu en yaygın ve geri dönüşlü yan etki olmuştur.
Dutasteridin, finasteritten daha etkili olduğu ve yan etki profillerinin karşılaştırılabilir olduğu gösterilmiştir.

hyperKel

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2019, 17:01:23 »
ben bir ara kullandım avodart yan etkileri ağır finansa göre o yüzden finans daha mantıklı ama şuda var ön tarafa kesinlikle daha etkili dudas.

Ağabey

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 21 Mayıs 2019, 00:58:13 »
bir ara kullandım dutasterid etkili ama yan etkileride fazla illa kullanacağım diyorsanız finasterid kullanın ki şahsen onuda önermem ama yanetkileri dutasın yanında masum kalır.

Erolkara

• Sr. Member
« Yanıtla #4 : 06 Temmuz 2019, 23:43:09 »
bir ara kullandım dutasterid etkili ama yan etkileride fazla illa kullanacağım diyorsanız finasterid kullanın ki şahsen onuda önermem ama yanetkileri dutasın yanında masum kalır.

avodartmı kullandın ? ve nasıl yan etkiler gördün biraz daha açıklayıcı yazabilirmisin.

Spencer

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 07 Temmuz 2019, 02:02:13 »

Haftada bir kez alsak sence yan etki yapar mı dutasterid?
Alopexy t % 5 deri spreyi (%5 minoksidil) - Gün aşırı akşamları 8 fıs

Konazol şampuan - Haftada bir gün

Clear kömür içerikli şampuan

Cassowary

• Sr. Member
« Yanıtla #6 : 31 Temmuz 2019, 13:22:07 »
2 ay önceydi eczaneye gidip 37 tl olması lazımdı gittim aldım . Bi deneyelim dedim ilk hapı aldım .. Yan etkilerini şöyle yaşadım ;
* Sabah ereksiyonu olmadım , sanki ilk bir kaç gün ve ya bi hafta , cinsel organınıza anastezi iğnesi yapılmış gibi hissettim , hissiyat , ereksiyon çok zor . 
* Etkisi , zor sertleşme ve geç boşalma olarak .. 1 hap almama rağmen  ilk 3/4 gün düzenli dutasterid almışım gibi aynı etkide devam etti 7/8 güne kadar kademeli olarak azaldı , 10 güne tamamen normale döndüm
* Duygusal olarak da yan etki yaşadım diyebilirim , 1 haftalık zamanda , karamsarlık ve umutsuzluğun eskiye nazaran pig yaptığı anlarım oldu , ama geçmesi kısa sürdü ..
* İkinci hapı 24 gün sonra almıştım , gözüm almamıştı açıkçası bırakmıştım , neyse dedim ikincide alalım . Bi daha deneyelim dedim belki psikolojik olmuş olabilir dedim .
* İlk haptan sonra yaşadıklarımın aynı nakarati olmuştu ama bu sefer daha hafif seyirlikti . Sonra bir daha kullan(a)madım ..
* Bir kutuda 30 kapsül var , bu yaşadıklarım 2 kapsüllük deneyimimdi , 28 kapsülü halen duruyor ..:)

Not1) Umarım yan etkilerini merak eden arkadaşlarımı bilgilendirmiş olmuşumdur
Not2) Ben yan etki gördüm diye sizde görecek değilsiniz , bünyeden bünyeye değişebilir .. Ben Anti-depresan , uyku ilacı ya da dikkat eksikliği ilacı kullandığımda da cinsel yan etki görüyorum ..Bu ilaçların etkisi geçince ben de normale dönüyorum ..

İyi forumlar ..

My Precious

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 31 Temmuz 2019, 14:34:13 »
2 ay önceydi eczaneye gidip 37 tl olması lazımdı gittim aldım . Bi deneyelim dedim ilk hapı aldım .. Yan etkilerini şöyle yaşadım ;
* Sabah ereksiyonu olmadım , sanki ilk bir kaç gün ve ya bi hafta , cinsel organınıza anastezi iğnesi yapılmış gibi hissettim , hissiyat , ereksiyon çok zor . 
* Etkisi , zor sertleşme ve geç boşalma olarak .. 1 hap almama rağmen  ilk 3/4 gün düzenli dutasterid almışım gibi aynı etkide devam etti 7/8 güne kadar kademeli olarak azaldı , 10 güne tamamen normale döndüm
* Duygusal olarak da yan etki yaşadım diyebilirim , 1 haftalık zamanda , karamsarlık ve umutsuzluğun eskiye nazaran pig yaptığı anlarım oldu , ama geçmesi kısa sürdü ..
* İkinci hapı 24 gün sonra almıştım , gözüm almamıştı açıkçası bırakmıştım , neyse dedim ikincide alalım . Bi daha deneyelim dedim belki psikolojik olmuş olabilir dedim .
* İlk haptan sonra yaşadıklarımın aynı nakarati olmuştu ama bu sefer daha hafif seyirlikti . Sonra bir daha kullan(a)madım ..
* Bir kutuda 30 kapsül var , bu yaşadıklarım 2 kapsüllük deneyimimdi , 28 kapsülü halen duruyor ..:)

Not1) Umarım yan etkilerini merak eden arkadaşlarımı bilgilendirmiş olmuşumdur
Not2) Ben yan etki gördüm diye sizde görecek değilsiniz , bünyeden bünyeye değişebilir .. Ben Anti-depresan , uyku ilacı ya da dikkat eksikliği ilacı kullandığımda da cinsel yan etki görüyorum ..Bu ilaçların etkisi geçince ben de normale dönüyorum ..

İyi forumlar ..
37 tl iyi ya propeciadan baya ucuz olmadı bakalım 1 sene propecia kullanıcam işe yaramazsa dutaya geçerim.

Bu ilaçların milyon kat ağırını trans bireyler kullanıyor ve ereksiyon problemi çekmiyorlar çoğu çünkü mekanizma böyle işlemiyor önemli olan penise giden damarların genişliği

Cassowary

• Sr. Member
« Yanıtla #8 : 31 Temmuz 2019, 15:16:56 »
Sen bilirsin Justin ..
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2019, 15:29:07 Gönderen: cassowary93 »

tudors

• Full Member
« Yanıtla #9 : 11 Ekim 2019, 01:22:37 »
dudasterid ampul formu varmı arkadaşlar yoksa sırf tablet olarakmı satılıyor.ampül değilde tablet olarak satılıyorsa bunu topikal olarak kullanmak mümkünmüdür.birde piyasada avodart harici dudasteridin muadili varmı ,muadili varsa ismi nedir ?bir arkadaş kullanacak onun için soruyorum takmış kafaya dudasterid diye bir şey varmış birisi önermişmiş :)birde kafaya sürülecekmiş.
önceleri minoxil kullanıyormuş ama dudasterid minoxilden daha etkili bir şeymiş falan diyor.ben ona doğrusunu anlatmaya çalıştım fakat tutturmuş dudasterid minoxilin muadili diye  :) benim bildiğim sıvısı ampul bile yok bunun ,onun için soruyorum.birde diyorki adıda dudasteride minoxidil imiş çok bilen biri kağıda yazmış eline vermiş bunun.dudasteride  minoxidile diye bir şey çıktıda bizmi duymadık .

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #10 : 11 Ekim 2019, 01:24:27 »
dudasterid ampul formu varmı arkadaşlar yoksa sırf tablet olarakmı satılıyor.ampül değilde tablet olarak satılıyorsa bunu topikal olarak kullanmak mümkünmüdür.birde piyasada avodart harici dudasteridin muadili varmı ,muadili varsa ismi nedir ?bir arkadaş kullanacak onun için soruyorum takmış kafaya dudasterid diye bir şey varmış birisi önermişmiş :)birde kafaya sürülecekmiş.
önceleri minoxil kullanıyormuş ama dudasterid minoxilden daha etkili bir şeymiş falan diyor.ben ona doğrusunu anlatmaya çalıştım fakat tutturmuş dudasterid minoxilin muadili diye  :) benim bildiğim sıvısı ampul bile yok bunun ,onun için soruyorum.birde diyorki adıda dudasteride minoxidil imiş çok bilen biri kağıda yazmış eline vermiş bunun.dudasteride  minoxidile diye bir şey çıktıda bizmi duymadık .

Sadece Kamsül zaten sıvı bir şey kapsulün içindeki hap değil yani
Global Moderator

Lunaris

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 24 Aralık 2019, 03:30:05 »
Doğal alternatifleri söyleyeceğiz demişsiniz yazıda ama öyle bir şeyden bahsetmemişsiniz. Söyler misiniz lütfen?

mem

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 24 Aralık 2019, 08:52:40 »
Tip 1 baskılaması sıkıntı, dth nin beyin için hipotalamusta işlevleri var ,onun yerine sadece saç derisindeki reseptörleri geridönüşümsüz bloklayacak bir etken buldum. Böylece bir daha kimse ilaçla uğraşmaz

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24354286/?i=2&from=/19363158/related

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 24 Aralık 2019, 18:37:15 »
Tip 1 baskılaması sıkıntı, dth nin beyin için hipotalamusta işlevleri var ,onun yerine sadece saç derisindeki reseptörleri geridönüşümsüz bloklayacak bir etken buldum. Böylece bir daha kimse ilaçla uğraşmaz

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24354286/?i=2&from=/19363158/related

Türkçe açıklamasını yazarsan anlamayan arkadaşlar için çok faydalı olur men hocam:)
Global Moderator

mem

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #14 : 24 Aralık 2019, 22:08:03 »
Türkçe açıklamasını yazarsan anlamayan arkadaşlar için çok faydalı olur men hocam:)
Özet olarak yapilan calisma sonucu Pyrvinium pamoate maddesi androjen reseptorlerini non competitive yani geri donussumsuz olarak enzim aktivitesini dusurecek sekilde geriletmis prostat buyumesini engellemis

bu pyrivinium maddesi androjen reseptorlerine dna ya baglanan alan (DNA binding-domain) uzerinden etki ediyormus prostata etkisi de bu sekildeymis . Dna’ya baglanma uzerinden AR inhibesi yapan tek inhibitormus .Ayni zamanda ki bence en onemli olay androjenlerden bagimsiz AR inhibesi sagliyormus bu da androjen duyarliliginin azalmasi demek kolunda bacaginda tuy olmayip sakalsiz olup(yani dusuk testo ve DHEA ya sahip bireyler) ayni zamanda kel kalanlar icin buyuk bir umut bence neden daha once kesfedilmemis sasirtici fin dut diane sektoru saolsun.

4tl olan çocuklara kıl kurdu için verilen bir ilacın etken maddesi.

Bunun olumsuz bir etkisi olurmu orasi tartisilir ama topikal denenmede bence bir sakinca yok gibi simdilik

Facebook Twitter Instagram