Gönderen Konu: SAÇ EKİMİ PLANLANMASI KONUSUNDA YORUMLARINIZ  (Okunma sayısı 1886 defa)

ATILIM

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
SAÇ EKİMİ PLANLANMASI KONUSUNDA YORUMLARINIZ
« : 04 Ocak 2019, 18:37:17 »
Merhaba  27 yaşımdayım.Aktif olarak 5 senedir saç dökülmesi(androgenetik alopesi) yaşıyorum.Ön çizginin geriye gitmesinden sonra front bölgede saçların tüy şekli alması nedeniyle, saçlarıma şekil veremiyorum bununla beraber vertex bölgesinin bariz açılması beni gerçekten rahatsız etmeye başladı.
Eskiden bir çok kez dermatolog'a gittim  prp tavsiye etmişlerdi genetik dökülme tipinde etkisine olduğuna inanmadığım için yaptırmamıştım.Ortopedik bir vakada kesinlikle tavsiye ederim.3 yıldır aralıksız günde bir kez olmak üzere minoxidil kullanıyorum.Sanıyorum öndeki tüy şekli alan saçların halen kalması buna bağlı daha az olabilirlerdi.Hiç dutasterid yada finasterid kullanmadım.Supplement olarak 3-4 yıl önce saw palmetto içeren GH Max-Animal kullanmıştım fakat saçımda etkisi göremediğim için, xpecia kullanmak istemedim.Düzenli olarak 8 yıldır whey proteini,bcaa,arginine kullanıyorum, dönem dönemde creatin kullanıyorum.Şunu net söyleyebilirim 2-3 haftalık creatin kullanmamda net olarak saç tellerimin inceldiğini görebiliyorum,eğer kullanan veya kullanmayı düşünen arkadaşlar için tecrübe olabilir.DHT'yi arttırdığına dair akademik makaleler zaten mevcut.

Ankara'da ikamet ettiğim üzere, Muttalip Keser Hoca ile ilgilendim,hatta 2 sene evvel kontrol ettiğinde  1800-2000 kök yeterli olduğunu söylemişti ama dokulme devam ettigi icin muhtemelen bu sayi artmistir.Bildiğiniz gibi az greftle büyük işler çıkaran bir hoca.Koray Erdoğan Hoca'nın ekimleri tartışılmaz fakat İstanbul'da olduğu için düşünmüyorum.Son olarak fiyat performans dengesinde baktığımda Şahin Çelik Hoca'nın ekimleri gayet başarılı oda bir opsiyon ki olayın maddi boyutuda çok önemli benim için ama inandığım şudur ki bir veya iki kez yapılacak olan bir operasyon için işimi şansa bırakmak istemiyorum.

Bu forumu açıldığından beri takip etmekteyim çünkü dökülme tipim aşama aşama beni saç ekimine doğru götüreceğini anlamıştım.Takdir edersiniz ki bu platforumdaysak hepimiz dış görüntümüz ve saç konusunda hassas insanlarınız :)  Özellikle üyelerden Reci'nin yorumlarını dikkatli şekilde takip ederdim sanıyorum artık aktif değil kendileri.Saç ekimi öncesi ve sonrası konusunda siz bilgili üyelerin yorumları benim için çok kıymetli olacaktır.

Dökülme tipime göre hangi hocayı tavsiye edersiniz? Alan ve greft hesaplaması konusunda tavsiyeleriniz nedir? yada ekim için beklemeliyim?

robie_fowliver

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: SAÇ EKİMİ PLANLANMASI KONUSUNDA YORUMLARINIZ
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2019, 19:10:33 »
Hocam öncelikle merhaba,

Aynı yaştayız yalnız yazdıklarında birkaç mantık hatası var düzeltme gereği duydum. Saw palmetto saç için faydasız bir bitki değil aksine dht oranını düşürücü bir madde. Hatta üzerine bilimsel birkaç makale dâhi var dilersen gönderirim. Onun dışında kullamadim ama protein bazlı suppelementlarin testosteron miktarını arttırdığı için saç dökülmesine sebebiyet verdiğini bende okumuştum.

Saçlara gelicek olursak yaşın genç olduğundan dökülme paternin nw5 e kadar gidecek gibi duruyor. Planlama yaparken bunu baz almalısın bence. Yani belki midscalp alanı şu an kaldığı gibi kalır ama yine de depoda olurda ileride burada dökülecekmis gibi greftleri heba etmeden ekim yaptırabilirsin. Sadece Ankara bazlı bakiyorsan tâbi ki Muttalıp Hoca en mantıklısı. Ama Hoca yüksek ihtimal planlamada önce frontal kısıma egilecektir. Verteks sonraki yıllara kalacaktır. Maddiyat bazlı bakmıyorsan HLC de gayet iyi bir merkez araştır istersen. Yerinde olsam maddiyat önemli değilse tartışmasız Muttalıp Hocaya giderdim. Hem manuel alım yapıyor hem düşük greftlerle çalışıyor daha ideali senin için olamazdı.

varagine

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2019, 19:16:42 »
Bence şu aşamada saç ektirmeyin. Çünkü hem yaşınız genç hemde önden bakınca saçlı biri olarak görünüyorsunuz düşüncesindeyim. 35 inden sonra ektirirsiniz. Saçları korumak için risk alıyorsanız finasterid, yoksa ketoral, biotin, düşük karbonhidratlı diyet ve dermaroller kullanabilirsiniz. Saygılar

ATILIM

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 04 Ocak 2019, 19:18:21 »
Hocam öncelikle merhaba,

Aynı yaştayız yalnız yazdıklarında birkaç mantık hatası var düzeltme gereği duydum. Saw palmetto saç için faydasız bir bitki değil aksine dht oranını düşürücü bir madde. Hatta üzerine bilimsel birkaç makale dâhi var dilersen gönderirim. Onun dışında kullamadim ama protein bazlı suppelementlarin testosteron miktarını arttırdığı için saç dökülmesine sebebiyet verdiğini bende okumuştum.

Saçlara gelicek olursak yaşın genç olduğundan dökülme paternin nw5 e kadar gidecek gibi duruyor. Planlama yaparken bunu baz almalısın bence. Yani belki midscalp alanı şu an kaldığı gibi kalır ama yine de depoda olurda ileride burada dökülecekmis gibi greftleri heba etmeden ekim yaptırabilirsin. Sadece Ankara bazlı bakiyorsan tâbi ki Muttalıp Hoca en mantıklısı. Ama Hoca yüksek ihtimal planlamada önce frontal kısıma egilecektir. Verteks sonraki yıllara kalacaktır. Maddiyat bazlı bakmıyorsan HLC de gayet iyi bir merkez araştır istersen. Yerinde olsam maddiyat önemli değilse tartışmasız Muttalıp Hocaya giderdim. Hem manuel alım yapıyor hem düşük greftlerle çalışıyor daha ideali senin için olamazdı.

Degerli yorumun icin tesekkur ediyorum.Sanirim ben kendimi yanlis ifade ettim,hemen duzeltiyorum.Saw Palmetto'nun dhtyi baskilandigini biliyorum fakat bu otu iceren supp. kullandigimda dokulmem artmisti,urun bazli yada mevsimsel olabilir.Bu etkisini referans alarak kullanmiyorum.HLC'nin ekimlerinden memnun kalmayan bir kac arkadasim oldugu icin acikcasi pek dusunmedim.

Sac konusunda ise,front bolgenin sik olmasini fakat yanlarin erkeksi dokulmede oldugu gibi bir tik iceride  olmasini istiyorum,cizgiyide bu sekilde belirleyecegim.Sizin tecrubelerinize dayanarak alan/greft hesaplanmasi nasil olmali on bolge icin? Saniyorum cm2'ye 40greftlik ekim sik durur diye dusunuyorum, sizce?
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2019, 19:25:40 Gönderen: ATILIM »

ATILIM

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 04 Ocak 2019, 19:21:38 »
Bence şu aşamada saç ektirmeyin. Çünkü hem yaşınız genç hemde önden bakınca saçlı biri olarak görünüyorsunuz düşüncesindeyim. 35 inden sonra ektirirsiniz. Saçları korumak için risk alıyorsanız finasterid, yoksa ketoral, biotin, düşük karbonhidratlı diyet ve dermaroller kullanabilirsiniz. Saygılar

Tesekkur ederim yorumunuz icin,amerikan futbolu ve fitnessle ilgilendigim icin dusuk karbonhidrat tuketme sansim olmuyor malesef.Biotin kullanmistim,tekrar alacagim.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 04 Ocak 2019, 19:34:13 »
bu forum 5 senedir var 5 senedir yeni üye olup yazman büyük başarı :D

keser hocanın verdığı rakam ön bölge için belkı ıdael olabılır ama tepe de var yanı bence yeterlı bır sayı degıl  saç geçişlerinide hesaba katarsak dökülmen devam edıcege benzıyor planlamanında busekılde olması gerek fınasterıd kullanmassan ..

Global Moderator

robie_fowliver

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 04 Ocak 2019, 19:39:33 »
Benim tahminim 50 cm2 alan* 40 = 2000 greft on kısım için yeterli duruyor tâbi bu işin uzmanı bir yerde tam olarak ihtiyaç belirlenebilir. Muttalıp Hoca zaten size bu civarda bir rakam önermiş. Üstteki arkadaşa da katılıyorum aynı yaşta olduğumuzdan inan çok can sıkıcı bir mevzu bizler için saç ekimi. Yani bilimin bu kadar çaresiz olmasını aklım almıyor en azından dökülme raddesini belirleyebilsek korkmadan ekim yaptırabilirdik. Geçen premier lig izlerken guardiola yi görünce aklıma gelmişti bizim gençlik dönemimiz oyuncularındandi ve sacları baya gurdu. Baktım mesela bizim yaşlarımızda bizden daha çok hatta 30 a kadar sadece temple gerilemiş herifte ondan sonra agresif dökülme. Yani kısacası bizim yaşlarda ekim biraz rus ruleti:)

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 04 Ocak 2019, 19:43:46 »
tepe kalıcaksa keser hoca ön bölge için tercih edilebılır ama buda senı sanırım çok tatmın etmez  benı etmezdı bu açıklık bende olsa var olan saçların var çünki
Global Moderator

ATILIM

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #8 : 04 Ocak 2019, 20:05:29 »
bu forum 5 senedir var 5 senedir yeni üye olup yazman büyük başarı :D

keser hocanın verdığı rakam ön bölge için belkı ıdael olabılır ama tepe de var yanı bence yeterlı bır sayı degıl  saç geçişlerinide hesaba katarsak dökülmen devam edıcege benzıyor planlamanında busekılde olması gerek fınasterıd kullanmassan ..

tepe kalıcaksa keser hoca ön bölge için tercih edilebılır ama buda senı sanırım çok tatmın etmez  benı etmezdı bu açıklık bende olsa var olan saçların var çünki

Hintell Merhaba, aslında hayalim saç ekimi yaptırdıktan sonra üye olup konu açmaktı ama daha fazla dayanamadım :)

Finansterid kullanmak istemiyorum, malesef dediğin gibi dökülme devam ediyor.Ekim konusunda sen daha vakıf olduğundan danışma ihtiyacı duyuyorum,sadece ön bölgeyi ektirip,ilerleyen yaşlardamı 2.ekimle tepe bölgesine ekim yaptırmalıyım? yada hoca tercih ederken ön ve tepe bölgesini beraber ekecek bir hoca tercih etmeliyim? Muttalip Hoca'ya sakal ektirmeye gittiğim bir arkadaşıma belim çok ağrıyor ekmiyorum demişti :) sanırım hoca fazla greft ekimleri yapmıyor.

Son olarak merakımdan soruyorum, resimdeki saçlarımda cm2'de kaç greft saç var muhtemelen fikir verebilirmisiniz?

Benim tahminim 50 cm2 alan* 40 = 2000 greft on kısım için yeterli duruyor tâbi bu işin uzmanı bir yerde tam olarak ihtiyaç belirlenebilir. Muttalıp Hoca zaten size bu civarda bir rakam önermiş. Üstteki arkadaşa da katılıyorum aynı yaşta olduğumuzdan inan çok can sıkıcı bir mevzu bizler için saç ekimi. Yani bilimin bu kadar çaresiz olmasını aklım almıyor en azından dökülme raddesini belirleyebilsek korkmadan ekim yaptırabilirdik. Geçen premier lig izlerken guardiola yi görünce aklıma gelmişti bizim gençlik dönemimiz oyuncularındandi ve sacları baya gurdu. Baktım mesela bizim yaşlarımızda bizden daha çok hatta 30 a kadar sadece temple gerilemiş herifte ondan sonra agresif dökülme. Yani kısacası bizim yaşlarda ekim biraz rus ruleti:)

İlgin için çok teşekkür ediyorum dostum,dediğin gibi çok can sıkan bir konu , kendi görüntüsüne ve saçlarına dikkat eden insanlar için gerçekten büyük bir psikolojik çöküntü.Saç problemi yaşadığımı hissettiğimden  beri artık ilk insanların saçına bakar oldum :)

Kel12.02.2018

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 04 Ocak 2019, 22:18:13 »
Saç dökülmen devam edecek gibi görünüyor. Bu evrede 3-5 yıl beklemende yarar var. Yok bekleyemem dersen ön bölgede olan saçlı alanı esas alarak 1500 greftlik bir ekim yaptır derim. Bu işi de Muttalip Hoca yapar. Yalnız vertex gidici ve orta bölgede ilerde yok olacak gibi duruyor. Sana ilerde toplamda 4500-5000 greft gerekecek gibi gözüküyor. O nedenle planlamayı bunu düşünerek yapman senin faydana. Ayrîca Muttalip Hoca ile bende görüştüm. Sakal ve vücut kıllarından yapılan ekimlerin kapatıcılığını iyi bulmadığını söylemişti. Sonuçta vücuttaki kıllar 1 greft = 1 saç teli olduğu için pekte verimli bir kapatıcılığa sahip olamaz. Bende onunla aynî fikirdeyim.Geçmiş olsun.

ATILIM

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #10 : 05 Ocak 2019, 02:19:02 »
Saç dökülmen devam edecek gibi görünüyor. Bu evrede 3-5 yıl beklemende yarar var. Yok bekleyemem dersen ön bölgede olan saçlı alanı esas alarak 1500 greftlik bir ekim yaptır derim. Bu işi de Muttalip Hoca yapar. Yalnız vertex gidici ve orta bölgede ilerde yok olacak gibi duruyor. Sana ilerde toplamda 4500-5000 greft gerekecek gibi gözüküyor. O nedenle planlamayı bunu düşünerek yapman senin faydana. Ayrîca Muttalip Hoca ile bende görüştüm. Sakal ve vücut kıllarından yapılan ekimlerin kapatıcılığını iyi bulmadığını söylemişti. Sonuçta vücuttaki kıllar 1 greft = 1 saç teli olduğu için pekte verimli bir kapatıcılığa sahip olamaz. Bende onunla aynî fikirdeyim.Geçmiş olsun.

Tesekkur ediyorum yorumun icin, eger 1500-2000 arasi on bolgeye ekim yaptirsam,onden goruntu olarak  beni tatmin edermi acaba 5-6 yillik bir sure vadesinde? Dediginiz gibi dokulme devam ettikce arkaya dogru acilmalar devam edecek o nedenle goruntuyu kestiremiyorum :)

Facebook Twitter Instagram