Gönderen Konu: STRES-DHT-SAÇ İLİŞKİSİ  (Okunma sayısı 2390 defa)

Tavsiyem61

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
STRES-DHT-SAÇ İLİŞKİSİ
« : 22 Kasım 2018, 16:56:23 »
Arkadaşlar hayat şartları malum benim sorum şu Stres-dht arasında ilişki var mı ?
İkinci sorum bir kişide dht olmamasına karşın saçların stresten büyük oranda zarar görmesi olasımı ???
Yani şöyle bir şey mümkün mu Adamın stresten bir yılda saçları kötüleşmiş bu sözün geçerliliği sizce nedir ??
Saç ekiminden sonra en azından ne kadar süre stresten ,sinirden uzak durmamız lazım

tsimonoce

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: STRES-DHT-SAÇ İLİŞKİSİ
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2018, 19:24:50 »
Kendi deneyimimi anlatayim.... 1 kere 3 hafta hastanede kaldim, sonra 1 sene daha hastaydim... beni yipratti... dolayisiyla saclar döküldü...

Betrayer

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 22 Kasım 2018, 20:01:52 »
Peki stresten dokulen saclar, yasam kosullari normale donunce yeniden cikar mi?Yoksa kok tamamen dokulur mu?

tsimonoce

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 22 Kasım 2018, 20:33:47 »
Bende tekrar cikmadi... cikmasinida bence bekleme...
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2018, 23:06:00 Gönderen: tsimonoce »

robie_fowliver

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2018, 22:07:35 »
Hocam stres  minyaturizasyon denilen saclarin giderek incelmesine ve seyreklesmesine sebep olmaz. Bu tamamen hormonsal bir döngüdür. Yani bir kişi androgenetik faktörlere maruz değilse veyahut kemoterapi gibi ekstrem bir sürece tâbi olmamışsa saçı herhangi bir dış faktörden dolayı seyreklesmez. Dökülme saç evreleri ile alâkalı bir durumdur ve stres bu evrelerin süreç aşamalarını öne çekebilir. Bu duruma genelde telogen efflivium deniyor ve hamilelik sürecinde vs. bayanlarda sık rastlanır bir durum. Telogen Efflivium da dokulen saçlar belli bir müddet sonra tekrar çıkarlar. Zaten telogen efflivium saçın her bölgesinde yani genel seyreklesmeye neden olur. Ama androgenetik dökülme de genelde frontal kısımla başlayan açılma verteks ve ilerisine doğru nüfuz eder.

Kısaca saçların sadece belli noktalardan seyreklesmeye ya da incelmeye başlamışsa yüksek ihtimal geri gelmeyecek. Tavsiye etmemekle birlikte medikal ürünlerle veya inanılmaz hormonal replasyon tedavileri(cinsiyet değiştirenler ekseriyetle) saçlarını tekrar kazanlar var ama bu da sans işi ve attigin taş urkuttugun kuşa degmeyebilir. Böyle uzun giriştim yazıya ama bende başlangıçta senin gibi düşünüyordum:)

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 23 Kasım 2018, 00:43:05 »
Dostum emin ol kalıcı saç kaybı-strest yada beslenme şekli ile hiç alakası Yok.
Zaten stres-saç kaybı ilişkisinin varlığı çok çok kolay istatistike edilebilir bir veri. Dediğiniz üzere olaydı “belli meslek grupları kel, belli bir zümreden insanlar peruk kıvamında saç ile gezerdi”

Herzaman tekrarladığım örnek . Bkz; köprü altında yaşayan,protein değil alkol-uyusturucu ağırlıklı beslenen , kimsesiz, ömrü cefa ve stresle geçen amcaların saçlarına.. üstelik pahalı anti-hairloss şampuanlarıda yok, saçlar suyu 20 günde 1 kere yağmur yağarsa görüyor ama mermi sıksan kafaya geçmez...
O yüzden acaba şampuandanmı? Manitamdan ayrıldım, sınav stresi, vitaminsiz kaldım , şampuanda parfüm varmış, hep o lanet olasıca jöle yüzünden şeklindeki keşkeleri soruları silin kafanızdan.

yigit10

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 23 Kasım 2018, 01:58:07 »
Hocam stres  minyaturizasyon denilen saclarin giderek incelmesine ve seyreklesmesine sebep olmaz. Bu tamamen hormonsal bir döngüdür. Yani bir kişi androgenetik faktörlere maruz değilse veyahut kemoterapi gibi ekstrem bir sürece tâbi olmamışsa saçı herhangi bir dış faktörden dolayı seyreklesmez. Dökülme saç evreleri ile alâkalı bir durumdur ve stres bu evrelerin süreç aşamalarını öne çekebilir. Bu duruma genelde telogen efflivium deniyor ve hamilelik sürecinde vs. bayanlarda sık rastlanır bir durum. Telogen Efflivium da dokulen saçlar belli bir müddet sonra tekrar çıkarlar. Zaten telogen efflivium saçın her bölgesinde yani genel seyreklesmeye neden olur. Ama androgenetik dökülme de genelde frontal kısımla başlayan açılma verteks ve ilerisine doğru nüfuz eder.

Kısaca saçların sadece belli noktalardan seyreklesmeye ya da incelmeye başlamışsa yüksek ihtimal geri gelmeyecek. Tavsiye etmemekle birlikte medikal ürünlerle veya inanılmaz hormonal replasyon tedavileri(cinsiyet değiştirenler ekseriyetle) saçlarını tekrar kazanlar var ama bu da sans işi ve attigin taş urkuttugun kuşa degmeyebilir. Böyle uzun giriştim yazıya ama bende başlangıçta senin gibi düşünüyordum:)

Bu dediğiniz saçların geri gelmesi finasterid yani propecia ile mümkün demi ?

melanin

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 23 Kasım 2018, 10:03:28 »
 bende yıllar yılı jöleye kızdım şimdi anladım jölenin suçu yokmuş bizim dede de sıkıntı :)

tsimonoce

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #8 : 23 Kasım 2018, 10:14:08 »
bende yıllar yılı jöleye kızdım şimdi anladım jölenin suçu yokmuş bizim dede de sıkıntı :)

Jöleninde etkisi var.... sonucta o da saclara distan ciddi müdahele ediyor... dogalligina ve yasamina müdahele var....

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 23 Kasım 2018, 12:55:27 »
Jöleninde etkisi var.... sonucta o da saclara distan ciddi müdahele ediyor... dogalligina ve yasamina müdahele var....

jole , dengesiz beslenme, asiri stres donemsel sac zayifligi veya kaybina yol acar. bu etkeenlerin ortadan kalkmasini takiben saclar kendine gelir.
  jole uzerinde  yillarca arge yapilmis, ph i kabul goren seviyelerde imalati yapilan bir urun. sac derisinin 4-6mm altindaki greftin yasam hucrelerini oldurme gibi bir etkisi yok. Ancak mevcut sac kilini kullanim suresi icersinde bir ihtimal minimal duzeyde zayiflatir.
  sac jolesinin sac doktugu dusuncesinin asil sebebi, joleli sac birbirine tutunarak gun bir sonraki yikamaya dek kafada kalir. gunluk normal diye tabir edilen 150 sac kili oldugunu dusunursek, 3 gun boyunca yikama yapmadan jole ile gezen arkadas 3. gunun sonunda yikama esnasinda lavabodaki saclari gorup ve panik yapmasi ile alakalidir.

thinkingme

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #10 : 23 Kasım 2018, 14:21:48 »
alakası yok, tek bi jöle sürmedim kafama ileride saçlarım dökülmesin diye(öyle diyolardı) kuzenelr falan jöleyle yatıyodu jölede yüzüyodu limon sıkıyodu kolonya sürüyodu, hepsinin saçlar duruyor bizimkiler açıldı.Ki kuzen bide bunlar uzak akrabada değil dedelerimiz aynı kellikte, babalarımızın benimki kel onun nw1

Parabellum

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 25 Kasım 2018, 01:16:48 »
Sloocer in söylediklerinin harfi harfine katılıyorum.beslenme stres jole sprey vs değil mesele.benim ilk yıllar önce saclarım dökülmeye basladığinda cok dikkat ettim bitkisel sampuanlar vitaminler falan filan  ama hiç engelleyemedim tam gaz döküldüler.Ben hep cevremdeki insanlardan örnek alırım arkadaslarımın baziları halen kalıp kalıp jole sprey wax kullanırlar berberde bir fön cektirler saçlarından duman çıkara çıkara  bunları 5.10 20 yıllik tanidığım ahbablarım  saçlar olduğu gibi duruyor neden dökülmüyor bu saç peki demekki genetik...Mesela bayanlar dip boyası olsun saclarına her işlemi uygulatiyorlar boyadan asiton  dan sacları saç derileri yanıyor kel kalan görďünüz mü onlarinki de bizim gibi saç ama kel kalan görmedim ben sadece gecici dökülmeler oluyor bölge bölge tekrardan cikiyor kadınların artık genetikleri mi deyim hormonları mı onlarla alakali bir durum

Baldingat18

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 25 Kasım 2018, 12:55:28 »
Alakası yok ruhsal olarak mutlu olduğum günlerde saçlarım açılmaya devam ediyordu şu 1 2 senedir psikolojim bozuk kelleştiğim için ama yine de çok dökülmedi stresin etkisi yok tamamen genetik

Facebook Twitter Instagram