Gönderen Konu: Saç ekimi ne zaman yapılmalıdır?  (Okunma sayısı 4157 defa)

PagaroN

• Hero Member
Saç ekimi ne zaman yapılmalıdır?
« : 04 Mayıs 2018, 00:59:26 »
Saç ekimi ne zaman yapılmalı?

Saç ekimi yaptırmaya karar veren kişilerin kendilerini “psikolojik ve maddi” anlamda hazır hissetmeleri gerekmektedir.

Saç ekimi yaptırmaya karar verdikten sonra saç ekimi için en uygun zamanın ne zaman olması gerektiğini etkileyen çeşitli faktörler devreye girecektir.

Sağlık Faktörü
Saç ekim operasyonu için en uygun zaman, kişinin sağlık koşullarının en uygun olduğu zamandır. Eğer bilinen bir hastalık varsa tedavi süreci bittikten sonra saç ekimi yapılmalıdır.

Yaş Faktörü
20'li yaşlarda saç dökülmeye devam ettiği için ekim işleminde saç dökülmeye devam edebilir. 30'lu yaşlardan sonra saçın dökülme hızı yavaşlar. Yaş faktörü önemlidir.

Her yaşta saç ektirebilir miyim?

Dökülme ya da seyrelme yaşanan bölgelerin daha dirençli olması için medical tedaviler uygulanır. Saç ekimi, teknolojik ve tıbbi gelişmelerden oldukça olumlu etkilenmiş daha etkin ve başarılı şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Saç ekimi; herhangi bir sağlık sorunu ya da tedaviye engel bir durum yoksa her yaşta uygulanabilir.
Genel bir kanı olarak 26 yaşından önce saç ekimi tavsiye edilmez. Kişinin saç dökülme evresi devam ediyor ise saç ekimi sonucu ekim yaptıranı tatmin etmeyebilir.

Saç ekimi ne zaman yapılmalı ?

Saç dökülmesi herhangi bir yaşta meydana gelebilir ve çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. 18 ile 35 yaşları arasında en aktif olduğu dönemdir. Saçlarınız dökülmeye başladığında aslında saç çizginiz olgunlaşmaya başlamıştır. Yaş durumunuza göre saç çizginiz biraz daha geriye doğru çekilir. Endişelenecek bir durum değildir.

30’lu yaşlara gelince özellikle de 35 yaşından sonra saç dökülmeleri ciddi oranda azalır veya tamamen durur. Bu nedenle yapılacak ekim için en uygun planlamayı yapmak gerekir.
Saçlarınızdaki seyrelme ve dökülmeye bağlı olarak yapılacak stres saçların daha çok dökülmesine neden olur.

Kısacası saç dökülmesinin azaldığı dönemlerde ekim işlemi yapılmalıdır. Saçlar tamamen dökülmeden ekim işlemine de başlanmış olması gereklidir.
Psikolojik olarak tedaviye hazırsanız saç ekimi tedavisi yaptırabilirsiniz.

Saç ekimi için en uygun zamanın ne zaman olduğu belli değildir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Saç ekimi hangi mevsim yapılmalı ?

Saç ekimi her mevsim yaptırılabilir.  Mevsimleri saç ekimine olumlu ya da olumsuz yönde bir etkisi bulunmamaktadır. Bazı saç ekimi uzmanları yeni ekilen saç köklerini aşırı güneşten ya da aşırı soğuktan koruması için sonbahar veya kış aylarında saç ekimini tavsiye etmektedirler.

Ekilen saç köklerinin ilk iki hafta güneş ışınlarından korunması çok önemlidir. Bunun için yaz aylarında şapka kullanmak gerekir. Aşırı soğuk havalarda saç köklerine zarar vereceği için kışın da ekilecek bölgeye zarar vermeyen ve soğuktan koruyan berelerin takılması gerekir.

Saç ekimi sonrası zaman ?

Saç ekimi yaptırmadan önce iyileşme sürecini düşünmelisiniz. 1 veya 2 hafta işinize ara vermeniz gerekmektedir. Yoğun bir şekilde işinize devam etmeniz hem saç ekimi sonucunu hem de sağlığınızı etkileyebileceği için tavsiye edilmez.

Yaz tatili planlıyorsanız, iyileşme sürenizi göz önünde bulundurmalısınız.
Saç ekiminden sonra ilk 2 hafta boyunca yüzme tavsiye edilmemektedir.

Selamlar…

Ağabey

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Saç ekimi ne zaman yapılmalı ?
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2018, 15:48:17 »
Saç ekimi ne zaman yapılmalı sorusu her zaman kafa karıştırıcı oluyor aslında özellikle yaz ayları saç ekimi çoğu kimse yaptırmak istemiyor.sanırım belli bir zaman evden çıkmamak lazım.yanlışmı düşünüyorum şapka yeterince koruyabilirmi sıcaktan?

PagaroN

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2018, 09:26:57 »
Saç ekimi ne zaman yapılmalı sorusu her zaman kafa karıştırıcı oluyor aslında özellikle yaz ayları saç ekimi çoğu kimse yaptırmak istemiyor.sanırım belli bir zaman evden çıkmamak lazım.yanlışmı düşünüyorum şapka yeterince koruyabilirmi sıcaktan?
Merhaba
Saç ekimi yaptıran kişi aynı gün evine gidebilmekte 3. gün ise günlük yaşantısına dönebilmektedir.
Ekimden sonra safari şapka vb. ekilen bölgeye değmeyecek biçimde yüksek şapka takılması hem güneşin zararlı ışınlarından hemde oluşabilecek enfeksiyonlardan korumak için gereklidir.
Ayrıca ekim yaptıran kişinin ekim yaptırdığının anlaşılmaması için tercihde edilmektedir.
Yani yazın güneşten kışın ise soğuktan korumak için şapka takılmalıdır.
Selamlar...

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 07 Mayıs 2018, 13:02:50 »
Güzel bir paylaşım eline sağlık
Global Moderator

lincoln

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 07 Mayıs 2018, 16:39:24 »
Zor bir ikilem. Ben 28 yasindayim ve az da olsa dokulmem devam ediyor.

Ancak 35+ yasimi da beklemek istemiyorum. Saclar gencken lazim. Belli bir yasa eriştikten sonra kafami da kazitabilirim.

Gelelim ne zaman ektirmeye. Ogretmensen ve 70 gün yaz tatilin var ise; sac ektirebilirsin :)

PagaroN

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 07 Mayıs 2018, 17:58:50 »
Güzel bir paylaşım eline sağlık
Eyvallah kardeşim. Dilimizin döndüğünce tarif etmeye çalıştık umarım faydası olur.

Canqi

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 07 Mayıs 2018, 18:38:12 »
dünyanın önde gelen saç ekimi doktorları 22 yaşından önce saç ekimini uygun bulmuyorlar türkiyede bu durum biraz farklı galiba.

TonyMontana

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 09 Mayıs 2018, 01:40:57 »
22-23 yaşa kadar yapılan ekimlerin sonrasında pişmanlık kaçınılmaz. Eğer illaki yaptırılmak isteniyorsa en iyi doktorlarla yapılmalı. Çünkü planlama en çok da genç yaşta ekim yaptıranlar için önemli. 24-25 yaşında kişilerin sadece ön bölge açıklıkları için 4.000-5.000 greft kullanıldığını görüyoruz. Eğer donör çok sağlam değilse ilerleyen dönemlerde gerekecek saç ekimi için yeterli donör rezervi bu tarz operasyonlar sonrasında kalmamaktadır.
The World is Yours

PagaroN

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 11 Mayıs 2018, 01:02:20 »
dünyanın önde gelen saç ekimi doktorları 22 yaşından önce saç ekimini uygun bulmuyorlar türkiyede bu durum biraz farklı galiba.
Merhaba
22 yaşından önce saç ekimi uygun olmaz. Yazımızda 26 yaşından önce tavsiye edilmez şeklinde belirttik. Bu yanlış anlaşılmasın 26 yaşından önce saç ekimi yapılmaktadır. Genel kanı ve tavsiye olarak 26 yaş sınır kabul edilmektedir.
Right temporal recession, left temporal recession, front  veya forelock bölümleri ekimleri yapılmaktadır.
Midscalp, vertex ve crown bölümlerine ise ekim yapılmamaktadır.
Selamlar...

soraro

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 17 Mayıs 2018, 23:16:58 »
Merhaba
22 yaşından önce saç ekimi uygun olmaz. Yazımızda 26 yaşından önce tavsiye edilmez şeklinde belirttik. Bu yanlış anlaşılmasın 26 yaşından önce saç ekimi yapılmaktadır. Genel kanı ve tavsiye olarak 26 yaş sınır kabul edilmektedir.
Right temporal recession, left temporal recession, front  veya forelock bölümleri ekimleri yapılmaktadır.
Selamlar...
Abi selam.
Bu verdiğiniz resim dünya genelinde herhalde? Açıklamaları yrni gördüm. Kafam karıştı valla. Babamda bi kenarlarlar var üst taraf fulbol sahası gibi 😀. Benimde şakaklar açılıyo. Şakak ekimi yaptırıyım diyodum ama siz 26 en uygunu demişsiniz. İyice açılırsa napcam ben ya 😣
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2018, 23:41:17 Gönderen: soraro »

Kovan

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #10 : 18 Mayıs 2018, 10:54:43 »
Sizin dokülmenizin agresifligine göre sac ekim yaşını oynayabilir.
Agresif bir dökülmeye sahipseniz 20 yaşlar doğru seçim olmayabilir.
Agresif dökülme yoksa sadece sakaklar gerilemişse 20 li yaşlarda ekim yapılabilir.
Bencede doğru olan(eğer illa ekim yapicam demiyorsa) 20 li yaşlar sıkıntılı olabilir özellikle agresifse makul olan 27 den sonrasi
20 yaşındaki adamın kafası açıksa onun ekim yaptırmak istemesinide anlayabiliyorum çünkü en güzel yasi

PagaroN

• Hero Member
« Yanıtla #11 : 18 Mayıs 2018, 22:02:42 »
Merhaba
Selamlar...
Abi selam.
Bu verdiğiniz resim dünya genelinde herhalde? Açıklamaları yrni gördüm. Kafam karıştı valla. Babamda bi kenarlarlar var üst taraf fulbol sahası gibi 😀. Benimde şakaklar açılıyo. Şakak ekimi yaptırıyım diyodum ama siz 26 en uygunu demişsiniz. İyice açılırsa napcam ben ya 😣
Merhaba soraro
Anladığım kadarı ile yaş baya küçük.
Panik yapmana gerek yok. Öncelikle saç dökülme durumunu bilmen gerekiyor. Yaşına göre şakaklarda bir açıklık var ise ve dökülmen durmuş ise ekim yapilabilir. Yinede belirteyim 22 yaşından önce ektirmek sıkıntı olabilir.
Hormon ve kan tahlilerini yaptırman ve dermatolog öncülüğünde bunları takip etmen en mantıklı davranış olacaktır.
Acele etmek yok. Dr kontrolünde belkide dht yi en aza indirgeyebilirsin. Dökülmen durur daha sonra ekim için konuşuruz.
Kendine iyi bak genç arkadaşım.

Biradam

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 19 Mayıs 2018, 11:17:23 »
Bence yaz ortasında özellikle ilk bir iki hafta dışarı çıkılacaksa yapılmamalı  onun dışında saç ekimi her zaman ve her yaş grubunu yapılabilir(22 yaş altı yaş grubu hariç) belki sadece önçizgiye ekim yapılacaksa olabilir.

soraro

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 06 Haziran 2018, 01:25:05 »
Merhaba
Selamlar...
Abi selam.
Merhaba soraro
Anladığım kadarı ile yaş baya küçük.
Panik yapmana gerek yok. Öncelikle saç dökülme durumunu bilmen gerekiyor. Yaşına göre şakaklarda bir açıklık var ise ve dökülmen durmuş ise ekim yapilabilir. Yinede belirteyim 22 yaşından önce ektirmek sıkıntı olabilir.
Hormon ve kan tahlilerini yaptırman ve dermatolog öncülüğünde bunları takip etmen en mantıklı davranış olacaktır.
Acele etmek yok. Dr kontrolünde belkide dht yi en aza indirgeyebilirsin. Dökülmen durur daha sonra ekim için konuşuruz.
Kendine iyi bak genç arkadaşım.
Teşekkür ederim abi. Sürekli forumu takip ediyom çok şey öğrenmem lazım. Sayenizde forum iyiki var yapanlar saolsun. Sht için kabak çekirdeyi yemeye başladım 1 haftadır. Tuhaf bi tadı vardı ama alıştım. Faydası inş olur. Abi şampuanımı bile deiştirdim forumdan öğrendiğimlen.
Abi kolay gelsin 😀

karaoğlan

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #14 : 06 Haziran 2018, 13:47:55 »
Yazın saç ekimi yaptırmakla kışın saç ekimi yaptırmak çok farkedermi arkadaşlar.yazın bir kaç hafta saçlarımızı güneşten koruduğumuzu varsayarak soruyorum.

Facebook Twitter Instagram