Gönderen Konu: saçlarınızın dökülmesi piskolojik olarak sizi nasıl etkiliyor?  (Okunma sayısı 130477 defa)

xshot

• Jr. Member
  • **
Merhaba arkadaşlar konuyu baştan sona okudum hemen hemen herkesin yaşadığı psikolojik sorunlar aynı insan hep eksik olanı kafaya takıyor kendisinde. Saçları naptın dökmüşsün bla bla bla hep aynı tepkiler bir süre sonra takıntı olmaya başlıyor özgüven yıkımı geliyor arkasından malesef toplum yüzünden oluyor bir kısmıda sanki biz kendimiz kendimiz döküyoruz saçları dökülüyor işte :)) kimse keyfinden saçını dökmez. Benim hikayede 27 yaşında başladı şu an 37 yaşındayım 30 yaşımdan sonra hissedilmeye başladı saç kayıplarım bir türlü alışamadım bu duruma hep kendimi eksik hissettirdi sonunda ekime karar verdim bende. Yakın bir zaman sonra Şahin Bey’de  saç ekimi yaptıracağım,  forum kurucularına ve saç ekim sonuçlarını paylaşarak bizlere o güveni tekrar yaşacağımızı hissettiren kullanıcılara teşekkür ederim saç ekim olayına sıcak bakmıyordum ama forumla tanıştıktan sonra karar verdim. Herkesin istediği saçlara kavuşması dileğiyle

dreamer87

• Jr. Member
  • **
  • Academica hospital saç ekimi
Merhabalar,

Sac dökülmesi, öncelikle kisinin kendisine bakisini degistiriyor. Aynaya baktiginda kisi, kendi kendine “ lan benim de saclarin yanlari acilmaya basladi, ustlerde seyreliyor boyle daha iyi olacakmis gibi” deyip evden cikarken gun icinde kendini mutlu hissedebiliyorsa bir sikinti yok 😊

Ancak kisinin kendine bakisi olumsuz yonde degisince ozguven zedeleniyor. Toplum icinde kendini mutlu ve huzurlu hissedemiyor. Tabii yine calisma ortami sosyal yasanti devam ediyor cunku hayat durmuyor ancak bir eksiklik var. Saglikli bir birey olmak elbette her seyden cok onemli ancak saclari seyrek komple kaybetmis insanlar oyle olmasalar da bilincaltinda sanki daha sagliksizmis gibi algilaniyor.

Her seyden ote aynaya baktigimizda kendimizi nasil hissettigimiz onemli. Sac ekimi sorunsuz tamamlanan arkadaslarin bile sac ekiminden sonra daha mutlu olduklari belli oluyor..

Her sey gonlunuzce olsun..

• Ekim Merkezi ismi Academica hospital
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=24730.0

Avrasya Hair - Academica Hospital
Greft: 3450
Dhi-Choi Kalemi
Ekim Günü: 16.11.2021
Yas: 34

Robert

• Hero Member
Benim saçlar daha 16 yaşında iken döküldü 11 yıldır seyrek saça sahiptim şekil vermek için saatlerce uğraştım açıkları kapatmak için kuaförden pek kesmemesini istedim benim saçlar az olduğu halde kuaför daha fazla uğraşirdi 11 yıl boyunca kimse seyrek yerleri görmedi son 6 yılda toppikle sakladım bu toppik tam bir illet insanlar saçımda bir tuhaflık olduğunu anlıyordu zaten biri ilkin bana bakınca saçım dikkatini çekerdi sevgilime bile söylemedim bazen sarılırken elini saçıma götürdüğünde birden elini tutup bir konu aciyordum sevişirken dokununca rahatsız oluyorum dedim öyle geçti söyleyemiyordum kimseye anasını satayım insan 16 yaşında lunaparka gider ben saç sorunu yaşadım üniversiteyi toppikle geçirdik güzel değil gene de ..bir saç ekimi geçirdik istediğimi alamadım ikincisini şuan yaptım umarım artık bu illetten kurtuluruz.Abartiyorsunuz diyene bakmayın sadece neler yaşadığınızi canlandırın.Her şey çok güzel olacak diyorum ve kapatıyorum:)

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Madem konu hortlamış benim de bir tuzum olsun.
Belki ilerde oğlum Junior zweig görür de babasının ne çektiğini hisseder.

20 yaşıma adım atmamla beraber (tam bu korona dönemi işte) frontal bölgemde açık oluşmaya başladı. Bir şekilde arka saçları öne tarayarak kapatıyordum. Fakat şöyle bir sıkıntı oluştu. Bu kez de uzun zamandır görmediğim akrabalarım "Senin saçlarında bir böyle garip değişiklik var, kendini çok mu yoruyorsun evladım?" tarzı şeyler söylemeye başladılar. Beni rahatsız etmeye başladı.

Akrabalarımı sever ve sayarım. Fakat ne zaman gitsem farklı şekilde ithamlardan bunlamistim.

Sorun da şu ki saçlarımı çok seviyordum. Yani en sevdiğim parçalarımdan idi. Seyrelince etkisi mega oldu elbet.

Aklınıza gelebilecek her türlü tedaviyi denemişimdir. Zeytinyağı ile sarımsak, xpecia, minoxidil, dermaroller, ısırgan otu, Stemoxdyne, bilmem ne yağları, vitamin ıvır zıvırları...

Fakat bir türlü öndeki DHT'den etkilenen cılız saçlarım kalınlaşmıyordu. Küçücük öyle bana bakıyorlardı.

Neyse Finasterid konusu takıldı kafama. İlk başta karşı çıktım. Dedim dursun biraz baktım olmuyor kullanırım.

Yine akrabalarda bir gün kalırken benim saç mevzu olmasın mı...
O an çok üzülmüş, aynı anda sinirlenmiştim.
Dedim "Şimdi Finasterid zamanı, macera zamanı"

Bir kere içtim. Derken bir daha, bir daha derken
müptezel oldum 😂

Günlük Proscar'ımı almadan yatamıyorum.

Öyle işte.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

runod

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Çok yorum okudum, yalniz degilsiniz dostlar :) Malesef bu illet özellikle genç yaşta yakalananları alt üst ediyor. Özgüven eksikliği yaratması, dış görünüşü etkilemesi, sosyalliğe olumsuz etkisi, kadınlarla etkileşimde cesaretsizlik vs. vs. 50 çeşit şey yazılabilir. Fakat 20 li yaşlarda saçlarının önemli bir kısmını kaybetmiş biri olarak benim en ağırıma giden bunlardan hiçbiri olmadı. Benim için en önemli etkisi kendimi başka biri gibi hissetmek oldu. Sanki saçlı halimdeki kişi değilim artık. Fotoğraflara bakıyorum sanki en son kendimi mutlu hissettiğim kişi çok uzaklarda gibi geliyor. Burada konu kadınların beğenisi alamamak filan değil yani. Olduğun gibi görünme özgürlüğün alınıyor elinden. Boyun kısa olur bir tarz oturtursun fazla sırıtmaz, kilolu olursun aynı şekilde ya da kilo verirsin, yüzünü beğenmezsin saçla sakalla kapatırsın ama saçın hiçbir çözümü yok abi. Evet kellik bazı insanlara yakışıyor fakat mevzu yakışması değil ki sen farklı biri oluyorsun artık. Ben 23 yaşındayım, özgüven abidesi şen şakrak girişken mutlu insan gitti yerine çekingen, gerek duymadığında çok fazla kişiyle muhatap olmak istemeyen, neşesi törpülenmiş mutluluğunu kaybetmiş biri geldi. Bu sorunu yaşamayan biri bu mesajı okusa amma abarttın be kardeşim diyecektir. Lakin bu dünyada gerçekten herkesin derdi kendine büyük. Ve dış görünüşüne önem veren bir insan için saç dökülmesi kabus. Sosyal yaşantıdan kariyere karşı cinsle iletişime sevilen bir karakter olmaya kadar her şeyin üzerinde doğrudan etkisi var. Ve dünya kadar paran olsa da tam çözümü yok. Elon Musk filan değilsen. Sadece çeken bilir, çekenlere bolca sabır diliyorum.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
Çok yorum okudum, yalniz degilsiniz dostlar :) Malesef bu illet özellikle genç yaşta yakalananları alt üst ediyor. Özgüven eksikliği yaratması, dış görünüşü etkilemesi, sosyalliğe olumsuz etkisi, kadınlarla etkileşimde cesaretsizlik vs. vs. 50 çeşit şey yazılabilir. Fakat 20 li yaşlarda saçlarının önemli bir kısmını kaybetmiş biri olarak benim en ağırıma giden bunlardan hiçbiri olmadı. Benim için en önemli etkisi kendimi başka biri gibi hissetmek oldu. Sanki saçlı halimdeki kişi değilim artık. Fotoğraflara bakıyorum sanki en son kendimi mutlu hissettiğim kişi çok uzaklarda gibi geliyor. Burada konu kadınların beğenisi alamamak filan değil yani. Olduğun gibi görünme özgürlüğün alınıyor elinden. Boyun kısa olur bir tarz oturtursun fazla sırıtmaz, kilolu olursun aynı şekilde ya da kilo verirsin, yüzünü beğenmezsin saçla sakalla kapatırsın ama saçın hiçbir çözümü yok abi. Evet kellik bazı insanlara yakışıyor fakat mevzu yakışması değil ki sen farklı biri oluyorsun artık. Ben 23 yaşındayım, özgüven abidesi şen şakrak girişken mutlu insan gitti yerine çekingen, gerek duymadığında çok fazla kişiyle muhatap olmak istemeyen, neşesi törpülenmiş mutluluğunu kaybetmiş biri geldi. Bu sorunu yaşamayan biri bu mesajı okusa amma abarttın be kardeşim diyecektir. Lakin bu dünyada gerçekten herkesin derdi kendine büyük. Ve dış görünüşüne önem veren bir insan için saç dökülmesi kabus. Sosyal yaşantıdan kariyere karşı cinsle iletişime sevilen bir karakter olmaya kadar her şeyin üzerinde doğrudan etkisi var. Ve dünya kadar paran olsa da tam çözümü yok. Elon Musk filan değilsen. Sadece çeken bilir, çekenlere bolca sabır diliyorum.
+1000 canım kardeşim anlıyorum seni.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

Kanalize

• Yeni üye
  • *
Ynt: saçlarınızın dökülmesi piskolojik olarak sizi nasıl etkiliyor?
« Yanıtla #216 : 29 Haziran 2022, 00:14:25 »
Okudukça demek ki yalnız değilmişim dedim. Ben de biraz içimi dökmek isterim.
Saçlarım 12 yaşında beyazlamaya başladı. Çevrede olmadığı için garip geldi. Hatta insanlar görüp bir şey demesin diye şapka takarak çok dolaştım. Beyazlar günden güne arttı ben de alıştım. Bir süre sonra herkes beyaz saç dökülmez iyidir, demeye başladı. Eyvallah dedim dökülmesin saçlarım.
Sonrasında 2019 yılında annem farketti durumu. Saçların gidiyor diyerek beni uyardı.
Kendimle pek barışık değilimdir. Ama dökülmeyi hissettikten sonra ve bariz hale gelmeye başlayınca çok moralim bozuldu.
Her ne yaparsam yapayım aklımın bir köşesinde dökülen saçlarım var. Aynaya bakmamaya çalışıyorum 2 senedir. En azından biraz karanlıkken göz ucuyla bakıyorum. Kendimi sevmezken nefret eder hale dönüştüm.
Hani erken beyazlayan saç dökülmezdi ey komşular, eşler, dostlar, akrabalar!
Beni neden kandırdınız diye bağırasım var.
Aynadan, Güneşten, ışıktan kaçıyorum. Mecbur kalmadıkça gündüz dışarı çıkmıyorum. Hava karardığı zaman, akşam, gece dışarıda serseri gibi dolaşıyorum. Çok mutsuzum. Belki abartı gelebilir ama böyle hissediyorum. Herhangi bir fotoğraf karesine girmek istemiyorum. Israr edilince ayıp olmasın diye giriyorum. Bu seferde çekilen fotoğrafa bakmıyorum kendi görüntüme, giden saçı, gelen boşluğu görmemek için. Durumum budur.
Teşekkür ederim herkese.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
« Yanıtla #217 : 29 Haziran 2022, 00:19:15 »
Okudukça demek ki yalnız değilmişim dedim. Ben de biraz içimi dökmek isterim.
Saçlarım 12 yaşında beyazlamaya başladı. Çevrede olmadığı için garip geldi. Hatta insanlar görüp bir şey demesin diye şapka takarak çok dolaştım. Beyazlar günden güne arttı ben de alıştım. Bir süre sonra herkes beyaz saç dökülmez iyidir, demeye başladı. Eyvallah dedim dökülmesin saçlarım.
Sonrasında 2019 yılında annem farketti durumu. Saçların gidiyor diyerek beni uyardı.
Kendimle pek barışık değilimdir. Ama dökülmeyi hissettikten sonra ve bariz hale gelmeye başlayınca çok moralim bozuldu.
Her ne yaparsam yapayım aklımın bir köşesinde dökülen saçlarım var. Aynaya bakmamaya çalışıyorum 2 senedir. En azından biraz karanlıkken göz ucuyla bakıyorum. Kendimi sevmezken nefret eder hale dönüştüm.
Hani erken beyazlayan saç dökülmezdi ey komşular, eşler, dostlar, akrabalar!
Beni neden kandırdınız diye bağırasım var.
Aynadan, Güneşten, ışıktan kaçıyorum. Mecbur kalmadıkça gündüz dışarı çıkmıyorum. Hava karardığı zaman, akşam, gece dışarıda serseri gibi dolaşıyorum. Çok mutsuzum. Belki abartı gelebilir ama böyle hissediyorum. Herhangi bir fotoğraf karesine girmek istemiyorum. Israr edilince ayıp olmasın diye giriyorum. Bu seferde çekilen fotoğrafa bakmıyorum kendimi giden saçı, gelen boşluğu görmemek için. Durumum budur.
Teşekkür ederim herkese.
Güzel bir yazı.
Üslubun gayet güzel görünüyor.
Yaşın kaç dostum? Seni anlayabiliyorum.

Genç yaşta bunu yaşamak, yaşasak bile durumu kabul etmek çok güç.

Bazen sokakta görüyorum, 25 yaşlarında tamamen hiç saçı olmayan arkadaşlar var. Acaba onlar ne yaşadı süreç boyunca.

Hiç takmadılar mı dökülmeyi yoksa bizim gibi zorlandılar mı?

Insan fıtrat olarak saçlı olarak tasarlanmış.
Tersi tüm insanlara garip geliyor ve işte bu yüzden sorun yaşıyoruz gençler olarak.

Allah kurtarsın kardeşim.

Kanalize

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #218 : 29 Haziran 2022, 00:37:52 »
Güzel bir yazı.
Üslubun gayet güzel görünüyor.
Yaşın kaç dostum? Seni anlayabiliyorum.

Genç yaşta bunu yaşamak, yaşasak bile durumu kabul etmek çok güç.

Bazen sokakta görüyorum, 25 yaşlarında tamamen hiç saçı olmayan arkadaşlar var. Acaba onlar ne yaşadı süreç boyunca.

Hiç takmadılar mı dökülmeyi yoksa bizim gibi zorlandılar mı?

Insan fıtrat olarak saçlı olarak tasarlanmış.
Tersi tüm insanlara garip geliyor ve işte bu yüzden sorun yaşıyoruz gençler olarak.

Allah kurtarsın kardeşim.

Öncelikle teşekkür ederim. Yaşım 29, çok da genç sayılmam. Kendime bile itiraf edemediğim şeyleri buraya yazmak rahatlattı. Umarım her şey herkes adına iyi olur. Saygılarımla...

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #219 : 30 Haziran 2022, 11:56:35 »
Bu konuyu açma senebimde o zaten içinizi dökerek rahatlamanız
Ve saç ekenlerinde bu konuya bakıp insanların ne sorunlar yaşadığını
Bilmeleri ona göre bu işe kalkışıp kaliteli işler yapması
Ve ayrıca hemen hemen aynı sorunları yaşamanız kısaca yanlız değilsiniz
Sadece siz bunu dert etmiyorsunuz bunu bilmeniz.
Global Moderator

Kanalize

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #220 : 30 Haziran 2022, 19:09:41 »
Bu konuyu açma senebimde o zaten içinizi dökerek rahatlamanız
Ve saç ekenlerinde bu konuya bakıp insanların ne sorunlar yaşadığını
Bilmeleri ona göre bu işe kalkışıp kaliteli işler yapması
Ve ayrıca hemen hemen aynı sorunları yaşamanız kısaca yanlız değilsiniz
Sadece siz bunu dert etmiyorsunuz bunu bilmeniz.

Çok teşekkür ederim. Sağ olun var olun

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
Bu arkadaşımız da hızlı bir şekilde kaybettiği saçları kendisini ve sosyal hayatını nasıl etkilemiş anlatıyor.
Çok akıcı ve güzel hazırlamış.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
Bu arada bu videodaki arkadaş bile şuanki halinden memnun olmasına rağmen ilk başta saçlarını kaybederken çok zorlanmış.

Sonuçta saçlı doğduğunu ve saçlı bir şekilde bu zamana kadar profil çizdiğini anlatıyor.

neutron46

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #223 : 03 Ağustos 2022, 01:43:46 »
Ben şöyle anlatayım derdimi sıkıntımı
O zamanlar lise 3 gibiydi 16 17 yaşları arası traş olmaya gittik tabi o zamanlar sırma gibi saçlar var berber saçı keserken yeni modaymış sözde hiçte yaptırmadığımız garip bulduğum da bir şeydir ön tarafı jiletle düzlüyorlar ya ben istemeden yaptı arkadaş bunu sonrasında saçlar uzamaya başladığında bir gariplik olduğunu fark ettim saçlar bir dengesiz uzuyor dökülmeler olmaya başladı berbere küfürler ediyordum saçı küstürdü diye meğerse dökülme dönemine girmişim ertesi yılı dökülmeler artı saçım hep düzgün dursun diye fön çektirip okula felan gitmeye başladım ama nasıl yıpranmış gözüküyor anlatamam size akabinde dökülmeler arttı karı kız mevzusu değil benim derdim aynaya her geçtiğimde içimde bir burukluk olmaya başladı saçlarımı öyle gördükçe içimden bir şey kopup gidiyor ne sosyal hayat ne iş nede başka bir şey gözümde oluyordu liseyi bir şekilde bitirdik başladıkmı üniversiteye bi özgüven eksikliği oluştu normalde hiç takmam böyle şeyleri ama bu saçla nasıl çıkıcam gezicem bugün rüzgar var ani bir rüzgar çıksa kapattığım yerler açılacak cam gibi gözükecek derdine düşüp duruyorum abi resmen 3 yıl üniversite ortamında kız ortamına bir türlü düşemedim resmen bide o kadar yaşını çok gösteriyorki 24 yaşındayım 30 yaşındaki insanlar abi çekiyor şuan ektirmeyi düşünüyorum 1 hafta sonra İstanbul’a gidicem ama halen kafamı kurcalayan şeyler oluyor bu zamana kadar kafama usturayı geçtim 0 numaraya bile vurmamış adamım 1 yıl boyunca nasıl geçicek o zaman yapabilecekmiyim bunun derdine düşüp uykusuz geceler geçiriyorum milletin dediğini normalde hiç takmayan bir yapım vardır ama bu illet mi diyeyim arkadaş beni nasıl değiştirdi anlatamam herkesin sanki benim saçıma baktığını hissediyorum ekim aşamasında okul nasıl olucak okula git gel yapmaktaki zorlukları düşündükçe birinin bir laf etme kaygısı beni bitirir oldu resmen diyorum ya millet onu bunu demiş hiç umrumda olmaz fakat bu saç dökülmesini yaşadım yaşayalı herkesin benim saçım hakkımdaki görüşlerini dinlemekten korkar oldum dalgamı geçer geçmezmi yatağa başımı koyduğumda bununla uyuyup bununla uyanır oldum

Ankaralı

• Sr. Member
« Yanıtla #224 : 21 Ağustos 2022, 20:23:03 »
Genç yaşta olunca Ruh sinir ve bunalım. Hayatımı mahvetti intihar vakası

Facebook Twitter Instagram