Gönderen Konu: Minoxidil'i Neden Önermiyorum  (Okunma sayısı 329 defa)

Alper1

• Hero Member
Minoxidil'i Neden Önermiyorum
« : 03 Eylül 2024, 00:07:45 »
Öncelikle merhabalar bu saç dökülme olayı bir sene önce bende de başladı ve neredeyse bir senedir en ince noktasına kadar araştırdım ve halada araştırmaya devam ediyorum. Foruma yeni gelen ve minoxidil hakkında çok fazla kafası karışan arkadaşlar için bir minoxidil rehber özeti hazırlamak istedim umarım bu konuda aklınızdaki çoğu soru işareti ortadan kalkar.
Şunu söylerek başlayayım foruma uzun süredir aktifim ve minoxidil'i zorunlu olmadıkça önermediğimi bilenleriniz vardır sebeplerine gelecek olursak anlatayım.

1-Türkiye'de ki Minoxidillerin Kalitesizliği:Evet, ilk olarak bundan başlamak istedim. Bilenleriniz vardır, bundan 3 sene önce eczanelerde bile satılan minoksidillerin sahte olduğu ortaya çıkıp, hepsi toplatılmıştı. Fakat "hepsi" dediğime bakmayın; eczanelerdekiler toplatıldı, ama üreticilerin ellerinde hala bunlardan var ve günümüzde bile satışları devam ediyor. Orijinallik anlamında insanlar yine de eczaneleri tercih ediyorlar; fakat Türkiye'de satılan "orijinal" adı altındaki minoxidiller o kadar kalitesiz ki uzun süreli kullanımlarda saçları cansızlaştırıyor, kafa derisini kurutuyor ve bu kuruluktan dolayı kopan deriler, sanki kepek döküyormuşsunuz gibi bir görüntü veriyor.
Bunlara ek olarak, forumda da karşılaştığım başka bir sorun daha var; bu da seboreik dermatit. Evet, yukarıda da bahsettiğim üzere, kalitesiz içeriklere sahip minoksidiller, uzun süreli kullanımlarda seboreik dermatite de yol açabiliyor. Keşke ülkemizde Rogaine, Kirkland gibi markalar satılsaydı da bu konuyu açmamış olsaydım.

2-Kullanım Zorluğu:Şimdi diyebilirsiniz, "Bunun ne gibi bir zorluğu var? Sür geç, her gün işte!" Öyle olmuyor. İnsanlar minoksidile başladıklarında zannediyorlar ki, "Ben 1-2 sene bunu kullanırım, daha sonra finasteride başlarım, hepsi kafamda kalır." Keşke öyle olsaydı. Ama minoksidil öyle bir ilaç ki hem çok acımasız hem de çok iyi.
Şimdi şunu düşünmenizi istiyorum: Sabah uyandınız, minoksidili kafanıza sürdünüz ve saçınıza inanılmaz yağlı bir görüntü veriyor. Daha sonra, kafanızda 3-4 saat beklettikten sonra bir duş aldınız. İşten veya okuldan geldiniz, daha sonra tekrar sürdünüz ve yine 3-4 saat sonra duş aldınız. Bunu ömür boyunca sürdürebileceğinize inanıyor musunuz? Ben şahsen inanmıyorum. Şimdi bazı arkadaşlar diyebilir, "Neden sürekli duş alalım ki? Sürer çıkarız evden." Saç o kadar yağlı duruyor ki, o kafayla birisinin yanına gittiğinizde hem saçtaki seyrek yerler çok belli oluyor hem de yağlı bir görüntüyü kim sever? Bunun dışında, duş almadan uzun süre kafanızda bekletirseniz, minoksidilin kafa derinize vereceği zarardan kaçınma ihtimaliniz çok düşük.

3- Fiyatlar ve Stok Durumu:Ülkemizde her şey zamlanırken, enflasyon uçuk durumdayken, minoksidillerin aynı fiyatta kalması da tabii ki beklenemez. Özellikle öğrenciyseniz, herhangi bir işte çalışmıyorsanız, maddi gücünüz yoksa, minoksidil'e ortalama olarak yıllık 8 bin TL civarında bir ücret ödemeniz gerekecek. Tabii ki fiyatlar bu şekilde kalırsa. Eğer seneye yine bir zam gelirse, bunu kendiniz hesaplayabilirsiniz.
Bir de stok durumu var. Açıkçası, Türkiye'de finasterid, minoksidil ve dutasterid gibi ilaçların saç için kullanıldığını bilen insan sayısı gerçekten az. Bu forum haricinde konuşacak olursam, kime sorarsam sorayım bu ilaçlardan haberleri yok. Hatta gittiğim bazı doktorlar, finasteridin saç için kullanılmadığını bana söyledi. İşte böyle ironik bir durumdayız. Peki, bu durumda satın alan kişi sayısı azalırsa, üretici bunu neden üretsin ve satsın? Evet, şu an satılıyor az buçuk, ama ileride ne olur, kesin bir şey söyleyemeyiz. Diyelim ki minoksidil bulunamayacak bir duruma geldi e o zaman bütün çıkan saçlara elveda mı dememiz gerekecek?

4-Kimlere Öneriyorum?
Minoksidili genellikle şakakları açık olan veya temporal bölgelerde kullanmak amacıyla insanlara öneriyorum; fakat özellikle Alopexy T markasını almaya özen gösterin çünkü şu an Türkiye'deki en kaliteli marka bu. Bir de uzun süre dutasterid veya finasterid kullanıp istediği sonucu alamayan ve gerçekten minoksidil dışında çaresi kalmayan, ekime bütçesi yetmeyen kişilere öneriyorum.

Dipnot:Özellikle seboreik dermatiti olan, egzaması olan ve liken hastalığından muzdarip kişiler, minoksidilin yanına yaklaşmasın.

Mert..

• Yeni üye
  • *
Ynt: Minoxidil'i Neden Önermiyorum
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2024, 00:24:45 »
Alopexy T, minoksil mi oluyor? Ben sadece mavi olanı biliyorum minoksil olarak. Bu konularda biraz cahilim. Aynı şekilde minoksil olarak mı kullanacağım? Eczanelerde bulunur mu?
Akşamları 6 fıs minox
Günlük 1.25 fin
Haftada 3 seyrek yerlerde dermaroller

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2024, 00:52:02 »
Alopexy T, minoksil mi oluyor? Ben sadece mavi olanı biliyorum minoksil olarak. Bu konularda biraz cahilim. Aynı şekilde minoksil olarak mı kullanacağım? Eczanelerde bulunur mu?
Alopexy T bir minoksidil markasıdır eczanelerde satılıyor mu emin değilim fakat sipariş edebiliyorsunuz.
  • Yaşınız 22
Yardımcı olmak için yazdığım yazılar tamamen bilimseldir.

İsmail Aydın

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2024, 03:11:54 »
8bin ₺ nasıl keşke öyle olsa ben mi yanlış hesap yapıyorum  :-\
Doktorada özellikle sordum şakaklar ve vertex için sabah 5 akşam 5 mi diye evet dedi, sabah 15 akşam 15, 10 günde 300 sıkım, bir kutuya denk geliyor. en uygun minox 700₺ şuan yılda 25bin₺ ye denk geliyor bu paraya prp ve mezo yapılır şuan minoxdan dahada etkili olur gibi.
Günlük Rutin
Aga-e - Günde 2 tablet
Finasteride 1.25 mg
Kabak Çekirdeği Yağı 320mg
Biotin 5mg
Multivitamin
Biberiye Yağı
Masaj
Dermaroller ( 2 günde 1)

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 09 Eylül 2024, 06:35:58 »
8bin ₺ nasıl keşke öyle olsa ben mi yanlış hesap yapıyorum  :-\
Doktorada özellikle sordum şakaklar ve vertex için sabah 5 akşam 5 mi diye evet dedi, sabah 15 akşam 15, 10 günde 300 sıkım, bir kutuya denk geliyor. en uygun minox 700₺ şuan yılda 25bin₺ ye denk geliyor bu paraya prp ve mezo yapılır şuan minoxdan dahada etkili olur gibi.
Hocam bir önceki konuda da belirtmiştim siz gereğinden fazla kullanıyorsunuz ve doktor muhtemelen size yanlış bilgi vermiş. İnternetten de araştırabilirsiniz her kel alan için en fazla 1 fıs sıkılır yani vertex, sağ şakak, sol şakak toplam 3 fıs akşamda aynı şekilde 3 fıs=6 fıs
Kafası tamamen açık olan kişiler bile en fazla 5 fıs sıkıyor ve bütün alanı kaplıyor.
Yani 5 fıs derken her bölgeye 5 fıs değil kafanızın tamamına EN FAZLA 5 fıs kullanmanız gerekiyor.
  • Yaşınız 22
Yardımcı olmak için yazdığım yazılar tamamen bilimseldir.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 12 Eylül 2024, 19:11:25 »
Güzel bilgi eline sağlık
Global Moderator

Facebook Twitter Instagram