Gönderen Konu: Dutasteridli mezoterapi  (Okunma sayısı 210 defa)

kassadan

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Dutasteridli mezoterapi
« : 13 Ağustos 2024, 10:16:56 »
merhaba daha önce forumda böyle bi konu açılmış fakat ben nihai sonuçları göremedim yazılanlarda. Forumda bu tedaviden belirli bir süre (tedavinin sonuçlarını görecek kadar)  yararlanmış olan var mı? Eğer varsa onlarda etkili miydi çünkü İspanyada falan gördüğüm kadarıyla yaygın bir seçenek ve türkiyede de yapanlar var eğer yaptıran veyahutta konuyla ilgili bilgisi olan biri türkiye’de (özellikle istanbulda) bu tedaviyi gerçekleştirebilecek bir doktor tanıyor mu?

kassadan

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Dutasteridli mezoterapi
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2024, 10:19:26 »
ve hani lokal bir şekilde gerçekleştirilen bu tedavinin dutasteride gibi bir antiandrojenden saç fazında faydalanıp sistemik etkilerinin olmadığının söylenmesi oral kullanımda düşük de olsa yan etkilerinden ihtimallerinden korkanlar için güzel bir tedavi seçeneği de olabilir .

kassadan

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2024, 10:28:10 »
kelboy, aaron falan bazı şeyler demişlerdi kendileri halen buradaysa yardımcı olabilirler mi

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2024, 05:57:27 »
Dutasterid mezoterapisi, saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Dutasterid, dihidrotestosteron (DHT) hormonunu baskılayarak androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi) tedavisinde etkili bir ilaçtır. Mezoterapi ise, çeşitli ilaç ve vitaminlerin ince iğnelerle doğrudan saç derisine enjekte edilmesi işlemidir. Bu iki tedavi yöntemi birleştirilerek saç dökülmesine karşı daha güçlü bir çözüm sunulabilir.

Dutasterid Mezoterapisinin Faydaları:

1.   DHT Blokajı: Dutasterid, 5-alfa redüktaz enzimini inhibe ederek testosteronun DHT’ye dönüşümünü engeller. DHT, saç köklerine zarar vererek saç dökülmesine neden olduğu için bu blokaj saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olur.
   2.   Lokal Uygulama: Dutasteridin mezoterapi yöntemiyle doğrudan saç derisine uygulanması, sistemik yan etkileri en aza indirerek ilacın lokal etkilerini artırabilir.
   3.   Hızlı Etki: Mezoterapi ile ilacın doğrudan saç köklerine ulaştırılması, ilacın oral yolla alınmasından daha hızlı sonuçlar verebilir.
   4.   Besleyici Bileşenlerle Birleştirilebilir: Mezoterapi sırasında dutasterid ile birlikte vitaminler, mineraller ve diğer büyüme faktörleri de enjekte edilerek saç köklerinin daha iyi beslenmesi sağlanabilir.

Uygulama Süreci:

•   Seanslar: Genellikle mezoterapi 2-4 haftada bir seanslar halinde uygulanır. Tedavi süresi kişiye ve saç dökülme şiddetine bağlı olarak değişebilir.
   •   Yan Etkiler: Dutasterid mezoterapisi, genellikle iğneleme sonrası hafif kızarıklık, hassasiyet veya şişlik gibi geçici yan etkilere neden olabilir. Sistemik yan etkiler, oral dutasterid kullanımına kıyasla daha az görülür.

Bu tedavi, genellikle erkek tipi saç dökülmesi yaşayanlar için önerilir. Dutasterid güçlü bir ilaç olduğundan, kişinin sağlık durumu göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

tabi bu tarz işlemler devamlılığı zor ve maliyeti yüksek süreklilik gerektirir o yüzden hap şeklinde olan baskılayıcıları günlük kullanmak daha mantıklı
tabi bunların yanında bu işlem daha mantıklı olabilir
Global Moderator

bsrfrance

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2024, 17:36:47 »
Topikal fin/dut olayında veya dutlu mezoterapi olayında benim anlamadığım nokta şu:

Dutasterid oral olarak alındığında 5-alfa redüktaz inhibitörü ilacı, testonun DHT'ye dönüşmesini engelliyor. Böylelikle kaba tabiriyle DHT, saç köklerine ulaşmamış oluyor. Dökülmeyi bu şekilde engellenebiliyor.

Ancak topikal fin/dut veya dutasteridli mezoterapi saç derisine yapıldığında: Mezoterapi sayesinde saç köküne Dutasterid daha rahat ulaşsa bile ne değişecek ki? Dutasteridin asıl görevi testo'nun DHT'ye dönüşmesini engellemek değil mi? Oral yoldan almadığımda testo DHT'ye dönüştü zaten, DHT daha sonra saç köküne ulaştı ve burada kafa derisinden mezoterapi vasıtasıyla girmiş dutasterid ne görev yapacak, yoksa mezoterapi vasıtasıyla kafa derisinden enjekte edilen dutasterid de oral yolla alınan dut gibi testonun DHT'ye dönüşmesini mi engelliyor? O zaman koluma da dutasterid enjekte etsem yine testonun DHT'ye dönüşmesini engelleyecek ve aynı sonuca mı varacağım neden illa niye kafa derime enjekte ediyorum? Buraları anlamıyorum.

The Banker

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 02 Eylül 2024, 18:16:24 »
Topikal fin/dut olayında veya dutlu mezoterapi olayında benim anlamadığım nokta şu:

Dutasterid oral olarak alındığında 5-alfa redüktaz inhibitörü ilacı, testonun DHT'ye dönüşmesini engelliyor. Böylelikle kaba tabiriyle DHT, saç köklerine ulaşmamış oluyor. Dökülmeyi bu şekilde engellenebiliyor.

Ancak topikal fin/dut veya dutasteridli mezoterapi saç derisine yapıldığında: Mezoterapi sayesinde saç köküne Dutasterid daha rahat ulaşsa bile ne değişecek ki? Dutasteridin asıl görevi testo'nun DHT'ye dönüşmesini engellemek değil mi? Oral yoldan almadığımda testo DHT'ye dönüştü zaten, DHT daha sonra saç köküne ulaştı ve burada kafa derisinden mezoterapi vasıtasıyla girmiş dutasterid ne görev yapacak, yoksa mezoterapi vasıtasıyla kafa derisinden enjekte edilen dutasterid de oral yolla alınan dut gibi testonun DHT'ye dönüşmesini mi engelliyor? O zaman koluma da dutasterid enjekte etsem yine testonun DHT'ye dönüşmesini engelleyecek ve aynı sonuca mı varacağım neden illa niye kafa derime enjekte ediyorum? Buraları anlamıyorum.

Kafam yandı😀
Maşallah bu ne bilgi hocam.Sağlıkçı mısınız?
Bu saç olayı insana neler öğretiyor öyle😀

kassadan

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 04 Eylül 2024, 00:58:07 »

Mutlak konuşmuyorum kendi düşüncelerime göre topikal olarak sürüldüğünde sürülen miktarın tamamı emilmiyo zaten emilen kısınların da işe yarayacağı ilk yer kafadaki 5alfa reduktazları inhibe etmeleri olacaktır sonra kalan ilaç vücuda yayılır yine ama mezoterapide zaten çok az sıklıkla ilacı almış oluyorsun ve deri altına enjekte edildiği için ilacın sistemik olarak emilmesi tabii ki olur ama belli bir miktarda muhtemelen çoğu kişide önemsenmeyecek kadar az olur ve dutasterid gibi bir ilacın da yarılanma ömrü yaklaşık 6 hafta olduğunu varsayarsak bu da her aylık seanslarla beraber bunu yeniler gibi düşünülebilir. Ama dediğim gibi bunlar benim düşüncelerim ve dediklerim kişiden kişiye değişebilir ayrıca bence finansal anlamda sorun yaşamayanlar ve finasteride topikal veyahutta oral formda alan insanlar için destekleyici bir tedavi yöntemi olabilir çünkü zaten dutasteride finasteride den bi tık daha etkili ( yan etkileri de belki bazılarına göre biraz daha fazladır) ama bunlar mezoterapi dutasteride olarak ve topikal veya oral fin olarak alınırsa etkili verimler alınabilir. Erken aşamalardaysa hasta, minox kullanabilecekse uzun süre bunu da stemoxydinle beraber ekleyebilir ayrıca kök hücre tedavisi ve lllt(low level laser therapy) şapkası alarak saç büyümesini çok destekleyebilir ve son olarak da bazı kliniklerde yaklaşık 500 adet iğneleme işleminin yapıldığı bir tedavi yöntemi de var ilaç enjekte edilerek. İlaç da etkilidir ama bu iğneleme sonucunda ciddi anlamda kılcal damar oluşumu gerçekleşir ve muhtemelen kan akışı da daha iyileşir ve dökülmeyi gerçekten azaltabilir. örneğin saç dökülmesi işlemlerinden sonra bazı hastalar (finasteride kullanımı olmadan) saç dökülmesinin azaldığını söyler  en azından 4-5 ay çünkü bu iğnelemenin inflamatuar etkisiyle( çok çok iyi bilmiyorum ama) ilgili herhaldr yani bu da düşünülebilir. Ayrıca eğer imkanlar yetiyorsa alfatradiol,eucapil gibi bazı güvenli olduğu düşünülen ilaçlar da kullanılabilir. Zaten bazı yeni tedavi yöntemleri var pyrilutamide gibi bazıları belki kötü olduğunu düşünebilir ama bazılarına  göre yan etki profili düşük ve etkili bir yöntem olaslığı var (1-2 yıla görcez). bu saydığım yöntemlerle muhtemelen androjenik alopesiniz varsa önemli ölçüde durdurabilirsiniz. Teşekkürler

Facebook Twitter Instagram