Gönderen Konu: Beslenme-Sigara-Alkol-Stres Saç Dökülmesi  (Okunma sayısı 444 defa)

İLİZAROV

• Hero Member
Beslenme-Sigara-Alkol-Stres Saç Dökülmesi
« : 11 Ağustos 2024, 18:56:58 »
Forumda bazen beslenme ve yaşam koşullarının etkisini konuşuyoruz ama gerçekten dürüst olmak gerekirse saçlarınızın döküleceği zaman,ne kadar döküleceği vesayre birden fazla ayrıntıyı konuşuyoruz fakat bu işin %95 i neredeyse genetik buna en büyük kanıtlardan biri Josef Stalin'in saçları olabilir.Stalin'in hayatını inceliyecek olursak;

-Ağır Alkol bağımlılığına sahip evinde çalışan hizmetliler genelde onu sabaha karşı genelde sızmış halde bulurlarmış o derece bir alkol bağımlısı kendisi.
-Stalin'in beslenme konusuna gelirsek bu adam tam 10 kez sürgüne gönderilmiş ve açlığa uzun süre maruz kalmıştır.
-Stalin çok ağır bir pipo ve sigara tüketicisidir.Bitirdiği sigara paketinin içtiği piponun hesabı olmayan bir adam.
-Stres konusuna gelicek  olursak çocukluktan itibaren zorbalanıyor ,  birinci karısı Tifüsten ölüyor,ikinci karısı kendini vurarak intihar ediyor,bunlar yetmiyor bu adam 2.Dünya savaşında başkomutanlık görevini üstleniyor.
-Kendisi yüksek tansiyon hastası ve 2 kere felç geçiriyor hayatı boyunca.

Ve şimdi gelelim Stalin'in saçlarına bu adam ölürken dahi o gür saçlarıyla birlikte gömülüyor,galiba burda boşuna finasteride,dutasteride,minoxil konuşuyor olabiliriz çünkü bu ilaçları hayatımızın hangi aşamasına kadar sürekli  almaya devam edicez,bunları kullandık diyelim 10 yıl sonra bıraktığımızda yine genetik faktörler devreye girip yine dökülmeye devam edicez,bu aralar ilaçları çok sorguluyorum nereye kadar kullanabilirim diye,aklımda  büyük bir muamma?

Samet

• Jr. Member
  • **
Ynt: Beslenme-Sigara-Alkol-Stres Saç Dökülmesi
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2024, 22:12:46 »
Forumda bazen beslenme ve yaşam koşullarının etkisini konuşuyoruz ama gerçekten dürüst olmak gerekirse saçlarınızın döküleceği zaman,ne kadar döküleceği vesayre birden fazla ayrıntıyı konuşuyoruz fakat bu işin %95 i neredeyse genetik buna en büyük kanıtlardan biri Josef Stalin'in saçları olabilir.Stalin'in hayatını inceliyecek olursak;

-Ağır Alkol bağımlılığına sahip evinde çalışan hizmetliler genelde onu sabaha karşı genelde sızmış halde bulurlarmış o derece bir alkol bağımlısı kendisi.
-Stalin'in beslenme konusuna gelirsek bu adam tam 10 kez sürgüne gönderilmiş ve açlığa uzun süre maruz kalmıştır.
-Stalin çok ağır bir pipo ve sigara tüketicisidir.Bitirdiği sigara paketinin içtiği piponun hesabı olmayan bir adam.
-Stres konusuna gelicek  olursak çocukluktan itibaren zorbalanıyor ,  birinci karısı Tifüsten ölüyor,ikinci karısı kendini vurarak intihar ediyor,bunlar yetmiyor bu adam 2.Dünya savaşında başkomutanlık görevini üstleniyor.
-Kendisi yüksek tansiyon hastası ve 2 kere felç geçiriyor hayatı boyunca.

Ve şimdi gelelim Stalin'in saçlarına bu adam ölürken dahi o gür saçlarıyla birlikte gömülüyor,galiba burda boşuna finasteride,dutasteride,minoxil konuşuyor olabiliriz çünkü bu ilaçları hayatımızın hangi aşamasına kadar sürekli  almaya devam edicez,bunları kullandık diyelim 10 yıl sonra bıraktığımızda yine genetik faktörler devreye girip yine dökülmeye devam edicez,bu aralar ilaçları çok sorguluyorum nereye kadar kullanabilirim diye,aklımda  büyük bir muamma?
hocam zaten hintliler veya evsizler bunlar stres ve beslenme konusunda çok kötüler ama çoğunun kafayı bırak alnında saç çıkacak

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2024, 22:35:59 »
hocam zaten hintliler veya evsizler bunlar stres ve beslenme konusunda çok kötüler ama çoğunun kafayı bırak alnında saç çıkacak
Etnik kökene görede dökülme değişiyor ben hiç kel koreli görmedim,sakallı korelide çok görmedim adamlar kılsız androjene duyarsız doğuyorlar yüksek ihtimal genetik olarak ona evrilmişler,sakallarıda çıkmıyor saçlarıda dökülmüyor, genetik olarak hangi kökene bağlı olduğunda çok önemli,Mesela kürt arkadaşlarım var saçları çok sık.Biz türkler genetik olarak çok iyi değiliz.

Samet

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2024, 22:41:02 »
var var çoğu peruk yapıştırma saç takıyor  :D anadan doğduğu gibi olan çok yok orada

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 11 Ağustos 2024, 22:46:47 »
var var çoğu peruk yapıştırma saç takıyor  :D anadan doğduğu gibi olan çok yok orada
Yaw illaki vardır arasan bulursun,ben sinemada felan hiç kel koreli göremedim.Etnik kökene göre istatistik değişiyor onu anlatmaya çalışıyorum.

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2024, 23:58:03 »
Bilim sürekli ilerliyor belki 5-10 sene dökülmeyi engelledikten sonra bir tedavisi çıkabilir belli olmaz. Şuan da bile hala bir sürü çalışma yapılıyor, açıkçası ben ne kadar saçımı uzun süre tutarsam o kadar mutlu olurum ne kadar mutlu olursam da o kadar uzun süre ilaçları kullanmaya devam ederim çünkü şuan da bu saçları kaybetmeye hiç niyetim yok. :)
  • Yaşınız 22
Yardımcı olmak için yazdığım yazılar tamamen bilimseldir.

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 14 Ağustos 2024, 21:33:31 »
Bilim sürekli ilerliyor belki 5-10 sene dökülmeyi engelledikten sonra bir tedavisi çıkabilir belli olmaz. Şuan da bile hala bir sürü çalışma yapılıyor, açıkçası ben ne kadar saçımı uzun süre tutarsam o kadar mutlu olurum ne kadar mutlu olursam da o kadar uzun süre ilaçları kullanmaya devam ederim çünkü şuan da bu saçları kaybetmeye hiç niyetim yok. :)
Alper 50 ye kadar ilaçlarla tutarsan çok yüksek ihtimal 50 yaşından sonra dökülmemeye başlar,50 yaşından sonra androjen aktivitesi düşüceği için saçlarında dökülmez.Mesela şuan bende inanılmaz bir androjen aktivitesi var.

İsmail Aydın

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : 14 Ağustos 2024, 22:19:00 »
Bence çok takmamak gerekiyor, medikal tedavi bilinmediği için çoğu insan saçsız olduğunu düşünüyorum.
Hayatımıza olumsuz etki yapmadığı için umursanmıyor.
Şeker hastalığı mesela günlük iğne vurmaları vs gerekiyor.
Yada koah veya astım hastalarına bakabiliriz.
Vücudumuzun genetik olarak yetersiz geldiği bir durum.
Uzun süre kullanmayı negatif düşünmüyorum, gerekli olduğu için yapacak bir şey yok.
Tabi saçları sıfıra vurup kellik ile de barışabiliriz ama yaşım henüz genç bunu kabullenemiyorum.
Bundan 30 40 yıl önce tedavisi yokmuş, bu yaşlarda tedavi ile tanıştığımız içinde mutluyum 10 yıl kel kalan birisi 3-4 ayda benim gibi etki alamaz.

Tabi hayat koşulları da önemli, agresif dökülmelerim hep stresli olduğum zamanlar başladı.

Tek şikayetçi olduğum durum, fiyatlar ekonominin en kötü olduğu vakitteyiz şampuan tabletler yağlar vs derken fazla para uçuyor  :)
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2024, 22:50:58 Gönderen: İsmail Aydın »
Günlük Rutin
Aga-e - Günde 2 tablet
Finasteride 1.25 mg
Kabak Çekirdeği Yağı 320mg
Biotin 5mg
Multivitamin
Biberiye Yağı
Masaj
Dermaroller ( 2 günde 1)

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 14 Ağustos 2024, 23:37:10 »
.

Ollia Type

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #9 : 15 Ağustos 2024, 02:01:12 »
Adamın sigara, stres ve alkole rağmen metabolik sağlığı bizden daha iyi olabilir.
Ömrünün ilk dönemlerinin bizim hayatımıza göre çok hareketli geçtiğine eminim, saç sağlığı için bence sürekli tok kalmak, sürekli aç kalmaktan daha tehlikeli...

wild horses

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #10 : 16 Ağustos 2024, 11:35:58 »
Bir ara santiyede çalıştım idari personel olarak adam inşaat işçisi adamda bir saç göreceksini kendi de kuru kavruk bakımsız bir sey cılız belli de beslenemiyor agzinda emzik gibi sigara düşmez adamin tek sağlıklı yani saclari baska bir sey yok ben adami disarda bulaşık deterjani ile saçını yıkadığıni gördüm var böyle enteresan tipler ama cok istisna seyler bunlar genel degil. Baktığında aslinda herkesin saçı dökülüyor bu istisnalara bakip da duzensiz yaşamayın kafaniza pril falan dökmeyin olani da dökersiniz
  • Yaşınız 36

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 02 Eylül 2024, 23:50:30 »
Saç dökülmesi genellikle genetik, hormonal, tıbbi ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonunun sonucu olarak ortaya çıkar. Beslenme, sigara kullanımı, alkol tüketimi ve stres, saç sağlığını etkileyen önemli faktörler sayılır aslında

tabi biz genetik dökülmeye  sahip kişileri sahip olamayn kişilere nazaran( onlarda pek sorun olmaz bizim gibi) beslenme ve sıgara daha da hızlandırır dht ile birleşip dökülmeyi

Beslenme
Beslenme, saç sağlığını doğrudan etkileyebilir. Yetersiz beslenme veya dengesiz diyet saç dökülmesine yol açabilir.

Vitamin ve Mineraller: Saç sağlığı için kritik vitaminler ve mineraller arasında B vitaminleri (özellikle B12 ve biotin), C vitamini, D vitamini, E vitamini, demir, çinko ve omega-3 yağ asitleri bulunur. Bu besin maddelerinin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir.
Protein: Saçların temel yapı taşı olan keratin, proteinden oluşur. Yeterli protein alımı, saçın güçlenmesine ve dökülmenin azalmasına yardımcı olabilir.
Sağlıklı Yağlar: Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, saç derisini besler ve saç sağlığını destekler

Beslenme Tavsiyeleri:

Dengeli ve Çeşitli Bir Diyet: Vitamin ve mineral açısından zengin meyve, sebze, tam tahıllar, kaliteli protein kaynakları (balık, tavuk, fasulye) ve sağlıklı yağlar tüketin.
Su Tüketimi: Yeterli su içmek, saçın nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur

Sigara Kullanımı
Sigara içmek, saç sağlığını olumsuz etkileyebilir:

Damar Sağlığı: Sigara içmek, saç köklerine kan akışını azaltabilir, bu da saçın besin ve oksijen alımını kısıtlar ve saç dökülmesine neden olabilir.
Serbest Radikaller: Sigara dumanı, serbest radikallerin üretimini artırarak saç köklerine zarar verebilir ve saç dökülmesini hızlandırabilir.
Sigara Kullanımını Azaltma veya Bırakma:

Sağlık Faydaları: Sigara içmeyi bırakmak, genel sağlık durumunu iyileştirir ve saç sağlığını destekler

. Alkol Tüketimi
Alkol tüketimi, saç sağlığını çeşitli yollarla etkileyebilir:

Besin Emilimi: Aşırı alkol tüketimi, besinlerin emilimini bozar ve vitamin-mineral eksikliklerine neden olabilir.
Dehidrasyon: Alkol, dehidrasyona neden olabilir ve saç derisinin kurumasına yol açabilir.
Alkol Tüketimini Yönetme:

Sınırlı Tüketim: Alkol tüketimini sınırlamak veya moderasyon içinde tutmak, genel sağlık ve saç sağlığı için faydalı olabilir.
Su Tüketimi: Alkol tüketimi sırasında bol su içmek, dehidrasyonu önlemeye yardımcı olabilir

Stres
Stres, saç dökülmesinin önemli bir nedenidir:

Telogen Effluvium: Stres, saç dökülmesinin geçici bir türü olan telogen effluvium'a neden olabilir. Bu durumda, saç kökleri erken bir dinlenme fazına geçer ve dökülür.
Hormonal Dengesizlik: Stres, hormonal dengesizliklere yol açabilir ve saç dökülmesini artırabilir.
Stres Yönetimi:

Rahatlama Teknikleri: Meditasyon, yoga, derin nefes alma ve gevşeme teknikleri stres seviyelerini azaltabilir.
Fiziksel Aktivite: Düzenli egzersiz, stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.
Destek: Psikolojik destek ve danışmanlık, stresle başa çıkmada etkili olabilir

Sağlıklı Yaşam Tarzı: Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve yeterli uyumak saç sağlığını destekle
Global Moderator

Facebook Twitter Instagram