Gönderen Konu: 6 ayda daha fazla sac kaybetmis miyim? Diffuse thinning  (Okunma sayısı 1566 defa)

Egehan550

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: 6 ayda daha fazla sac kaybetmis miyim? Diffuse thinning
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2024, 00:41:02 »
Ilk fotografta saclarim koyu renge boyaliydi ton farki ondan dolayi

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2024, 19:02:14 »
Diffuse thinning, saçların belirli bir bölgede yoğunlaşmadan, genel olarak tüm kafa derisinde seyrelmesidir. Bu durum genellikle saç foliküllerinin incelmesi ve zayıflaması sonucu oluşur. Diffuse thinning, birkaç farklı neden sonucunda ortaya çıkabilir:

1.   Telogen Effluvium: Stres, hastalık, hormonal değişiklikler veya beslenme yetersizlikleri gibi faktörler nedeniyle saç foliküllerinin büyüme döngüsünün telogen (dinlenme) evresine erken geçmesi durumudur. Bu, yaygın ve geçici saç dökülmesine yol açar.
   2.   Androgenetik Alopesi: Erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik olarak da bilinen bu durum, hormonlar ve genetik faktörlerin birleşimiyle saçların yaygın olarak incelmesine neden olabilir.
   3.   Saç Folikülü Miniaturizasyonu: Saç folikülleri zamanla küçülür ve zayıflar, bu da saçların ince ve kırılgan olmasına yol açar.
   4.   Tıbbi Durumlar ve İlaçlar: Tiroid problemleri, anemi, otoimmün hastalıklar gibi tıbbi durumlar veya bazı ilaçlar da diffuse thinning’e yol açabilir.

Tedavi yöntemleri, diffuse thinning’in altında yatan nedene bağlı olarak değişir. Genellikle, altta yatan sağlık sorunlarının tedavi edilmesi, hormonal dengelerin düzenlenmesi, beslenme eksikliklerinin giderilmesi ve saç büyümesini teşvik eden tedaviler uygulanabilir.

Saçlar ince görünüyor genetik olarak dökülme başlayacak gibi umarım 30 32 yaşlarına kadar seni idare eder
Global Moderator

Egehan550

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2024, 02:53:21 »
Hocam oncelikle detayli yanitiniz icin tesekkurler ben yaklasik 1 senedir bu sorunu cozmeye calisiyorum ilk basta erkek tipi dokulmeden suphelenip dermotolojist ten randevu aldim mikroskop ile inceleyip sacimin kafamin her yerinde donor bolge dahil ince oldugunu erkek tipi kelligin tepede basladigini soyledi genetik olarak ailemin iki tarafinda da dedeler ve babalari dahil tek bir kel insan yok sadece biri norwood 3 vertex onda da diffuse thinning degil de klasik norwood skalasi gibi dokulmus. Ben aga-e ve kan tahlilimde eksigi olan tum vitaminlere 6 ay once basladim bir faydasini gormedim. Tek tek telleri sayiyorum o yuzden hic bir anda fazla dokulmem veya geri cikan sacim olmadi ondan telogen eflivium u da eledim suan tiroit degerlerim asiri dusuk cikti onun icin randevu aldim onun disinda onerdiginiz baska birsey var mi? Donor bolgemin ensemden fotografini paylasiyorum kulaklarimin ustu de ayni sekilde cok seyrek yani dokulurse ekim imkanim da olmaz muhtemelen ailemde ne kadar erkek varsa hepsi firca gibi sacli ben 20 yasimda niye bu durumdayim onu cozemedim akil danisabilirseniz cok sevinirim

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 04 Ağustos 2024, 02:21:29 »
Bu dökülme tarzı Aga dediğimiz erkeksi tip değil finasteride kullansanda çok işe yaramaz , Kansızlık ya da Tiroid gibi bir rahatsızlığın var mı? Ya da yağlı egzama gibi rahatsızlıkların?

Egehan550

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 04 Ağustos 2024, 03:15:05 »
Egzama problemim yok ancak seboreik dermatit var 1 senedir ketoral ile bir nebze kontrol altina alabildim tiroit degerlerim de asiri dusuk cikti 0.013 diyor onun icin endokrin ultrason istedi ordan bogazimda kitle cikti suan kitle soguk mu sicak mi ogrenmek icin ayri test istediler sanirsam hiper tiroit var tiroitin kendisi asiri dusuk, tsh 3 ve 4 yuksek cikti ondan dolayi mi saclarim seyrek bilmiyorum

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 04 Ağustos 2024, 03:19:28 »
Egzama problemim yok ancak seboreik dermatit var 1 senedir ketoral ile bir nebze kontrol altina alabildim tiroit degerlerim de asiri dusuk cikti 0.013 diyor onun icin endokrin ultrason istedi ordan bogazimda kitle cikti suan kitle soguk mu sicak mi ogrenmek icin ayri test istediler sanirsam hiper tiroit var tiroitin kendisi asiri dusuk, tsh 3 ve 4 yuksek cikti ondan dolayi mi saclarim seyrek bilmiyorum
Tabiki ondan hipertroidi çok ciddi saç döker niye bunu belirtmiyorsun ki başta çok ciddi bir rahatsızlık saçları inceltip döker, taşikardi(Kalp çarpıntısı) bile yapar.

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 04 Ağustos 2024, 03:23:16 »
Zaten androgenetik alopesi olmadığı çok belli her yerden inceliyorsa sistematk bir rahatsızlık var demektir bunu ordan çıkarabilirsin. Zaten başta böyle senin gibi diffuse yaşayanlara ilk sorum kansızlık, diyabet ya da Tiroid rahatsızlığın var mı sorusu oluyor.

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 04 Ağustos 2024, 03:26:27 »
Tiroid rahatsızlığını tedavi ettirmekle başla sakın aksatma, sonra daha hızlı saçları toparlayabikmek için  dermaroller minoxil başlayabilirsin ama 3 4 ay kullanıp bırak .minoxil sende döngü yapmaz çünkü sen AGA hastası değilsin. Finasteride de kullanmana hiç gerek yok, kullansanda çok gereksiz olur boşu boşuna kullanmış olursun

Egehan550

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 04 Ağustos 2024, 03:32:23 »
Hocam tesekkur ederim yardimin icin ayrica 15 yasinda ergenlige girdigim zamanlar sag sakagimda gerileme oldu sol cocuklugumdaki gibi duruyor ama sagda gerileme oldu sizce bu eriskinlik cizgisi olacak olcude mi yoksa yine bunun icin fin baslamam gerekir mi? Sakaklarimda bu birkac sene icinde gerileme olmasa bile gozle gorulur bir sekilde esit degiller, sac cizgimin sag tarafindaki saclar daha ince. Ilk iki fotograf guncel ucuncu fotograf 3 sene oncesinden karsilastirma icin

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 05 Ağustos 2024, 02:41:26 »
Çizgin normal hocam çok bir sıkıntı yok ama tiroit değerin aşırı aşırı düşük yani kesinlikle dökülmene bu sebep oluyor başka bir şey değil. Boğazında ki kitlede guatr dediğimiz olaydır düzenli ilaç kullanımı ile rahatça düzene girer fakat ilaçları sürekli kullanmak gerekiyor diye biliyorum. Muhtemelen verecekleri ilacın adı da Levotiron'dur.
Tiroit yüzünden dökülen saçlar hemen gelmez yaklaşık 3-4 ay içerisinde eskisi gibi gelirler endişelenecek bir durum yok.
  • Yaşınız 22
Yardımcı olmak için yazdığım yazılar tamamen bilimseldir.

Egehan550

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 05 Ağustos 2024, 02:44:32 »
Hem onceki postta hem de bu posttaki yorumun icin cok tesekkur ederim forumda her posta kosuyorsun randevuyu aldim umarim verecekleri ilac ise yarar 3-4 ay degil sene surse yine raziyim daha kotuye gitmedigi surece

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 05 Ağustos 2024, 04:49:38 »
Hem onceki postta hem de bu posttaki yorumun icin cok tesekkur ederim forumda her posta kosuyorsun randevuyu aldim umarim verecekleri ilac ise yarar 3-4 ay degil sene surse yine raziyim daha kotuye gitmedigi surece
Rica ederim. Belki 3-4 ay fazla bile söylemiş olabilirim fakat genelde bu süre içerisinde hepsi geri gelir. Geçmiş olsun.
  • Yaşınız 22
Yardımcı olmak için yazdığım yazılar tamamen bilimseldir.

Facebook Twitter Instagram