Gönderen Konu: oral minoxidil mi topikal mı?  (Okunma sayısı 1811 defa)

İsmail Aydın

• Yeni üye
  • *
oral minoxidil mi topikal mı?
« : 30 Temmuz 2024, 17:12:37 »
Merhaba, istanbulda bazı eczaneler sanırım temin ediyormuş, yurtdışında oral minoxidil epey kullanılıyor.
Kullanıp deneyen yada bu konuda detaylı bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi.
Topikal minoxidilden farkı ve etkisi daha iyi midir.

İLİZAROV

• Hero Member
Ynt: oral minoxidil mi topikal mı?
« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2024, 17:52:54 »
Topical başarı oranı %50 dir çünkü kafa derisinde herkeste aynı oranda Sult1A1 enzimi bulunmaz, bu enzimle karşılaşan minoxil, minoxil sülfata dönüşür ve etki etmeye başlar. Eğer sen oral olarak kullanırsan %80 90gibi bir başarı yüzdesi var çünkü Sult1A1 dediğimiz enzim karaciğerde herkeste yeterince bulunur ve minoxil, daha fazla minoxidil sülfata dönüşür yani daha etkilidir.Ama oral olarak kullandığın için sistematik etkilere maruz kalırsın bütün vucud kıllarında Vazodilasyon etki yapar yani damarlarını genişletir beslenen kıllar dahada kalınlaşır bütn vucud genelinde. Uzun vadede oral minoxidilin güvenilirliği test edilmemiştir.Topical Minoksidil FDA tarafından onaylanmıştır ve sadece %1sistematik hale gelir. Oral minoxidil FDA tarafından onaylanmamıştır ve belli tehlikeleri barındırır uzum vadede.  |-onayisareti-|

İlker Koçer

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2024, 18:36:01 »
İyi günler ben de dün itibari ile oral minoxa geçtim Nurhayat eczanesinden 2,5 mg minox uzun süredir proscar kullanıyorum zaten sorun şu ki ben vücudu kıllı biriyim omuzlarimda sırtımda zaten killar mevcut kurt adam.gibi değilim ama killi.biriyim yaş 34 acaba bu minox ile o kıllar kalinlasip daha fazla uzadı diyelim minoxu bırakınca yan etkisi de gidermi yoksa o kıllar sürekli kalın ve güçlümu çıkar ve bugün ikinci.gun minoxu içtim 10 dk sonra merdiveni ciktindan sonra iş yerinde kalbim baya hissedilir.derecede attı psikolojik olabilir belki digelim ki değil bu normal bir durum mu ilk haftalar için

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2024, 18:54:52 »
İyi günler ben de dün itibari ile oral minoxa geçtim Nurhayat eczanesinden 2,5 mg minox uzun süredir proscar kullanıyorum zaten sorun şu ki ben vücudu kıllı biriyim omuzlarimda sırtımda zaten killar mevcut kurt adam.gibi değilim ama killi.biriyim yaş 34 acaba bu minox ile o kıllar kalinlasip daha fazla uzadı diyelim minoxu bırakınca yan etkisi de gidermi yoksa o kıllar sürekli kalın ve güçlümu çıkar ve bugün ikinci.gun minoxu içtim 10 dk sonra merdiveni ciktindan sonra iş yerinde kalbim baya hissedilir.derecede attı psikolojik olabilir belki digelim ki değil bu normal bir durum mu ilk haftalar için
Beyefendi merdiven çıkmışsın efordan dolayı kalp atım hızı ve volumuda artar sonra sen minox içtiğini aklına getirip acaba ben kendime naptım lan ölücek miyim ondan mı oldu derken üstüne panik eklenince dahada atım hızı dahada artar , bu kadar korkuyosanız madem niye alıp içiyorsunuz anlamıyorum valla. Onaylı olmayan bişiyi yutmak mantıklı değil. Bana sorarsan zaman içinde vucud alışıyordur.

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 31 Temmuz 2024, 18:57:56 »
Finasteride kullanın en kötü ihtimal kuş ötmez, ama sz gidip  minox alırsanız direk kalple alakalı bir durum ortaya çıkıyor kalp durunca ömür bitiyor zaten.

İlker Koçer

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 31 Temmuz 2024, 22:59:02 »
Yok hocam finestiride yillardir kullanıyorum sukur 2 tane erkek bebe oldu sorunum yok o konuda minox oral olarak geçmek istedim losyon şeklinde kullanılması hem zahmetli hemde İzmir'de yasiyorum çok sıcak hoşuma gitmiyor sürekli kullanamıyorum inşallah oral olarak fayda görürüm

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 31 Temmuz 2024, 23:05:43 »
Yok hocam finestiride yillardir kullanıyorum sukur 2 tane erkek bebe oldu sorunum yok o konuda minox oral olarak geçmek istedim losyon şeklinde kullanılması hem zahmetli hemde İzmir'de yasiyorum çok sıcak hoşuma gitmiyor sürekli kullanamıyorum inşallah oral olarak fayda görürüm
Foruma saçınızın güncel halini çekip fotoğraf felan koyun değişimi bizde görelim gerçekten işe yarıcak mı diye.Ürünü cerrahpaşa Nur dan mı tedarik ettiniz ?

İlker Koçer

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2024, 22:05:50 »
Tamamdır hocam inşallah işe yarar bilgilendiricem

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #8 : 02 Ağustos 2024, 19:05:55 »
Topikal minoksidil, androgenetik alopesi (erkek ve kadın tipi kellik) tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Cilde uygulanan bir solüsyon veya köpük formunda gelir ve saç büyümesini teşvik etmek için kullanılır. İşte çalışma mekanizması:

1.   Vazodilatasyon: Minoksidil, kan damarlarını genişleten bir vazodilatördür. Saç derisine uygulandığında, kan akışını artırarak saç foliküllerine daha fazla oksijen, kan ve besin maddesi ulaşmasını sağlar.
   2.   Anajen Fazının Uzaması: Saçın büyüme döngüsünde anajen fazı (aktif büyüme evresi) uzatır. Bu, saçın daha uzun süre büyümesini sağlar ve daha kalın ve sağlıklı saç telleri üretir.
   3.   Folikül Hacminin Artması: Minoksidil, saç foliküllerinin boyutunu artırarak daha kalın saç telleri üretmesine yardımcı olur.
   4.   Folikül Yaşam Döngüsünün Düzenlenmesi: Minoksidil, saç foliküllerinin yaşam döngüsünü düzenler ve saç dökülmesini yavaşlatır. Bu, dökülen saçların yerine yeni saçların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar.
   5.   Potasyum Kanal Aktivasyonu: Minoksidilin potasyum kanallarını açarak hücre içi potasyum seviyelerini artırdığı ve bu yolla saç büyümesini teşvik ettiği düşünülmektedir.

Minoksidil genellikle günde iki kez doğrudan saç derisine uygulanır. Etkilerini görmek birkaç ay sürebilir, ve maksimum fayda sağlamak için sürekli olarak kullanılması gerekir. İlacın kesilmesi, kazanılan saçların tekrar dökülmesine yol açabilir.

Minoksidilin yan etkileri arasında saç derisinde tahriş, kaşıntı ve kızarıklık bulunabilir. Nadiren, sistemik emilim nedeniyle baş dönmesi veya düzensiz kalp atışı gibi daha ciddi yan etkiler görülebilir.

Tabi eklemeliyim minoxil topikal ya da direkt tavsiyem dahilinde değildir ilk aşamada
Sadece saç ekiminde saç çıkışlarınanın durumuna göre genelde araştırmaları için tavsiye ederim gerek görülürse süreçlerde
Global Moderator

İsmail Aydın

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #9 : 02 Ağustos 2024, 23:40:35 »
Topical başarı oranı %50 dir çünkü kafa derisinde herkeste aynı oranda Sult1A1 enzimi bulunmaz, bu enzimle karşılaşan minoxil, minoxil sülfata dönüşür ve etki etmeye başlar. Eğer sen oral olarak kullanırsan %80 90gibi bir başarı yüzdesi var çünkü Sult1A1 dediğimiz enzim karaciğerde herkeste yeterince bulunur ve minoxil, daha fazla minoxidil sülfata dönüşür yani daha etkilidir.Ama oral olarak kullandığın için sistematik etkilere maruz kalırsın bütün vucud kıllarında Vazodilasyon etki yapar yani damarlarını genişletir beslenen kıllar dahada kalınlaşır bütn vucud genelinde. Uzun vadede oral minoxidilin güvenilirliği test edilmemiştir.Topical Minoksidil FDA tarafından onaylanmıştır ve sadece %1sistematik hale gelir. Oral minoxidil FDA tarafından onaylanmamıştır ve belli tehlikeleri barındırır uzum vadede.  |-onayisareti-|

Teşekkür ederim bilgilendirme için hocam.
Araştırdığım diğer kaynaklarda %15-45 arasında hipertrikoz rapor edilmiş yan etkisi oldukça yüksek. Bu sebepten dolayı vazgeçtim.
Finden korkanlar %1 %2 yan etkiden korkuyor bu ilacın adını ağızlarına almasınlar :D
Günlük Rutin
Aga-e - Günde 2 tablet
Finasteride 1.25 mg
Kabak Çekirdeği Yağı 320mg
Biotin 5mg
Multivitamin
Biberiye Yağı
Masaj
Dermaroller ( 2 günde 1)

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 03 Ağustos 2024, 02:39:01 »
Tamamdır hocam inşallah işe yarar bilgilendiricem
İlker bey foruma lütfen konu açıp gelişmeleri bizimle paylaşın bu Cerrahpaşa Nur Eczanesi Oral minoxidili çalışıp çalışmadığına dair veri yok ortada,lütfen rica ediyorum başlık açıp süreci bizimle paylaşın.

mavruti

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 07 Ağustos 2024, 14:34:27 »
bu eczanenin merdiven altı sattığı ürüne güvenilmez

Anonimm

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 08 Ağustos 2024, 18:13:36 »
Merhabalar. Bu oral minoksidilin tam adı nedir acaba? Babam yurtdışına çıkıyor oradan getittirebilmek adına soruyorum.

mavruti

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 08 Ağustos 2024, 18:22:31 »
reçetesiz alamaz baban

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #14 : 08 Ağustos 2024, 18:58:14 »
Merhabalar. Bu oral minoksidilin tam adı nedir acaba? Babam yurtdışına çıkıyor oradan getittirebilmek adına soruyorum.
Loniten 5 mg yada 2.5 mg, diğer ismi lonitab diye geçiyor.

Facebook Twitter Instagram