Gönderen Konu: Finasteride başladım güncellenecek  (Okunma sayısı 3904 defa)

Alper1

• Hero Member
Ynt: Finasteride başladım güncellenecek
« Yanıtla #45 : 08 Ağustos 2024, 22:05:22 »
Dut'a geçmedim hocam. Alper1 beni ikna etti, konunun devamında da konuştuk. Daha sonralar araştırdığım kadarıyla da Dut o kadar da korkulacak bir ilaç değil Fin'e göre. Neyse finden devam ediyorum kısacası. İmzamda yazıyor ne yaptığım.
Aslında dutasteridi önermememin sebepleri arasında uzun vade de ne tür yan etki oluşacağını bilemediğimizden dolayıydı. Normalde klinik sonuçlarında dutasterid neredeyse finasterid ile aynı yan etkileri gösteriyor fakat finasteridi 30-35 sene kullanan insanların üzerinde de araştırmalar yapıldı ama dutasteridin saç üzerinde kullanımı o kadar eskiye dayanmıyor insanlar yeni yeni bu ilaca başladığı için uzun vade de klinik araştırmaları yok. Zaten FDA'nın bu ilaca onay vermemesinin en büyük nedenlerinden biriside bu. Yani belki ilk 3-5 yıl mutlu eder ama 5 yıl sonra ne tür bir etkiyle karşılaşılır Allah bilir.

Harbi Getto

• Full Member
« Yanıtla #46 : 08 Ağustos 2024, 23:40:53 »
Aslında dutasteridi önermememin sebepleri arasında uzun vade de ne tür yan etki oluşacağını bilemediğimizden dolayıydı. Normalde klinik sonuçlarında dutasterid neredeyse finasterid ile aynı yan etkileri gösteriyor fakat finasteridi 30-35 sene kullanan insanların üzerinde de araştırmalar yapıldı ama dutasteridin saç üzerinde kullanımı o kadar eskiye dayanmıyor insanlar yeni yeni bu ilaca başladığı için uzun vade de klinik araştırmaları yok. Zaten FDA'nın bu ilaca onay vermemesinin en büyük nedenlerinden biriside bu. Yani belki ilk 3-5 yıl mutlu eder ama 5 yıl sonra ne tür bir etkiyle karşılaşılır Allah bilir.

O bakımdan öyle fakat ne kadar doğru bilmiyorum ama Propecia saç için FDA onaylı olduğudan fiyatı pahalı olduğu diğerinin bu yüzden onay almadığı gibi bir durum duydum. Ne kadar doğru bilemiyorum.
7 gün 1,25 Fin
1x8 %5 minoxilin+Dermaroller
Biotin, Demir(+C vit) ve D3
Ketoral Şampuan

Harbi Getto

• Full Member
« Yanıtla #47 : 09 Ağustos 2024, 07:27:48 »
Finasteride ile ne kadar bağlantılı bilmiyorum ama yüzümde kızarıklıklar oluşmaya başladı. Finasteride 21. Gündeyim. 1 haftadır kızarıklıklar var son iki gündür belirginleşti. Fin yan etkisi mi yoksa alerjik tepki mi gösteriyorum. 21.günden alerjik tepki gösterilir mi?
Dermatoloğa gitsem mi bilemedim.
7 gün 1,25 Fin
Ketoral Şampuan

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #48 : 09 Ağustos 2024, 18:02:45 »
Finasteride ile ne kadar bağlantılı bilmiyorum ama yüzümde kızarıklıklar oluşmaya başladı. Finasteride 21. Gündeyim. 1 haftadır kızarıklıklar var son iki gündür belirginleşti. Fin yan etkisi mi yoksa alerjik tepki mi gösteriyorum. 21.günden alerjik tepki gösterilir mi?
Dermatoloğa gitsem mi bilemedim.
Finasteridin çok nadir yan etkilerinden birisi kurdeşendir yani alerji de diyebiliriz. Eğer fin'den kaynaklandığını düşünüyorsan bir doktora git derim.
  • Yaşınız 22
Yardımcı olmak için yazdığım yazılar tamamen bilimseldir.

Harbi Getto

• Full Member
« Yanıtla #49 : 09 Ağustos 2024, 20:42:57 »
Finasteridin çok nadir yan etkilerinden birisi kurdeşendir yani alerji de diyebiliriz. Eğer fin'den kaynaklandığını düşünüyorsan bir doktora git derim.

Randevu aldım. Ama ayın 24'üne verdi. Çok nadir yan etki gelip beni buldu yüzüm ergenler gibi olacak devam edersem. Bu arada dut kullansam aynı sorun olur mu
7 gün 1,25 Fin
Ketoral Şampuan

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #50 : 09 Ağustos 2024, 21:10:22 »
Randevu aldım. Ama ayın 24'üne verdi. Çok nadir yan etki gelip beni buldu yüzüm ergenler gibi olacak devam edersem. Bu arada dut kullansam aynı sorun olur mu
Evet, finasterid ile aynı yan etkilere sahipler. Bu arada, bu alerji finasteridden de kaynaklanmıyor olabilir. Hatta bir örnek vereyim: Ben DHT blokerlara başladıktan 5 ay sonra stresli bir dönem geçirdim ve o stresli dönemden sonra 2 hafta boyunca kurdeşen oldum. Ne zaman ki stresi yendim, kurdeşen de ortadan kalktı. Bunu şu yüzden söyledim: Genelde saç dökülmesi yaşayanlar yoğun stresli bir dönem geçirir, ve konunuzdan da anladığım kadarıyla siz de stresli bir dönemden geçiyorsunuz. Bence bunun sebebi bu olabilir.
  • Yaşınız 22

Harbi Getto

• Full Member
« Yanıtla #51 : 09 Ağustos 2024, 21:35:47 »
Evet, finasterid ile aynı yan etkilere sahipler. Bu arada, bu alerji finasteridden de kaynaklanmıyor olabilir. Hatta bir örnek vereyim: Ben DHT blokerlara başladıktan 5 ay sonra stresli bir dönem geçirdim ve o stresli dönemden sonra 2 hafta boyunca kurdeşen oldum. Ne zaman ki stresi yendim, kurdeşen de ortadan kalktı. Bunu şu yüzden söyledim: Genelde saç dökülmesi yaşayanlar yoğun stresli bir dönem geçirir, ve konunuzdan da anladığım kadarıyla siz de stresli bir dönemden geçiyorsunuz. Bence bunun sebebi bu olabilir.

Hocam stresten olabilir saçımda saçkıran da var,dokulmeden önce çıktı sonra saçlar dökülmeye başladı ve ardından geçtiğini zannederken bugün 1tl büyüklüğünde olduğu farkettim
7 gün 1,25 Fin
Ketoral Şampuan

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #52 : 10 Ağustos 2024, 01:32:06 »
Hocam stresten olabilir saçımda saçkıran da var,dokulmeden önce çıktı sonra saçlar dökülmeye başladı ve ardından geçtiğini zannederken bugün 1tl büyüklüğünde olduğu farkettim
Evet tahmin ettiğim gibi muhtemelen hepsi stresten dolayı oluyor. Doktora gittiğinizde durumu açıklayın ona göre tavsiye verir muhtemelen.
  • Yaşınız 22

Harbi Getto

• Full Member
« Yanıtla #53 : 14 Ağustos 2024, 01:03:12 »
1 Aya doğru ilerlerken (5 gün kaldı) güncelleme yapmak istedim.

Öncelikle yüzümde oluşan kırmızı noktaların sebebini buldum. Çok komik gelecek ama gerçek :)
YouTube'de Dr. Hamid Aydın hocanın videolarını izlerken birisinde başı aşağı sarkıtarak masaj yapmanın daha etkili olacağını söylemişti. Ben de onu yapmaya başladım ve ondan sonra oluşmaya başladı. 1-2 gün ara verdim ve düzelme görünce bıraktım. Cildim eskisi gibi oldu.

-Finle alakalı ya da alakasız bir kilo aldım.
-Yan etki olarak belki libido azlığı olabilir ama uzun zamandır libidom zaten az.
-Dökülmeler devam ediyor. İnce teller dökülürken arada kalın telleri de görüyorum. Bir tanesini aşağı ekledim.
-Minoxilin kullanmaya devam ediyorum. Sadece akşamları ön bölgeye uyguluyorum.
-Stresi ve üzüntüyü azaltmaya çalışıyorum ama benim için çok zor bugün yine boğazımdan yemek geçmediği, düğümlendiği anlar oldu :(
-Saçkıran tedavim devam ediyor sadece eczanenin hazırladığı karışımı kullanıyorum ama bana bunları faydası olmaz önce stresi azalt dedi.
Neyse
Bu arada aşağıdaki saç sizce neden dökülmüş olabilir?
7 gün 1,25 Fin
Ketoral Şampuan

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #54 : 14 Ağustos 2024, 01:46:33 »
Her insanda doğal olarak saçlar Telojen faza girer bundan dolayı arada sırada fotoğrafını paylaştığınız saçlarda dahil olmak üzere dökülmeler görülebilir bunlar erkek tipi kellik dışındaki dökülmelerdir yani normal düzenin bir parçası.
  • Yaşınız 22

Samet

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #55 : 14 Ağustos 2024, 18:15:08 »
hocam sana bir soru sormak istiyorum şakak bölgemde saç vardı döküldü 10 gündür fin kullanıyorum bir yandan da ama şakaklarda saç çıkmayacak muhtemelen sarı tüyler var sadece eskiden saçtı tabi oralar hep bunları çıkarmak için ne yapmak gerekiyor not yağlı egzama var ama ön o bölge de yok

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #56 : 14 Ağustos 2024, 20:22:27 »
hocam sana bir soru sormak istiyorum şakak bölgemde saç vardı döküldü 10 gündür fin kullanıyorum bir yandan da ama şakaklarda saç çıkmayacak muhtemelen sarı tüyler var sadece eskiden saçtı tabi oralar hep bunları çıkarmak için ne yapmak gerekiyor not yağlı egzama var ama ön o bölge de yok
Sadece şakaklara minoksidil uygulayabilirsiniz.
  • Yaşınız 22

Samet

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #57 : 14 Ağustos 2024, 20:25:03 »
geri bırakınca eski tüy hallerine geri mi dönecek hocam

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #58 : 14 Ağustos 2024, 20:47:48 »
Evet tekrar tüy haline döner.
  • Yaşınız 22

Harbi Getto

• Full Member
« Yanıtla #59 : 14 Ağustos 2024, 22:41:53 »

Hocam minoxile bir kere başlarsan ömrünün sonuna kadar kullanmak zorundasın malesef ki.
7 gün 1,25 Fin
Ketoral Şampuan

Facebook Twitter Instagram