Gönderen Konu: Saç dökülmesi  (Okunma sayısı 360 defa)

Resul okan

• Yeni üye
  • *
Saç dökülmesi
« : 21 Temmuz 2024, 13:59:57 »
Selam arkadaşlar forumda yeniyim az çok okuduklarımla kendimce bir şeyler yapmaya çalışıyorum saçlarımın üst kısmı seyrelmeye başladı sülfat içeren şampuanlari bıraktım ogx geçtim haftada 2 defa kullanıyorum haftada 2 defa hindistan cevizi yağı sürüyorum 2 defada ( biberiye yaği çam terebentin kabak yağı Argan yağı badem yağı) karışımı sürüyorum ilk ay haftada bir avodart kullandım şuan 2.aya girdiğim için haftada 2 alıyorum forumda bilgili abiler yorum yaparsa sevinirim

Alper1

• Hero Member
Ynt: Saç dökülmesi
« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2024, 18:55:28 »
Haftada 2 dut kullanmanız çok iyi olmuş onun haricinde şampuanlar ve yağlar genetik dökülmede pek etkili değiller fakat dut'un yanında yine de kullanılabilir. Saçınızın uzun halinin fotoğrafı var mı?
  • Yaşınız 22
Yardımcı olmak için yazdığım yazılar tamamen bilimseldir.

Resul okan

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2024, 19:22:34 »
Yandan böyle duruyor

Resul okan

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2024, 19:26:31 »
Aslında amacım ileriye doğru saçlarım her sene seyreliyor bu sene askerdeyken baya seyreldi ama sonra biraz toparladı ama ailede herkes kel olduğu için benimde kaçışım yok gibi  oyuzden bitkisel yağ karışımları felan deniyorum belki faydası olur diye eğer faydası olmazsa minoxile felan geçerim en baştan elimdeki tüm imkanları kullanmak istemiyorum ben sabırlı bir insanım oyuzden yavaş yavaş etki görsem bile benim için yeterli

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2024, 19:40:53 »
Aslında amacım ileriye doğru saçlarım her sene seyreliyor bu sene askerdeyken baya seyreldi ama sonra biraz toparladı ama ailede herkes kel olduğu için benimde kaçışım yok gibi  oyuzden bitkisel yağ karışımları felan deniyorum belki faydası olur diye eğer faydası olmazsa minoxile felan geçerim en baştan elimdeki tüm imkanları kullanmak istemiyorum ben sabırlı bir insanım oyuzden yavaş yavaş etki görsem bile benim için yeterli
Dutasterid bence başlı başına çok sağlam bir ilaç saç için inanılmaz güzel etkiler yaratıyor sadece biraz sabretmek lazım etkisini 6-8 ay içerisinde gösteriyor ve her sene etkisi giderek artıyor. Minoxile bulaşmanızı tavsiye etmem ama tercih sizin.
  • Yaşınız 22
Yardımcı olmak için yazdığım yazılar tamamen bilimseldir.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 02 Ağustos 2024, 19:12:43 »

Saç dökülmesinin tıppbi bir çok nedeni olabilir alt satırda sıralacağım ama dht bağlı genetik dökülme dışında diğer ihtimaller düşük.

Seninde saç kaybın genel zayıflama seyrelme kısaca erkektipi saç dökülmesi

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır ve bu nedenlere bağlı olarak çeşitli çözümler mevcuttur. İşte bazı yaygın saç dökülmesi nedenleri ve bunlara yönelik çözümler:

1. Genetik Faktörler (Androgenetik Alopesi)
Nede Genetik yatkınlık ve hormonal değişiklikler (DHT hormonu).
Çözümleri
  -Finasterid DHT seviyelerini düşürerek saç dökülmesini durdurur.
  -Minoksidil Saç foliküllerini canlandırarak saç büyümesini teşvik eder.
  - Saç Ekimi  Kalıcı bir çözüm olarak saç ekimi yapılabilir.

2. Hormonel Değişiklikler
- **Neden**: Hamilelik, doğum, menopoz, tiroid problemleri gibi hormonal değişiklikler.
- **Çözümler**:
  - **Hormon Tedavisi**: Doktor kontrolünde hormon seviyelerinin düzenlenmesi.
  - **Sağlıklı Beslenme**: Vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet.

3. Stres
- **Neden**: Fiziksel veya duygusal stres, telogen effluvium adı verilen geçici saç dökülmesine neden olabilir.
- **Çözümler**:
  - **Stres Yönetimi**: Meditasyon, yoga, egzersiz gibi stres azaltıcı aktiviteler.
  - **Beslenme**: Sağlıklı ve dengeli bir diyetle vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almak.

4. Beslenme Yetersizlikleri
- **Neden**: Demir, çinko, biyotin, vitamin D ve protein eksiklikleri.
- **Çözümler**:
  - **Takviyeler**: Doktor kontrolünde vitamin ve mineral takviyeleri almak.
  - **Dengeli Diyet**: Saç sağlığı için gerekli besin maddelerini içeren bir diyet uygulamak.

5. Tıbbi Durumlar ve İlaçlar
- **Neden**: Otoimmün hastalıklar (alopesi areata), tiroid problemleri, bazı ilaçlar (kemoterapi, antidepresanlar).
- **Çözümler**:
  - **Tıbbi Tedavi**: Altta yatan tıbbi durumu tedavi etmek.
  - **İlaç Değişikliği**: Doktor kontrolünde saç dökülmesine neden olan ilaçları değiştirmek.

6. Saç Bakım Alışkanlıkları
- **Neden**: Sıkı saç modelleri, aşırı ısı ve kimyasal işlemler.
- **Çözümler**:
  - **Nazik Bakım**: Saçları nazikçe yıkamak ve taramak.
  - **Doğal Ürünler**: Kimyasal içermeyen saç bakım ürünleri kullanmak.

7. Enfeksiyonlar
- **Neden**: Saç derisi enfeksiyonları (mantar enfeksiyonları, seboreik dermatit).
- **Çözümler**:
  - **Antifungal Tedavi**: Mantar enfeksiyonları için antifungal şampuanlar ve ilaçlar kullanmak.
  - **Doktor Kontrolü**: Saç derisi sağlığını kontrol ettirmek ve uygun tedaviyi almak.

Saç dökülmesinin nedeni belirlenmeden tedaviye başlanmamalıdır. Saç dökülmesi şikayetleri olan kişilerin bir dermatolog veya trichologist ile görüşmesi, doğru tanı ve tedavi planı için önemlidir.
Global Moderator

Resul okan

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #6 : 02 Ağustos 2024, 20:32:09 »
Öncelikle yorum yaptığın için teşekkürler anne tarafıda baba tarafıda kel ben 23 yaşındayım yeni yeni farkedilir konumda daha önce minoxidil kullanıyordum ama sakalım için ön çizgimde pek bir gerileme yok tepe kısmında aşırı zayıfladı ağır işlerde calisyordum bir yandan sürekli güneşin altında toz pislik içinde bir yandan da dökülmeyi ona bağlıyordum ama genetik olarak dökülme daha belirgin bitkisel yağlar kullanıyorum şuan bir yandanda avodart kullanıyorum haftada 2 bu haftadan sonra 3 çıkarmayı planlıyorum şuan minoxidil kullanma konusunda biraz kararsızım önümüzdeki 6 ay sonunda karar vereceğim bunun yanına xpecia eklemeyi düşünüyorum senin fikrinde önemli hocam ne dersin xpecia kullanmak mantıklı mı

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2024, 14:56:05 »
minoxil kullanmak yaptığın en büyük hata olmuş daha hızlı saç kaybedersin
Global Moderator

Facebook Twitter Instagram