Gönderen Konu: Erkeksi Dökülme-Metabolik Sendrom-İnsülin Direnci  (Okunma sayısı 275 defa)

Alper1

• Hero Member
Ynt: Erkeksi Dökülme-Metabolik Sendrom-İnsülin Direnci
« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2024, 18:06:59 »
Bunun için hem insülin hem glukoz seviyelerini kan testi vererek öğrenmeniz gerekiyor ben ikisini de ölçtürdüm. İnsülin 10.3 ve Glukoz seviyem 88 çıktı bu iki seviyeyi HOMA değeriyle çarptığınızda ileride şeker hastalığınıza yakalanıp yakalanmayacağınız tespit ediliyor ve bu değer yükseldiğinde muhtemelen tip 1 veya tip 2 diyabet başlangıcınız var demektir. Eğer 10-20 yaş arasında bu değer yüksek çıkarsa genelde Tip 1 oluyor fakat 30'dan sonra bu değer yüksek çıkarsa Tip 2 oluyor.
Saç dökülmesi üzerinde etkisi var mı hala bilinmiyor çalışmalar devam ediyor fakat mutlaka etkisi vardır çünkü ben şeker hastası olupda saç kaybı olmayan kimseyle tanışmadım şahsen. Aynı şekilde babam'a tip-2 diyabet teşhisi konduktan sonra saçlarını kaybetti. Yukarıda bahsettiğim HOMA formulünü ChatGPT üzerinden yaptırdım sizde burayı kullanabilirsiniz.
  • Yaşınız 22
Yardımcı olmak için yazdığım yazılar tamamen bilimseldir.

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2024, 23:03:57 »
Bu sebeple şekeri ne kadar az alıp,şeker alımını baskılarsanız hem kendi vucudunuza hemde saçlarınıza yardımcı olmuş olursunuz.Günümüzde hareketsiz yaşamla birlikte kolestrol değerleri,açlık glukozu ve insulin direnci geliştiren çok kişi var,finasteride ya da Dutasteride den önce aslında düzeltilmesi gereken noktalardan biri yaşam tarzımız,forumdaki genç kardeşlerimizdende gördüğümüz kadarıyla saç dökülme (AGA) yaşı çok küçük yaşlara indi 16 yaşında kardeşlerimiz var.Bu kadar küçük yaşlarda dahi dökülmeye rastlanılmasının temel sebeni metabolik sendrom ve İnsulin direnci aslında.Bu 2 si dökülmeyi çok daha erken yaşlara çekmekle beraber dökülmeyi de çok ciddi oranda hızlandırıyor.Özetle demek istediğim Finasteride , Dutasteride ya da Minoxile başvurmadan önce yaşam tarzımızı değiştirmeli,spor yapmalı  ve Şeker alımını minumum düzeye indirmeliyiz.  |-onayisareti-|

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 15 Temmuz 2024, 23:12:24 »
Andro Genotic Alopecia  nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Saç köklerinin kafa derisindeki aktivitesinin androjenik hormonlar, kolesterol ve insülin benzeri büyüme faktörü gibi proteinlerin varlığına duyarlı hale gelmesine neden olan genetik değişikliklerin sonucu olduğu düşünülmektedir .

İLİZAROV

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 15 Temmuz 2024, 23:14:45 »
Daha detaylı okumanız ve anlamanız için buraya wikipedia linkini bırakıyorum.Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum sağlıcakla kalın.

(((((((      https://en.wikipedia.org/wiki/Pattern_hair_loss  )))))))

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 16 Temmuz 2024, 01:21:33 »
Evet kesinlikle günlük spor yapılması şart belki bazılarının işten dolayı vakti olmayabiliyor fakat en azından basit egzersiz hareketleri ve şekeri kesmek bile yeterli olur. İşe bisikletle gitmek ve dönmek günde max 1 saat spor yapmak bütün insülin direncini normal düzeye sokar tabi en önemlisi şekeri minimuma indirmek.
  • Yaşınız 22
Yardımcı olmak için yazdığım yazılar tamamen bilimseldir.

Ollia Type

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #6 : 27 Temmuz 2024, 01:55:51 »
Bu konuda yazıldı mı bilmiyorum fakat Fin bile erkeklerde uzun dönemde HbA1c ve insulin direncinde gözle görülür olumlu etki sağlıyormuş, bu bile ilginç bir etki, belki de saça iyi gelmesinin bir nedeni de budur.

Kant

• Sr. Member
« Yanıtla #7 : 27 Temmuz 2024, 13:11:39 »
Şunu net olarak söyleyim vücutta kan hareketsizse oturduğunuz yerden çalışıyorsanız saç dökülmesi hızlanıyor genetik ve diğer faktörler etkinse
Sırf bu yüzden hareketli bir işe geçtim kafadaki yanma infilamasyon etkinliği yitirsin diye.
Sıfır şeker unlu ürünler kullanmam hareketli oluncada saçlarım dökülmüyor
AI GEM

Ollia Type

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 30 Temmuz 2024, 04:22:45 »
Aramızda sağlık seviyemizi belki ölçebiliriz. Ben çocukken aktif olmama rağmen artık aktif değilim, kilo vermeye ve egzersiz yapmaya çalışıyorum, belki çektiğimiz şınav veya barfiks üzerinden bir mantık yürütebiliriz.

Ben son yıllarda hiç barfiks çekememeye ve en fazla 20 kadar şınav çekebilmeye başladım, saç sağlığım ve vücut sağlığım aynı anda bozuldu.
Sizin deneyimleriniz nasıl?

Facebook Twitter Instagram