Gönderen Konu: İnsülin Direnci ve Saç Dökülmesi  (Okunma sayısı 141 defa)

Ollia Type

• Yeni üye
  • *
İnsülin Direnci ve Saç Dökülmesi
« : 11 Temmuz 2024, 00:21:40 »
Selam,

Yıllardır bu konuyu araştırıyorum, bir çok teoriye baktım ve güncel olarak ikna olduğum konu ''insülin direnci'' oldu.Kişisel deneyimim de sanırım kendimi ikna etmeme sebep oldu, saçlarım gürdü ve dökülme zamanı; evden çalıştığım, kötü beslendiğim döneme denk geldi, bu da yıllar içinde gelişen bir süreç diye düşünüyorum. Egzersiz ve FastFood'un insülin direnci üzerinde büyük etkisi var, bununla birlikte bel çevresi genişlemesi, vücut kıllarında artış gibi gözle görülebilir yan etkileri de var.

Kadınlarda insülin direncini düzelterek çözülebilen PCOS hastalığı da saç dökülmesi, vücutta kıllanma gibi insülinin sebep olduğu yan etkilere sebep olabiliyor, bununla birlikte karbonhidrat'ın kesilmesi ve insülinin düzelmesi durumunda saçlarını geri çıkaran kadınlar var, erkeklerde de bu hastalık görülemeyeceği düşünülüyordu fakat görülebiliyor, sadece biz de yumurtalık olmadığı için kist oluşmuyor, hormonal dengesizlik yüzünden belki yumurtalıklarımız olsa orada da kist çıkacaktı, bilemiyorum ama ben nedenin hormonal sorunlar olduğuna inanmaya başladım.

FastFood bağımlılığından vazgeçemeyeceğim gibi duruyor fakat en azından cola yerine su içmek, ekmeği kesmek, aralıklı oruç, yemeklere lif ve protein dahil etme, karbonhidratı tek başına yememe gibi basit şeyleri uygulamak istiyorum, bel çevrem sağlıklı düzeye ulaşır, insülin seviyemin de sağlıklı olduğuna inanırsam ve bir sonuç görmezsem bireysel olarak en azından kendi üzerimde umudumu kaybedeceğim.

Karmaşık olmuş olabilir, hızlıca yazdım. Reddit'te bir çok kişisel örnek var, dilerseniz onları da araştırabilirsiniz fakat sizin kendi yaşamınıza dair deneyimiz nedir, uzun sürede saç dükülmeniz ve genel sağlık düzeyiniz arasında bir korelasyon, bağlantı görüyor musunuz?

Ollia Type

• Yeni üye
  • *
Ynt: İnsülin Direnci ve Saç Dökülmesi
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2024, 00:24:34 »
Bu konuda bir çok kaynak var fakat bir doktorun yazısını chatgpt ile çevirdim, aşağıya ekliyorum.

"İşte, son güncellememizde detaylandırdığımız gibi, model saç dökülmesi ve insülin direnci arasındaki bağlantıyı güçlendiren Dr. Mercola'dan bir makale. Erkek tipi kellik ile ciddi kardiyovasküler olaylar arasında kanıtlanmış bir ilişki vardır, ancak bu mekanizmanın nasıl işlediği bilinmemektedir. Şimdi, yeni bir çalışma, erken yaşta başlayan erkek tipi kellik (alopesi) olan erkeklerde insülin direnci, hiperinsülinemi ve insülin direnci ile ilişkili bozuklukların belirgin şekilde artmış riskini göstermiştir. Bu durum, erken erkek tipi kellik durumunun insülin direncinin klinik bir işareti olabileceği teorisini desteklemektedir.

Araştırmacılar, 19-50 yaş arası erken yaşta erkek tipi kellik (35 yaşından önce başlayan) ve yaşa uygun kontrol grubundan 154 denek üzerinde uygulamalı bir vaka-kontrol çalışması gerçekleştirmiştir. Saç dökülmesi önemli olan erkekler, kabul görmüş bir sınıflandırma yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Kronik hastalık teşhisleri ve mevcut ilaç kullanımı, kilo ve boy, açlık total kolesterol, trigliseritler, HDL kolesterol ve kan şekeri bilgileri toplanmıştır. Kan insülin seviyeleri ölçülmüştür.

Araştırmacılar, aşağıdaki insülin direnci ile ilişkili risk faktörlerine baktılar:

Yüksek lipid seviyeleri (HDL kolesterol <0.9 mmol/L, trigliseritler > 1.7 mmol/L veya lipid düşürücü ilaç kullanımı)
Anormal glikoz metabolizması (iki kez açlık kan şekeri > 6.7 mmol/L veya antidiabetik ilaç kullanımı)
Yüksek vücut kitle indeksi
Yüksek sistolik kan basıncı (> 160 mm Hg).
Dört değişkenden en az üçünün aynı anda pozitif olması durumunda "küme" var olarak kabul edildi. Alopesi grubundaki aşağıdaki risklerin arttığı bulunmuştur:

Küme risk faktörlerine sahip olma olasılığı neredeyse 5 kat daha fazla
Hiperinsülinemi riski neredeyse 2 kat artmış
Şiddetli obezite riski neredeyse %150 artmış
Kolesterol düşürücü ilaç kullanımı 4 kat artmış
Kan basıncı veya diyabet ilaçları kullanımı iki katından fazla artmış
Araştırmacılar, bu bulguların "erken androjenetik alopeside insülin direncinin patofizyolojik bir mekanizma veya teşvik edici faktör olabileceği ve bunun da insülin direncinin erken bir işareti olabileceği" sorusunu gündeme getirdiğini ifade ediyorlar. Ayrıca, erken yaşta erkek tipi kellik olan erkeklerin insülin direnci ve diğer kardiyovasküler hastalık risk faktörleri açısından taranması gerektiğini öneriyorlar.

Dr. Mercola’nın Yorumu:
Eğer bunu daha önce bilseydim, hala dolu bir saçım olurdu! Evet arkadaşlar, beş yıl öncesine kadar sertifikalı bir karbonhidrat bağımlısıydım ve çok fazla tahıl ağırlıklı bir diyetim vardı. Bu makalenin, şeker ve ekmek yemenin erken kellikle olan ilişkisini ortaya koyan bir dönüm noktası olduğunu gerçekten düşünüyorum. Bu nedenle, saçınızı korumak istiyorsanız, tahılları azaltın. Rogaine'den çok daha etkili ve çok daha ucuzdur. Ancak, düşük tahıl diyetinin yan etkileri konusunda uyarılmalısınız – çok daha yüksek sağlık seviyelerine ulaşacak ve diyabet, kalp krizi ve kanser riskinizi azaltacaksınız. Bu yan etkileri kabul etmeye istekliyseniz ve sadece saçınızı korumak için sağlıklı beslenme planını takip etmenizi öneririm.

Yorum: Kapsamlı diyet değişikliklerinin pratik olmadığı durumlar için, insülin direncinin sağlık ve saç üzerindeki etkilerini nötralize etmenin daha kolay bir yolu vardır: Resveratrol, Üzüm Çekirdeği Ekstresi veya güçlü bir EGCG dozuna sahip Yeşil Çay Ekstresi kullanmak."

Rapunzy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2024, 02:19:36 »
Ollia selam,
İnsülin direnci ve şeker metabolizmasının sekteye uğraması saç, cilt dahil tüm vücudu etkiliyor zaten. Cilt kalitesinden, en basit bir yara iyileşmesi, lekelenmeye meyil vs gibi gözlemleyebilirsin sen de, velhasılı benim insülin seviyelerim çocukluğumdan beri kritik, şeker adayı sayılırım o yüzden yıllardır beslenmeme aşırı dikkat ediyorum keto beslenme nedir bilinmezken ben yeyip içtiğimi yazar carb. notları tutardım. Ve insülinin bu derece hassasiyeti bi çok sendrom sayılan sorunu beraberinde getiriyor, senin verdiğin örnekten gidersem pcos'um var ama kistim yok, hatta hormon değerlerim bile gayet normal aralıklarda, ama pcos'um var:)
Çok sağlıklı besleniyor olmak bizi her şeyden muaf tutmuyor, metabolizma sorunluysa sen o belirtiyi mutlaka yansıtıyorsun, elbette bu kadar dikkat etmemin faydası oluyor fastfood, junk beslenme tarzım olsa halim haraptı muhtemelen.
Denemek için değil de mümkün olduğunca kendini o yönde adapte edebilmek için başlamanı tavsiye ederim, tabi ki dökülmeni tetikleyen başka bi sorun olmadığına emin olduktan sonra, zaten başka bir şey yoksa yaptığın en ufak olumlu alışkanlıktan maksimum verim alacaksın
"Metanetinizi kaybetmeyin sultanım..."

Ollia Type

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2024, 10:57:33 »
Ollia selam,
İnsülin direnci ve şeker metabolizmasının sekteye uğraması saç, cilt dahil tüm vücudu etkiliyor zaten. Cilt kalitesinden, en basit bir yara iyileşmesi, lekelenmeye meyil vs gibi gözlemleyebilirsin sen de, velhasılı benim insülin seviyelerim çocukluğumdan beri kritik, şeker adayı sayılırım o yüzden yıllardır beslenmeme aşırı dikkat ediyorum keto beslenme nedir bilinmezken ben yeyip içtiğimi yazar carb. notları tutardım. Ve insülinin bu derece hassasiyeti bi çok sendrom sayılan sorunu beraberinde getiriyor, senin verdiğin örnekten gidersem pcos'um var ama kistim yok, hatta hormon değerlerim bile gayet normal aralıklarda, ama pcos'um var:)
Çok sağlıklı besleniyor olmak bizi her şeyden muaf tutmuyor, metabolizma sorunluysa sen o belirtiyi mutlaka yansıtıyorsun, elbette bu kadar dikkat etmemin faydası oluyor fastfood, junk beslenme tarzım olsa halim haraptı muhtemelen.
Denemek için değil de mümkün olduğunca kendini o yönde adapte edebilmek için başlamanı tavsiye ederim, tabi ki dökülmeni tetikleyen başka bi sorun olmadığına emin olduktan sonra, zaten başka bir şey yoksa yaptığın en ufak olumlu alışkanlıktan maksimum verim alacaksın

Yanıt ve tavsiyeler için teşekkürler!

Siz kullandınız mı bilmiyorum ama beslenme, uyku ve spor dışında insülin seviyesini, özellikle İnositol, Berberin, B-vitaminleri ve Omega-3 gibi vitaminlerin de yardımıyla düzelten bir çok kişi var, metformin kullanmayı da tercih edenler var ama sanırım reçete gerekiyor. Sonuç olarak okuduğum kadarıyla PCOS hastası [diyabetle bağlantılı olduğunu sanıyorum.] bir çok kadının saçları hastalık yok olduğu takdirde geri çıkıyor, erkekler konusunda pek bir bilgi göremedim ama belki de kilo alımı, insülin direnci ve hormonal dengesizliklerle saç dökülmesini çözebilmeyi deneyen çok kişi yoktur. [Bu konuya bile ilgi gösterilmediğini düşünürsek çok şaşırtıcı değil, çözüm varsa bile yıllar sürecek demektir.]

Ben de en azından küçük değişikliklerle hayatıma bunu eklemeyi umuyorum. Yemekten önce sirkeli su, lifli beslenmek, yemekten sonra hafif aktivite, aralıklı oruç gibi küçük şeyleri hayatıma entegre etmeyi umuyorum. Bu konuda [insülin] sizin deneyimiz ne yazık ki benden fazla görünüyor fakat umarım siz de sorununuzu çözebilirsiniz.

Facebook Twitter Instagram