Gönderen Konu: Finasteride Başladım (21) Bilinmesi Gerekenler (yardım)  (Okunma sayısı 850 defa)

Zeweny

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Selamlar forumda yeniyim araştırmalar sonucu ve doktor teşhisi sonrası AGA olduğumu öğrendim 2 gün önce finasteride (proscar 1/5) başladım.

Yan etki olarak neler hangi zamanda görülebilir, olası yan etkileri azaltmak için neler yapılabilir veya shedding olayı ne zaman gözlemlenir... önceden bilinmesi gereken bilgileri tecrübeli kullanıcılar varsa yardım etmesi çok iyi olur.

Alper1

• Hero Member
Ynt: Finasteride Başladım (21) Bilinmesi Gerekenler (yardım)
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2024, 17:39:22 »
Genelde ilk haftadan görülmeye başlanır en sık görülen yan etki libido'da olan değişimlerdir ama hormonlar zamanla yerine oturacağı için ilk 1 ay sabırla kullanılması lazım daha sonra yan etkiler devam ederse doz düşürülüp devam edilir eğer yine de devam ederse bu sefer topikal solüsyonlara başvurulur.
  • Yaşınız 22
Yardımcı olmak için yazdığım yazılar tamamen bilimseldir.

Zeweny

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2024, 17:57:54 »
Teşekkürler doz düşürmekten kasıt 2 günde bire düşürmek mi yoksa mg düşürmek mi çünkü proscar daha fazla bölünemiyor

Topikali nerden temin edebilirim

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2024, 19:23:33 »
Teşekkürler doz düşürmekten kasıt 2 günde bire düşürmek mi yoksa mg düşürmek mi çünkü proscar daha fazla bölünemiyor

Topikali nerden temin edebilirim
MG düşürülmesi gerekiyor 4'e bölünen proscar tekrardan ikişerli parçalara bölünüp 8'li parça olarak kullanılır. Topikal solüsyonlar evde hazırlanabiliyor fakat tarifini bilmiyorum ben eczaneye gidip yaptırmanızı tavsiye ederim.
  • Yaşınız 22

Zeweny

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 10 Temmuz 2024, 23:57:56 »
biraz çabuk oldu maalesef ama sanırım 4.günde yan etki görüyorum yani normalde tepe bölgesinde kaşınma olurdu fin aldıktan sonra kaşıntı geçti buda işe yaradığını gösteriyodu fakat DHT ye hassasım sanırım libido azalması ve sertleşmede sorun yaşıyorum.

Biliyorum bu kadar erken olması psikolojik denebilir ama kendimi ne kadar inandırmasam da gerçekten yan etkiyi hissediyorum devamında tavsiyeniz var mı ne yapmamla ilgili.

Bugün 0.5mg a düşürdüm içtim ama birkaç gün ara vereceğim ilaca.

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 11 Temmuz 2024, 00:13:07 »
biraz çabuk oldu maalesef ama sanırım 4.günde yan etki görüyorum yani normalde tepe bölgesinde kaşınma olurdu fin aldıktan sonra kaşıntı geçti buda işe yaradığını gösteriyodu fakat DHT ye hassasım sanırım libido azalması ve sertleşmede sorun yaşıyorum.

Biliyorum bu kadar erken olması psikolojik denebilir ama kendimi ne kadar inandırmasam da gerçekten yan etkiyi hissediyorum devamında tavsiyeniz var mı ne yapmamla ilgili.

Bugün 0.5mg a düşürdüm içtim ama birkaç gün ara vereceğim ilaca.
Ara verip kullanmak yan etki olasılığını arttırır çünkü hormon dalgalanması istemediğimiz bir durum o yüzden her gün düzenli olarak 1.25 mg veya 1.mg almaya devam edin 1 ay içerisinde yan etkilerin çoğu gider fakat eğer gitmezse mg azaltıp deneyebilirsiniz.
  • Yaşınız 22

Zeweny

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2024, 00:34:36 »
Açıkçası gözük korktu hormon dengem eskisine ulaşasıya kadar almamam daha iyi gibi ancak nasıl bu kadar hızlı yan etki gördüm gerçekten şaşırtıcı. İlaca çok hızlı tepki veriyorum akşamdan akşama alırken ilaç saatine yaklaşınca tepede kaşıntı tekrardan başlıyor yan etkinin azaldığını hissediyorum ancak ilacı içtikten bikaç saat sonra yeniden yan etki hissediyorum.
Ek olarak sabah ereksiyonu da 4 gün boyunca hiç olmadı.

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2024, 01:01:41 »
Açıkçası gözük korktu hormon dengem eskisine ulaşasıya kadar almamam daha iyi gibi ancak nasıl bu kadar hızlı yan etki gördüm gerçekten şaşırtıcı. İlaca çok hızlı tepki veriyorum akşamdan akşama alırken ilaç saatine yaklaşınca tepede kaşıntı tekrardan başlıyor yan etkinin azaldığını hissediyorum ancak ilacı içtikten bikaç saat sonra yeniden yan etki hissediyorum.
Ek olarak sabah ereksiyonu da 4 gün boyunca hiç olmadı.
İlk 2 hafta hormon dengesi değişiyor ve anca yerine oturuyor o yüzden ilk başlanılan zamanlarda yan etki görülebiliyor.
  • Yaşınız 22

Aykut Baş

• Full Member
« Yanıtla #8 : 12 Temmuz 2024, 14:15:39 »
Yan etki görürmüyüm diye kendini dinleme kafana koyduysan akışına bırak

Zeweny

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 12 Temmuz 2024, 21:09:30 »
Yan etkiler an itibariyle azaldı bu durum kalıcı olma potansiyelinin olmadığını gösterebilir mi hapta ısrarcı olmak mantıklı mıdır

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 12 Temmuz 2024, 21:31:19 »
Yan etkiler an itibariyle azaldı bu durum kalıcı olma potansiyelinin olmadığını gösterebilir mi hapta ısrarcı olmak mantıklı mıdır
Finasterid de kalıcı yan etki diye bir durum yoktur. Israrcı olmak iyidir devam edin zaten yan etkilerde yavaştan azalmaya başlamış.
  • Yaşınız 22

Zeweny

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 12 Temmuz 2024, 21:37:49 »
İlacı bıraktığımdan azaldı yan etkiler

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 12 Temmuz 2024, 21:56:23 »
İlacı bıraktığımdan azaldı yan etkiler
Anladım yanlış okumuşum pardon. Yani son karar yine de sizin ilacı bıraktığınızda zaten tamamen normale döner her şey çünkü DHT ilaç kullanıldığı sürece baskılanıyor. Tabi benim tavsiyem ilaca devam etmeniz yönünde olurdu.
  • Yaşınız 22

Zeweny

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 12 Temmuz 2024, 23:30:32 »
Yorum için teşekkürler oraldan önce şu bahsedilen topical fini kullanmayı düşünüyorum sanırım nur eczanesi yapıyormuş gerçekliği ne kadar doğru bilgin var mı

Alper1

• Hero Member
« Yanıtla #14 : 13 Temmuz 2024, 00:05:40 »
Yorum için teşekkürler oraldan önce şu bahsedilen topical fini kullanmayı düşünüyorum sanırım nur eczanesi yapıyormuş gerçekliği ne kadar doğru bilgin var mı
Nur eczanesi bütün karışımları yapıyor oral min bile var ama ne kadar etkilidir bilemiyorum. Forumda nur eczanesi için açılan bir konu var oraya bakabilirsiniz.
  • Yaşınız 22

Facebook Twitter Instagram