Gönderen Konu: Son Zamanlarda Peynir Ekmek gibi Finasteride/Dutasteride Kullanımı Hakkında  (Okunma sayısı 5151 defa)

shgoon1235

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
Halen daha hormon falan diyip savuşturmaya çalışıyor.Yan etkiyse yan etki,arkadaş bunların ağrı kesicilerde bile olduğunu belirtmeye çalışmış.Eminim Apranax’dan da yan etki gören zibilyon tane adam vardır,ama bizim haberimiz yoktur.Biz sadece Fin ve Dut’u deli gibi araştırıp,dillendirdiğimiz için bilinçliyiz ve bilgi sahibiyiz.Apranax,Parol vb ağrı kesiciler veya antidepresanların yan etkilerini görmüş insanları araştırsak bu defa da hayat boyu ağrı kesici kullanmayız.Xanax’ın da en etkili ve yaygın yan etkisi uyku hali mesela.Sırf uyuyabilmek için çeyrek veya yarım Xanax yutan arkadaşlarım var.Köpek gibi yan etki görüyorlar ama onların asıl işine yarayan yan etki zaten.Bakın,ben arkadaşa muhalefet olmuyorum kendi elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor,zaten “kullanmak size kalmış” diyen bir insana tutup muhalefet olamazsın,kesin bir dille kullanmayın demediği için uyarmaya çalışıyor.Fakat %1 ile %3 yan etki bütün ilaçlarda vardır malesef.Ella veya NorLevo türevi ilaçları alıp kız arkadaşına kullandırtan var mıdır bilmiyorum,şurdan örnek verelim.Bahsettiğim iki hap ertesi gün hapıdır ve ciddi anlamda rahime ve yumurtalıklara zarar verme olasılığı var.Geçenlerde korunmadığım bir ilişkimde kız arkadaşıma vermek zorunda kaldım,prospektüsü okuyunca temkinli yaklaştı ki hakkıdır yaklaşabilir.Seçim yapması gereken 2 konu vardı,ya bu hapı yutmayıp ileriki süreci bekleyecekti ki bu muhtemelen gebe kalmak ya da bu hapı kullanıp embriyo oluşumunun önüne geçecekti.Neyse ki 2.seçenek gerçekleşti.Şimdi yumurtalık öldü mü ? Hayır.Peki rahim öldü mü ? Hayır.Muhtemelen tahrip oldular fakat ölmediler.Saç için de bu mantıkla ilerlemek gerekiyor,saçınız için %1 ile %3 arasındaki riski alıp elinizdeki tek silah olan Fin ve Dut kullanmak mı,yoksa bunları kullanmadan saçlarınızın dökülmesini seyretmek mi ? Hangisi daha kötü olur sorusunun cevabını bulup,uzun periyotta etki görürseniz bırakmak en mantıklısı zaten.Sonuçta kimyasal kullanıyoruz,her ilacın veya kimyasalın olduğu gibi bunların da prospektüsünde yazan yan etkileri mutlaka olacak.

Mehmet Alaycı

• Full Member
Bu ilaçların belki de en korkutucu yanı yan etkileri değil, yan etkilerin ilacı bıraktıktan sonra da sürekli devam etme ihtimali ve;
Yan etkilerin ne zaman çıkabileceğinin belirsiz olmasıdır, 1 mg'dan da etki gören var, 10 yıl sonunda etki gören de var.

Başlayacak herkesin de bu olası ihtimalleri bilmesi lazım.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2023, 19:07:36 Gönderen: Mehmet Alaycı »

Mehmet Alaycı

• Full Member
Konuyu açan arkadaşın paylaştığı ekşi linkinde yazanların da okunması lazım.

"Saç dökülmesi için finasterid kullanmak, serçelere topla ateş etmek gibidir. İlaç sadece süper hormonu değil, aynı zamanda düşünmeyi, ruhu, ruh halini ve duyguları etkileyen diğer hormonları da bloke eder. İlacın kesilmesi aslında hormonların yeniden çalışmasını sağlamalıdır. …ama görünüşe göre bazı erkeklerde, prostatta, beyinde, tüm organizmada bir şeyler bozuluyor."
Michael Zitzmann, MD, Androloji Profesörü
Munster Üniversitesi, Almanya

"Kesinlikle çok ihtiyatlıyız, çünkü yan etkileri görüyoruz. Hiçbir erkeğin, özellikle de genç erkeklerin değil, [finasterid] almasını tavsiye etmiyoruz. Ne kadar uzun sürerse, kalıcı yan etkilerin görülme riski de o kadar büyük olur, ilacı kullanmayı bıraksalar bile."
Doris Mannhard, MD, Ürolog
Üniversite hastanesi Zürih

jakos

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları

explosen

• Hero Member
şimdi 24 25 li  şuan :35yaşlarıma dönsem bana bu finastiride di şeytanlaştıran uzak durmamı söyleyen kişilere bir zahmet s..krin gidin derdim
bunlar  saç kozmetik ürünleri saç kimcileri nin etkisi altında kalmış ve trollerinden ibaret başka bir bilimsel açıklaması olan kişiler değil
  • Yaşınız 33
  • Medikal Tedavi proscar 5/1 bir kötülüğünü görmedim bu konuda duruşum konudaki gibi https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=27709.0

Mehmet Alaycı

• Full Member
şimdi 24 25 li  şuan :35yaşlarıma dönsem bana bu finastiride di şeytanlaştıran uzak durmamı söyleyen kişilere bir zahmet s..krin gidin derdim
bunlar  saç kozmetik ürünleri saç kimcileri nin etkisi altında kalmış ve trollerinden ibaret başka bir bilimsel açıklaması olan kişiler değil
Yan etkiler olduğu grupları gidin kendiniz okuyun, bunlar uydurma değil, o insanlarda senin gibi ilacı melekleştiren insanlara bir zahmet deyip güzel güzel laflar diziyorlar.

Kullanacak kendisi kullansın kullanıyor zaten, sorumluluğu kendisi alıyor, bir çok kişide de kalıcı yan etki yapmıyor gibi gözüküyor, ihtimaller küçük.
Fakat kalıcı yan etki yaşayabileceğiniz gerçeğini de söylemeyeceksek biz gerçekten ''s..ktir olup gidelim.'' ilaç firmasına açılan binlerce dava var.

kelimsi05

• Sr. Member
Bu konu hakkında şöyle söyleyeyim. Hani deniyor ya dünyada on binlerce dava var diye. Zaten %2-3 yan etki ihtimali olduğunu biliyoruz. Dünyada milyonlarca kişi kullanırkem bu kadar dava olması demek orana vurursan %2-3 ün bile altında kalıyor.
  • Yaşınız 26

Mehmet Alaycı

• Full Member
Bu konu hakkında şöyle söyleyeyim. Hani deniyor ya dünyada on binlerce dava var diye. Zaten %2-3 yan etki ihtimali olduğunu biliyoruz. Dünyada milyonlarca kişi kullanırkem bu kadar dava olması demek orana vurursan %2-3 ün bile altında kalıyor.
Haklısınız fakat yan etki görenlerin dava açma oranını da hesaba katmak gerekebilir.
Bir çok kişi yan etkileri sadece sosyal medya, doktoru veya çevresi ile paylaşmakla da yetinebiliyor.
Yan etki gören çoğu kişinin de genç olduğunu, dava açmakla uğraşmak istemeyeceğini tahmin ediyorum, yine de oran çok büyük olmamalı fakat araştırma yapılmadığı, şeffaf olunmadığı sürece kim bilir.

Ayrıca okuduğum kadarıyla bazı Avrupa ülkelerinde prospektüse yan etkilerin kalıcı olabileceği eklenmiş. Amerika ve Kanada'da böyle bir ibare yokmuş.
Türkiye'de yer alan prospektüste ise yan etkilerin ilaç kullanımı bittiğinde geçeceği yazılmış. Eğer bazı ülkelerde ''kalıcı etki olabilir'' yazıyorsa ortada bir anlamsızlık var.

Merlot.

• Jr. Member
  • **
Sekiz aydır kullanıyorum , yan etki olarak en çok rahatsız olduğum konu güç  kaybı , dikkat dağınıklığı ve unutkalık
  • Yaşınız 49

Furymen

• Sr. Member
Sekiz aydır kullanıyorum , yan etki olarak en çok rahatsız olduğum konu güç  kaybı , dikkat dağınıklığı ve unutkalık
Bunlar ciddi yan etkiler forumlarda gördüğüm kadarıyla bıraktıktan sonra bile bu yan etkilerin çoğu kalıcı oluyor ilacı bıraktıktan sonra dahada kötüleşebilir şiddetlenebilir

Tomodachi

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
Bunlar ciddi yan etkiler forumlarda gördüğüm kadarıyla bıraktıktan sonra bile bu yan etkilerin çoğu kalıcı oluyor ilacı bıraktıktan sonra dahada kötüleşebilir şiddetlenebilir
İddia ettiğiniz herhangi bir bilimsel bir kaynak var mı?Eğer dediğiniz gibi olsaydı ilaca bıraktıktan sonra da saçların incelmemesi ve dökülmememesı gerekiyor,bu nası olacak ?

Furymen

• Sr. Member
İddia ettiğiniz herhangi bir bilimsel bir kaynak var mı?Eğer dediğiniz gibi olsaydı ilaca bıraktıktan sonra da saçların incelmemesi ve dökülmememesı gerekiyor,bu nası olacak ?
Dediğiniz şey dht düştüğü sürece ve östrojenin yükseldiği sürece oluşur hiçbiriniz bu ilacı kullanırken östrojenin tavan yaptığının bilincinde değilsiniz östrojenin yükselmesi erkeklik organlarını hasara uğratır ilacı bıraksanda düzelmeyebilir

brkcmbz34

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
Dediğiniz şey dht düştüğü sürece ve östrojenin yükseldiği sürece oluşur hiçbiriniz bu ilacı kullanırken östrojenin tavan yaptığının bilincinde değilsiniz östrojenin yükselmesi erkeklik organlarını hasara uğratır ilacı bıraksanda düzelmeyebilir

testo fazla geldiği için östrojene dönüşüyor spor ile uğraşırsak o fazla gelen testo spor ile harcanacak ve abartı derecede östrojen artmayacak ona bakarsan sporcular testo vurdukları zamanda östrojen artıyor kadın mı oluyorlar
Topikal Fin %0.1

Furymen

• Sr. Member
testo fazla geldiği için östrojene dönüşüyor spor ile uğraşırsak o fazla gelen testo spor ile harcanacak ve abartı derecede östrojen artmayacak ona bakarsan sporcular testo vurdukları zamanda östrojen artıyor kadın mı oluyorlar
Bu yüzden sporcular yanında koruyucu tomoxifen ve benzeri östrojen baskılayıcı ilaç kullanıyorlar

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
yan etki olayı gerçek birçok kişi de yaşadı veya bıraktıktan sonra da yaşamaya devam ediyor. insanlar dht düşürmeye farklı tepkiler verebilir. özellikle ilaca başlarken testosteron seviyesi normal düzeyin altında olanlar.
ben 19'umda finasteride ardından dutasteride geçtim ve yaşadığım uzun süreli tek yan etki libido düşüşü oldu ki bu benim için iyi bir şeydi, yaklaşık 1 ay sürdü. ardından tamamen normale döndü. tam 1 senedir de dht baskılıyorum bunu da belirteyim. yaptığımın yanlış olduğunu düşünenler olabilir belki de yanlışımdır fakat bu saç dökülmesinin verdiği psikolojik hasardan benim için daha fazla kötü değil. eskiden şapkasız çıkamazdım şimdi çok şükür öyle bir sorunum kalmadı bunda ekimin etkisi de var dutasteridin de
aslında işin özü basit, dht baskılayacak biri potansiyel yan etkilerin farkında olmalı ve bunun bilincinde olup kullanmalı.
ayrıca sağlığına dikkat edip düzenli spor yapmalı, sağlıklı yağ tüketmeli ve alkolden de uzak durmalı. ek olarak doğal aromataz inhibitörlerinden kullanabilir yukarıda arkadaşın bahsettiği östrojen artışından dolayı.
dht'nin kendisi bir nevi anti östrojen olduğundan dolayı bunu baskılamak bazı kişilerde hormonlarda dengesizliğe yol açacağından yan etki görüyorlar. dht baskılayan birinin hormon seviyelerini düzenli olarak kontrol etmesi ve testosteron seviyesini normal aralıkta tutması gerekmekte.
kullanmak istemeyenleri de çok iyi anlıyorum, fakat şuan saç ekiminden ve big3'den (fin/dut-min-keto şampuan)'dan başka genetik dökülmeye karşı herhangi bir silahımız yok.
sizin için de en iyisi yaşınız uygunsa genetik dökülme yavaş ilerliyorsa veya bittiğini düşünüyorsanız saç ektirmeniz. doğal yollarla hiçbir şekilde genetik dökülmeye fin-dut kadar karşı koyma şansımız yok
bence de en sağlıklısı ilaçlardan uzak durmak ve zamanı gelince ektirmek, fakat kimisi de benim gibi erken yaşta agresif saç dökülmesiyle karşı karşıya kalıyor ve ilaç kullanmak zorunda kalıyor yaşıtlarından daha yaşlı gözükmemek için.
tamamen kişinin kendi tercihine bağlı ilaç kullanıp kullanmamak. finasteride kullanılmıyorsa bile doğal içerikli xpecia veya aga e tablet genetik dökülmeye bir nebze de olsa çare olabilir

Günlük 0.5 mg Dutasteride

Önerilerim Doktor Tavsiyesi Değildir

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

Facebook Twitter Instagram