Gönderen Konu: 14 Nisan 2017 - Serdar Gökrem 3500+ kök saç ekimi  (Okunma sayısı 81958 defa)

Ekstrem

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: 14 Nisan 2017 - Serdar Gökrem 3500+ kök saç ekimi
« Yanıtla #165 : 16 Şubat 2018, 18:50:30 »
Maşallah kardeşim bu kadar açıklığa olabilecek en güzel ekimlerden birisine güzel bir örnek olmuşsunuz, Üstelik donör alanında çok kuvvetli görünmüyor, ikinci ekimle ön bölge oldukça sıklaşır ve ekilemeyen bölgelerde saçlı olur.

Parabellum

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #166 : 16 Şubat 2018, 19:10:46 »
Ben yorum yapmistim serdar hocanin ekimleri abartildigi kadar degil diye ama son attiğın fotolar yuksek cozunurluk oldugu icin yanilmisim diyorum guzel bende begendim bu kadar acikliga gore bir cok kisi forumda da olsa üstü kapalı fotolar atiyorlar canlı gorunce cok fark oldugu anlasiliyor ben bu forumda en iyi aydinlatici ve net fotoları sloocer kardesimde gordum herkez sloocer gibi fotolar cekip atsalar gercekler daha net ortaya cikar

Toplamda üç defa kontrole gittim. Üçünde de yüksek çözünürlüklü fotoğrafları hocadan alıp paylaştım. Kendim akıllı telefon bile kullanmıyorum. Eş dost ile de gayet şeffaf çekimler yapıp (ıslak, aydınlık, değişik açılardan vs) paylaştım. Hocanın fotoğraf makinesi kadar olmasa da kötü çözünürlüklü değillerdi. Bakayım sloocer napmış da ben yapmamışım.
ben genel olarak konustum sen yaptin veya yapmadin demedim yanliş anlama tabiki cok net foto atanlar da var ama cogunluk olarak karsidan ve uzaktan fotolar yukleniyor ben sloocer ornek olarak gosterdim golgede tam gunes altinda kapali alanda acik alanda isiklari karsisina alip cekimleri gene isiği arkasina alip son olarak giyim magazasinda deneme kabinlerinin altindaki spot isiklarin altinda fotolar atmasi dikkatimi cekti benim de en cok deneyim spot isik altinda ozellikle fotolarda saclarin gorunmesi zor olabiliyor😀kisacasi bu sekildeki fotolar daha aciklayici olabiliyor dedim yoksa sahis olarak demiyorum genel konustum

çorfi

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #167 : 16 Şubat 2018, 19:35:49 »
Haklısın. Dediklerinin hepsine özen gösterdiğimi düşündüğümden sordum.

Tam spot altında değil ama çok yakınında paylaştığım fotom da var.  Şu mesajda görebilirsin. https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=2513.msg83498#msg83498

Tam spot altında olmaması da yeğenim istediğim açıda çekemediğinden aynadan yardım alarak çekmek zorunda kalmam. Fırsat olursa öyle de paylaşırım.

Ozgur

• Full Member
« Yanıtla #168 : 17 Şubat 2018, 01:08:09 »
Konunuza ziyarete geldim, yazınıza kendi konumdan değil konunuzdan devam etmek istedim. Ben bir göz attım ama farkedemedim 2 ay sonra vertex için ekim nasıl düşünülüyor? Manuel, mikro? Kaç greft, donör kapasitesi vs.

Aslında çok bir açık da görünmüyor sizde, sıklaştırma ekimi ile vertex mi yoksa kafam karıştı  ;D

çorfi

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #169 : 17 Şubat 2018, 17:09:35 »
Konunuza ziyarete geldim, yazınıza kendi konumdan değil konunuzdan devam etmek istedim. Ben bir göz attım ama farkedemedim 2 ay sonra vertex için ekim nasıl düşünülüyor? Manuel, mikro? Kaç greft, donör kapasitesi vs.

Aslında çok bir açık da görünmüyor sizde, sıklaştırma ekimi ile vertex mi yoksa kafam karıştı  ;D

Serdar Hoca manuel alım yapıyor. İki ay önce vertekse 3000 ekeriz dedi. 1 ay önce finasteride'e başlamıştım, bu ay kontrole gittiğimde ince teller kalınlaşmaya başladı diye "bırak da öyle ekelim" dedi. Çünkü ben uzun vadede ilaç kullanmak istemiyorum. Donör kapasitesi ile ilgili bir hesaplama yapmıyor. Bunu sadece Koray Erdoğan yapıyor, ona da benim param yetmez. Geriye kalan herkes, Serdar Hoca da dahil, tahmini rakamlarla iş yapıyor. Serdar Hoca'ya göre yeterince donörüm varmış.

Bana göre, saçı üç bölgeye ayırırsam:

1. şu an ekilmiş olan.
2. verteks (şu anki ekimin bittiği orta nokta) ve döner (whorl) arası.
3. döner ve donör arası.

Uzun vadede üçünde de saç olması lazım. 1 neredeyse tamam ama yine de bayağı işi var. 2 biraz finasteride ile toparladı ama açık. 3 geliyorum diyor. Donör ne kadarına yeter bilmiyorum. Hoca yanılıyorsa, sonuç hüsran olur. O yüzden finasteride devam edip 1'den istediğim sonucu alayım. Sonra donör durumuna göre ilacı bırakırım, 2 ve üçü tamamen dökerim. Sonra dönere doğru çevresinden girip ortayı bırakırım, tepemde doğal dökülme varmış gibi yaşarım. En makulu bu geliyor. Diğer türlü donörün de canına okursa, ektirdiğime bin pişman olurum. Yani kısa sürede kurtulayım yerine, stratejik oynayıp bütün kozları son ana kadar saklayım diyorum. Ancak yine en son durumda donör yetmez de önü fazla doldurmuş olursak yine problem.

Henüz karar vermedim.

Ozgur

• Full Member
« Yanıtla #170 : 17 Şubat 2018, 21:07:36 »
Anladım sizin durum cidden iyi bir strateji istiyor, haklısınız. Hakkınızda hayırlısı olsun, takipteyim. 1 ayda Finas ince telleri kalınlaştırması çok güzel aslında, ama ekimi ertelemesi tabi insanın canını sıkar. Uzun vadeli kullanmayacağınız için bırakmanız en mantıklısı, katılıyorum. ;)

çorfi

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #171 : 18 Şubat 2018, 00:11:30 »
Anladım sizin durum cidden iyi bir strateji istiyor, haklısınız. Hakkınızda hayırlısı olsun, takipteyim. 1 ayda Finas ince telleri kalınlaştırması çok güzel aslında, ama ekimi ertelemesi tabi insanın canını sıkar. Uzun vadeli kullanmayacağınız için bırakmanız en mantıklısı, katılıyorum. ;)

Bana göre kalınlaşma filan yok da hocaya göre var. İkinci ekimden hemen sonra başlıcam yine. Nolur nolmaz.

sasa4

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #172 : 18 Şubat 2018, 18:48:21 »
hocam yukarıda yazmışsınız 4000 ekti 2000 çıktı o iş öyle olmuyor diye
önceden burada konu açan bir arkadaş vardı onunda benzer bir problemi olmuştu sanki
acaba neden öyle oluyor, dönor güçlü değil diye mi
konu ile ilgili bilginiz varsa bizimle paylaşır mısınız?

çorfi

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #173 : 19 Şubat 2018, 00:37:18 »
hocam yukarıda yazmışsınız 4000 ekti 2000 çıktı o iş öyle olmuyor diye
önceden burada konu açan bir arkadaş vardı onunda benzer bir problemi olmuştu sanki
acaba neden öyle oluyor, dönor güçlü değil diye mi
konu ile ilgili bilginiz varsa bizimle paylaşır mısınız?

Öncelikle o cümlenin o mesajda yer almaması gerekiyordu. Zira o mesajı yazarken genelden bahsediyordum, hoca ile ilgili mesajda olması doğru olmamış. Ama madem merak ettin, geniş olarak açayım.

İnsan saçı 17 - 180 mikron arasında kalınlık gösteriyor. Bütün greftler eşit miktarda saç bile içerse, iki kişi arasında neredeyse %90 9 kat fark olabilir demek.Tabii zenci saçı ile avrupalı saçı kıyası doğru olmayacağı için kural olarak 40-60 mikron arası ince, 60-80 arası ortalama ve üstü kabul edilebilir. Bu durumda bile 80/40=2 kat fark edebilir demek ya da 60/60 eşit olabilir. 65/55lik bir oran mesela %20 farka denk geliyor bu da 3000 greftin 600'ünün çıkmaması gibi bir etki demek. Bu sebeple greft sayısı üzerinden sonuç hakkında konuşabilmek doğru değil.

Doğrusu Koray Erdoğan'ın yaptığı gibi saç yoğunluğu ile değerlendirilmeli. Bu da greft sıklığı, saç kalınlığı ve greft başı saç miktarının çarpımı ile bulunur, onlar coverage value(örtme değeri) diyorlar. Gündelik hayatta gür saç dediğimiz bu değerin yüksek olması demektir, dökülen saç da yoğunluk kaybettiği için seyrek olur.

Bir diğer kriter de ekilen saç ve  çıkan saç kıyaslaması olmalı. Mesela üçlü greft tekli çıkabilir. Bu da kök alınırken transection denilen kesi zararları ya da yerleştirilirken sıkıştırılması ya da zorlanarak yerleştirilmesi gibi sebeplerden kaynaklanır. Koray Hoca ikinci durumu minimize etmek için KEEP'i geliştirdi. Birinci durum için de mikroskop ile incelemesi yapılıyor. Geçen bir arkadaşın ekiminde de sözü geçmişti, HLC de öyle yapıyor. Yine aynı sebeplerden tekliler hiç çıkmayabilir, bu da kayıp dediğimiz şey oluyor. Aslında böyle olmamasına rağmen insanların kast ettiği buna geliyor.

Sonuç olarak ekimler greft miktarı yerine gürlük açısından kıyaslanmalı. Yani ekim merkezinden saç kalınlığı, tekli, ikili, çoklu ekilen kök sayıları öğrenilmeden iki ekim arasında kıyas yapabilmek tamamen şans eseri tahminlere bağlıdır. Birçok başlıkta görebileceğiniz üzere, sitenin "tecrübeli kullanıcıları" bu nedenle müthiş yanılabiliyorlar. Ne kadar tecrübeli de olsalar, sizin sağladığınız fotoğraflardan bu bilgiler hakkında doğru tahminde bulunabilmeleri imkansız.

Serdar Hoca'nın metodu için konuşacak olursak, herkese aynı şekilde ekim yaptığı için hemen herkeste greft ortalaması eşit oluyor. Bu nedenle de kişilerin alacağı sonuç saç kalınlığına ve ortalama saç miktarına göre değişiklik gösteriyor, yani donör kalitesi. Senelerdir aynı metodolojiyi uyguladıkları için de transection ve ekimdeki saç kayıpları açısından aşağı yukarı bir standart tutturabildiklerini varsayabiliriz. Sonuç olarak bir ekimi donör kalitesi sebebiyle wow olabilirken, diğeri vasat olabiliyor.

Mesela benim saç tellerim ince olduğu için aman aman bir sonucum yok. Hoca ameliyattan hemen sonra "saç tellerin çok ince" diye endişeli bir şekilde söylemişti. O zaman ne olacağını anlamıştım. Bu arada muayenede söylemeyip ameliyatta söylemesi, günde iki ameliyat bile yapsanız bile mikroskop olmadan saç kalınlığı hakkında bir şey söyleyemeyeceğinizin ispatı. O yüzden buradaki arkadaşların yorumlarına çok itimat etmiyorum (yukarıda bahsettiğim oranlardan dolayı).

Ben saç miktarını saçımı uzatarak tamamlamaya çalışıyorum. Görece işe yarıyor. İnsanlara kaç defa dedim, o kadar da müthiş değil diye. Onlar yine de görmek istediklerini görüp daha ne olsun diyorlar. Sonra da o çocuk gibi sonuçları olunca ağlayacaklar. Ondaki sıkıntı saçı kısa kullanmak istemesiydi. Benim memnuniyetimin sebebi Serdar Hoca'nın tam olarak planladığını gerçekleştirmiş olması. Adamın metodu bir saç ekiminden isteceğim minimal garantiyi veriyor (hemen hemen homojen dağılım, artı bütün yüzeyin kapanması). Tek sıkıntı sıra hikayesi ama o da dediğim gibi kısa kullanmadığınız sürece çok büyük mesele değil. Bu arada Koray Hoca'nın saçının da, hayranları kızmasın şaka yapıyorum, sıralı olduğunu söylemiş miydim? (bknz: https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?action=dlattach;topic=1133.0;attach=55776;image )
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2018, 00:40:22 Gönderen: çorfi »

sasa4

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #174 : 19 Şubat 2018, 01:27:24 »
Açıklamanız için çok teşekkürler

Alice66

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #175 : 19 Şubat 2018, 12:55:24 »
ben bu konu hakkın da bir hocayla görüşmüştüm paralel açıklamalar çorfi de iyi açıklamış durumu
           evet arkadaşlar DEĞERLİ  bir  hocayla konuştum ismini  açıklamıyorum..samimi konuştuk...alıntılar mevcut not aldım...
-neden 2000 greftte bir hastanın  saçları iyi olurken diğerinin sonuç hüsran olabilir  bu fark neden  olur...??

CEVAP:tabiki burda en önemli husus kişinin saç kalitesi ve çıkan greftlerin 3 lü 4 lü hatta 5 li olması..kimisinde 2 li greft bile zor bulunuyor..kimisinde ise tekli greft yok hepsi ikili üçlü..bu durumda da ekilen 1 greft kiminde 5 saç teli kiminde 1 saç teli veriyor..yani sıklığı belirleyen en önemli husus greft kalitesidir...

-peki bunun için hem  greft kalitesine  ve açıklığına bakarak ekilecek kökü belirliyorsunuz o zaman ?

CEVAP :tabikide bir hastada saç kalitesi iyi ise aynı açık alana 2000 greft gider diğerinde aynı açık alana 4000 bu tamamen greftin kalitesi..yani tek greftten çıkan 4 saç teli aynı alanı kolayca kaplarken.diğerinde bunun için 2 3 greft gerekiyor..yani saçın mikron oranı ve greftin tekli yada çoklu olması sonucu belirliyor..

-kötü ekimleriniz varmı ?

CEVAP :evet var her doktorunda var..emin olun bu tamamen bizle ilgili değil..kısaca şöyle özet geçeyim..kan dolaşımı bile ekimin sonucu için çok çok önemli..

-ileride saç ekiminde yeni gelişmeler olacakmı ?

CEVAP:tabiki olacak hemde çok uzun süre zarfında değil

-ekim sonrası çıkma süresi nedir genel olarak

CEVAP : 1 yıl kesinlikle bu kişiden kişiye değişse de metobolizmaya göre, kesin olarak 1 yıl beklenilmeli .

-anladığım kadarıyla donör çok önemli ama doktorunda iyi olması fark yaratır..

CEVAP:evet önemli hatta belirleyici..şuan bir çok klinik uzman doktor hatta sağlıkçı diyelim:) genel olarak saç ekiyorlar belli bir standart yakalandı eskisi kadar çok kötü sonuçlar çıkmıyor..ama fark yaratan cerrahlarımız var ekimin açısı sıklığı çok önemli en önemliside donördeki kaliteye göre ekim yapmak..yani dar bir alanda çalışıyorsan greft kaliteli 3 lü hatta 4 lü ise sık bir ekimle o hasta gayet sağlıklı  ve sık saçlara kavuşuyor..ama greft kalitesiz orta seviye ise alanı kapatıyoruz..yinede mutlu oluyor hasta....bugün bütün doktorlara bakın bir ekimi muhteşemken diğer ekimi orta seviye ise o hastanın donöründen yada  kullanılan greft syısıdır..bugün  5000 greftle norwod 6 7 de sık bir şekilde  kapatılır,, aa  süper bir ekim ben bu doktora yaptırayım bende böyle olacağım dersen yanılırsın..tabikide doktor iyi iş çıkarmıştır ama greftte kalitelidir.. sende 7000 greftle olur o donörün orta seviye ise..5000 greft yüksek bir grefttir  dediğim gibi kaliteliyse hastanın donörü..yapan uzmanda işin ehli ise çok çok iyi sonuçlar alınır..

-mikromotormu manuelmi?

CEVAP:kimin aldığına ve kullandığına bağlı :)

-finansterid

CEVAP önermiyorum saç kalitesini arttırmak  donördeki saçları ve ekilen saçları  kalınlaştırmak için veriliyor..işin biraz çiçeklenmesi için. hem finasterid kullandır hem 5000 greft ek sonuç iyi olacaktır.kaçınılmaz uzmanımız da iyise...ama.bırakılınca cansızlık ve kalite düşüklüğü olacaktır..uzun süreli kullanımlarda sıkıntı çıkarabilir kullananlara sözüm yok ama ben tavisye de bulunmam..

-tek seansta 5000 ekenler var

CEVAP:greftlerin ömrü  açısından ÇOK BEKLEMEDEN EKİLMELİ GREFTLER önermiyorum aynı gün içinde yüksek greft ekimlerini  5000 greft 2 güne yayılmalı ... .3000 3500 GREFT GEÇİLMEMELİ  TOTAL BİR EKİMDE AYNI GÜNDE YAPILIYORSA ..
 yani her doktor her hastayı kabul etmez grefti sağlıklıysa iyi sonuç alacağını bilir doktor anlar..riskli ekime girmez hastaya olamayacağını söyler genelde sonuçları iyi olan doktor arkadaşlarımız hasta seçer ,,olması gerekende böyledir .diğeri risktir sonuç yüzde ellidir

nofear114

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #176 : 19 Şubat 2018, 16:48:33 »
Bu yazılanlardan alıyoruz ki greft başı 2 - 2,5 euro isteyenler haksız sayılmazlarmış . Yani saç kalınlığı , donör kapasitesi , mikroskop vs vs bir çok işlem . Tabi bunlara da paramız yetmiyor bizim işimiz şansa kalmış biraz :)  Forumun TECRÜBELİ ARKADAŞLARI bunu da açıklasın :)  Ben Zekeriya hocaya saç kalitem nasıl ince mi kalın mı sizce demiştim oda ne ince ne kalın orta seviye demişti . Ama gözle yorumlamıştı reyiz .  Maalesef bizim bütçe dahilinde her hastaya aynı ön çizgi ve grefti eken hocalar kalıyor. ( Serdar hocayı veya Zek hocayı  kastetmiyorum ) Geçen ismi lazım değil bir hocayla görüştüm 3000 ekeriz dedi ve alanı işaretledi. İşaretlediği alanı hesapladım 143 cm2 çıktı alan . Dedim hocam cm2 için 21 greft oluyor seyrek olur biraz dedim . Öndeki 53 cm2 alana 1800 civarı ekelim arkaya 1800 ekelim daha seyrek olsun dedim . Cevap : Bunlar mühendislik hesapları vsvs benden daha iyi bir doktor bulun ona göre kişiye özel planlama yapsın vsvs cevap yazmış . 3500 greft ektirip 6-7 bin TL ödeyeceksen eski berberler misali kafaya tası koyup ekiyorlar :)  Yani adam her gün yaptığı işi biraz farklı isteyince afallıyor . lafa gelince cm2 ye 50 greft ekiyorlar 35 ek denilince mühendislik vs diyorlar ... Mesela Zekeriya hocadan şunu duymuştum operasyon başlayınca 2-3 greft alıyorum uygun değilse operasyonu iptal ediyorum demişti o galiba bu işlemi greft çıkarıp yapıyor.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2018, 16:56:43 Gönderen: nofear114 »
İyiye iyi kötüye kötü der. Bağımsız yorumcu ..

Bu maskenin ardında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var; ve fikirlere kurşun işlemez!” V for Johnny Sins

çorfi

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #177 : 19 Şubat 2018, 23:24:07 »
Bu yazılanlardan alıyoruz ki greft başı 2 - 2,5 euro isteyenler haksız sayılmazlarmış . Yani saç kalınlığı , donör kapasitesi , mikroskop vs vs bir çok işlem . Tabi bunlara da paramız yetmiyor bizim işimiz şansa kalmış biraz :)  Forumun TECRÜBELİ ARKADAŞLARI bunu da açıklasın :)  Ben Zekeriya hocaya saç kalitem nasıl ince mi kalın mı sizce demiştim oda ne ince ne kalın orta seviye demişti . Ama gözle yorumlamıştı reyiz .  Maalesef bizim bütçe dahilinde her hastaya aynı ön çizgi ve grefti eken hocalar kalıyor. ( Serdar hocayı veya Zek hocayı  kastetmiyorum ) Geçen ismi lazım değil bir hocayla görüştüm 3000 ekeriz dedi ve alanı işaretledi. İşaretlediği alanı hesapladım 143 cm2 çıktı alan . Dedim hocam cm2 için 21 greft oluyor seyrek olur biraz dedim . Öndeki 53 cm2 alana 1800 civarı ekelim arkaya 1800 ekelim daha seyrek olsun dedim . Cevap : Bunlar mühendislik hesapları vsvs benden daha iyi bir doktor bulun ona göre kişiye özel planlama yapsın vsvs cevap yazmış . 3500 greft ektirip 6-7 bin TL ödeyeceksen eski berberler misali kafaya tası koyup ekiyorlar :)  Yani adam her gün yaptığı işi biraz farklı isteyince afallıyor . lafa gelince cm2 ye 50 greft ekiyorlar 35 ek denilince mühendislik vs diyorlar ... Mesela Zekeriya hocadan şunu duymuştum operasyon başlayınca 2-3 greft alıyorum uygun değilse operasyonu iptal ediyorum demişti o galiba bu işlemi greft çıkarıp yapıyor.

Doğrusu o zaten, literatürde de adı var: FOX test. Önce yüz kadar kök alınıyor, kökler iyi çıkmazsa vazgeçiliyor. Ben kıvırcık saç muhabbetine hocadan özellikle yapmasını istemiştim. Muhtemelen her hastaya yapıyorlar ama benim gibi "Hocam, biz de boş adam değiliz.  Konuyu çalıştık da geldik." diyenlerin gönlünü yapmak için göstererek yapıyorlar. 3500+ dedim ya başlıkta, + kısmı o ;) Şimdi geri dönüp baktığımda hoca ile konuştuğumda ne kadar mal olduğumu fark ediyorum. Onlar hasta psikolojisine verip susuyorlar. Gerçeği Serdar Hoca benim için "sen doktorların en sevmediği hasta tipisin" demişti. Ben de bildiğin adamı sınava sokar gibi sormuştum :D

Fiyat konusuna gelince, her ince iş yüksek meblağ gerektirir. Adamın kısa yoldan gitmesini engellersen birkaç hastadan kazanabileceği parayı senden çıkarmak zorunda kalır. Ayrıca çalıştırdığı ekstra nitelikli elemanın maliyeti de cabası. Cerrahi robot sistemleri cerrahları yakalamadan bu maliyetleri düşüremezsin. Artas diye bir sistem var, bakalım ne kadar gelişterecekler. Hintell'in dediğine göre Koray Hoca da TÜBİTAK destekli benzer bir proje üzerinde çalışıyormuş. Hayırlısı.

Hoca saçına ne ince ne kalın diyorsa, bence iki şey olabilir. Birincisi atmasyon konuşuyordur. İkincisi tekli, çoklu greftlerin oranına bağlı olarak gürlükten eğitimli bir tahminde bulunuyordur. Senin durumunda net bir tahminde bulunamamış gibi.

21 greft biraz seyrek olmaz, bildiğin yaptırmasaydım daha iyiydi şeklinde olur. Bence 27 greft, ki o da mecburiyet olmadıkça, en son kabul edilebilir durumdur: Doğal saçta en geniş greft aralığı 1.4mm, bu da cm2'de 50 civarı kök demek. Hepsi tekli olsa, 50 tane saç teli bulman lazım. 21 tane ile greftteki saç oranı 2.5'a yaklaşıyor, o donör nadir yiğitlerde bulunur. 2,0 hedeflense 25 tane demek. Ameliyatta daha önceki mesajda bahsettiğimiz kayıpların olacağını varsayarsak, 27 greft ile 1,85 oranına yakın bir şey olur ki bu bence saç nakli yaptıracak insanlar için 2,0 ortalama hedeflenirse "lan yaptırmasaydım keşke" sınırı demek. Saç kalınlığına göre belki kurtarabilir. Onu da biraz garantilemek için cm2de 30-35 arası ortalama bir ekim için 2.0 ortalama ile hedeflenmeli. Bunları sağlayacak donörde 27 tane verip sırıtmaması için cm2de minimum 60 greft olmalı.

Tabii bu kağıt üzerindeki güzel hesaplar 3000-5000 ile çarpılınca hata payını ne kadar büyütüyor, fark etmişsinizdir. Dolayısıyla ufak oynamalar bile bir sonucun overshoot(aşırı gelmesi) ile efsane ya da undershoot (olmamış) "4000 ekmiş, 2000 çıkmış." ya da tam ayarında çok doğal olmasına sebep oluyor. Kaliteli ekim merkezleri dengeyi overshoot'a göre kaydırmaya çalışıyor ki aksilik durumunda kurtarma şansları artsın. Bunun için de maliyeti artırmaları gerekiyor.

Bizim gibi sefiller de bu incelikleri ölçtüremeyeceğimiz için muhafazakar davranıp max 1500lük ameliyatlar geçirmeliyiz. Çizgi arkadan gelmeli ve Norwood 3 seviyesinin kesinlikle önüne geçmemeli. İlk ekim çizgiyi ileri alırım belki diyerek görece seyrek olmalı (27-30) ki ileride öne almak istersen donör kalsın. Kenar açıların mümkün olduğunca dar olmalı vs.

"Çok biliyon amk, kendin öyle yapsaydın" diyorsan, o ara kafam yerinde değildi ama verilmiş sadakam varmış.

Evet, fakir ve kelsen hayat zor.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #178 : 22 Mart 2018, 16:33:14 »

Saçların dalgalı Açıklık alanına  göre sonucun gayet güzel corfi güle güle tara saçlarını..
« Son Düzenleme: 24 Mart 2018, 10:07:45 Gönderen: Hintell »
Global Moderator

çorfi

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #179 : 22 Mart 2018, 16:36:53 »
Sağ ol, Hintellcim. Başlıkta defalarca konuşuldu ama ben de insanların takdir ettiği kadar etmiyorum ama nedense birilerini germiş bu durum. Ben her şeyi tüm açıklığı ile paylaştım, herkes istediği fikre sahip olabilir ve ben sonuna kadar da insanların söylemesini istiyorum. Malum sebepten burada paylaşmadım ama ikinci ekimi yaptırdım ve insanların eleştrilerini dinleyerek durumu biraz daha düzeltmeye çalıştık. Lütfen dediğim gibi arkadaş diğer başlıkta silinen yorumunu paylaşsın ve silmeyin. Her görüş değerlidir, katılmak zorunda değiliz.

Facebook Twitter Instagram