Gönderen Konu: Proscar hakkında bilgi  (Okunma sayısı 1510 defa)

Rain

• Yeni üye
  • *
Proscar hakkında bilgi
« : 20 Haziran 2020, 19:21:22 »
Yaş 31'e yaklaşıyor ve saçımda hiç kel bölge yok ama saçlar iyicene incelmeye başladı bu yüzden tepe ortası ve hafiften vertex bölgesinde seyreklik belli oluyor tabi kısayken daha çok ve bu yüzden ne zamandır düşündüğüm tedaviye başladım
Fiyatından dolayı Propecia yerine Proscar 1/4 tercih ettim
Mümkünse Proscar kullanmayan arkadaşlar yorum yazmasın. Gözlemlediğim kadarıyla Finasterid kullanmayanlar sanki kullananlardan daha fazla yan etki görmüş gibi davranabiliyorlar

Bugün hap kırıcıyla ilk kez Proscar'ı kırdım lakin hap kırıcı fos çıktı güzel kıramadı daha ilk kırışta 3 parçaya ayrıldı hap sonra onu attım ve elime meyve bıçağı aldım ve gayet güzel 4'e böldüm sonra da hapları hap kırıcının içinde ve dolapta saklıyorum. Lakin hapları sanırım süper bölemedim. 1.25 mg, 1.25 mg, 1.25 mg, 1.25 mg olması gereken şey mesela 1.40 mg, 1.35 mg gibi olmuş olabilir. Bu sorun yaratmaz dimi uzun vadeli kullanımda, en az 4-5 sene kullanırım belki. Her gün saat 16:00 gibi yanında Biotin ile almayı düşünüyorum lakin iş falan çıkarsa Proscar'ı 1-2 saat rötarla kullanmak sıkıntı yapar mı?

Bir de cinsel konu veya hafıza gibi sorunlarım yok ve psikolojim iyi. Lakin yinede tedbir açısından soruyorum bu hapı kullanırken ne yan etki görürsem hapı bırakmamalıyım? Mesela birileri kasık ağrısı falan yazmış ama sonra geçiyor yazmışlar yani bu bırakmaya bir sebep değil dimi? Sertleşme sorunu, hafıza sorunu vs gibi sorunlar olduğu taktirde en az ne kadar süre sonra kendini gösterir? Mesela bir vitamin takviyesi diye geçen bir vitamini bir ara kullanmıştım ve aylar sonra sanırım spermde biraz sıvılaşma yapmıştı ama takviyeden fayda görmediğim için bırakmıştım ve sonra sperm de düzelmişti. Şimdi Proscar'dada böyle bir sıvılaşma gözlemlersem aynen devam edeyim mi yoksa bu hapı bırakmak için bir neden mi? Bence öyle bir sorun olsa bile bırakınca geçer diye umuyorum yorumunuz nedir?

Hassectear

• Full Member
Ynt: Proscar hakkında bilgi
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2020, 19:34:11 »
Merhabalar uzun süre olmasada 4 ay kullandım 1 ay ara verdim şimdi 2 aydır proscarı 4 e bölerek kullanmaktayım yan etki olarak cinsel istekte biraz azalma ve menide biraz azalma gözlemledim bu cinsel istekte azalma beni rahatsız etmedi cünkü libidom normal zamanda biraz yüksektii normale döndüm diyebilirim menide azalma da cok abartılacak bir azalma olmadı bıraktığım dönemde bu etkiler 2 3 gün içerisinde kayboldu gözlemlediğim kolay tolere edilen bir ilaç bıraktığınız an olası yan etkiler kayboluyor en önemli kısmı nasıl etki gösterdi dersen malesef bir etkisini görmedim 2 ay sonra saç ekimim var belki ileriki aylarda etkisini gösterir.

Rain

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2020, 22:23:10 »
@Hassectear Teşekkürler hocam bilgiler için. Hafızayla ilgili bir şey yazmamışsın herhalde öyle bir sorun yaşamadın galiba

Bu arada sorduğum sorulara ek olarak aklımda olan ama yazmayı unuttuğum bir şey daha geldi

Bazı kişilerin yorumlarında Finasterid'ten sonra geç boşalma sorunu olduğunu söylemişler yanlış hatırlamıyorsam. Ben burada sorunun ne olduğunu anlamadım yani geç boşalmanın neresi kötü? Mesela benim cinsel isteğim iyi, sertleşmem iyi lakin biraz erken boşalma sorunu var. Geç boşalmaya neden sorun diyorlar o kişiler?

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2020, 22:38:15 »
@Hassectear Teşekkürler hocam bilgiler için. Hafızayla ilgili bir şey yazmamışsın herhalde öyle bir sorun yaşamadın galiba

Bu arada sorduğum sorulara ek olarak aklımda olan ama yazmayı unuttuğum bir şey daha geldi

Bazı kişilerin yorumlarında Finasterid'ten sonra geç boşalma sorunu olduğunu söylemişler yanlış hatırlamıyorsam. Ben burada sorunun ne olduğunu anlamadım yani geç boşalmanın neresi kötü? Mesela benim cinsel isteğim iyi, sertleşmem iyi lakin biraz erken boşalma sorunu var. Geç boşalmaya neden sorun diyorlar o kişiler?

Rutininden sapma olması yanetki gördüğün anlamına gelebilir, o yüzden. Belki de yeterince zevk alamadığın için geç boşalıyorsun?

Mevzular çok uzun.

Sana tavsiyem belli aralıklarla hormon kontrolleri yaptırman olur. Umarım ilaca başlamadan önce de bir tahlil yaptırmışsındır. Normal değerlerini bilmek adına iyi olur/olurdu.

Yanetki üzerine çok düşünmemeye çalış. Boşuna evham yapmamak için.

Sorularına gelirsek, ilacı her gün aynı saatte alamazsan dünyanın sonu olmaz. Ama düzenli olmanın faydası olabilir.

İkincisi, 1.2 mg ile 1.4 mg alman arasında dht baskılama açısından %1-2 maks fark olur. Çok kafa yorulacak bir husus değil.

2,5 aylık finas kullanıcısıyım ben de. Bu en az 6-8 ayda sonuçlarını görebileceğin (sonuç olmayadabilir tabi) uzun bir yolculuk.

İyi yolculuklar :)

Rain

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Haziran 2020, 22:50:03 »
@Lauri Teşekkürler. Evet son 1 senede 3 kez falan kan testi yaptırdım ve sonuçlarda bir sorun gözükmemişti. İyiki yaptırmışım yoksa önceden Finasterid başlamayı düşünmüyordum
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2020, 23:12:11 Gönderen: Rain »

Hassectear

• Full Member
« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2020, 23:14:43 »
Yan etkiler arasında unutkanlıkta var forumda da bu konuda müzdarip kişiler var bende öyle bir yan etki olmadı cinsellik konusunda evli değilim düzensiz bir ilişkim var yaşadığım ilişkilerde de anormal bir durum yoktu cinsellk konusunda evli olup finasterid kullananların yorumu daha sağlıklı olur birde çok araştırma sadece vücudunun tepkilerini dinle her kişi kendinin doktoru

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 21 Haziran 2020, 00:53:49 »
Yan etkiler arasında unutkanlıkta var forumda da bu konuda müzdarip kişiler var bende öyle bir yan etki olmadı cinsellik konusunda evli değilim düzensiz bir ilişkim var yaşadığım ilişkilerde de anormal bir durum yoktu cinsellk konusunda evli olup finasterid kullananların yorumu daha sağlıklı olur birde çok araştırma sadece vücudunun tepkilerini dinle her kişi kendinin doktoru
Dostum işte olası yanetkileri bilmek iyi mi değil mi orası çok muğlak. Eğer arkadaş ben gibi evhamlı, takıntı yapmaya müsait biriyse ciddi sorun. Bence yanetkileri az buçuk bil. Ama çok da araştırma. Çünkü olmayan şey de varmış gibi hissediyorsun.

Ben geçen sene Haziran-Ağustos ayları arasında topikal antiandrojen ve haftada 2 defa 1mg finas dan oluşan bir tedaviye başlamıştım. Gayet de iyi ilerleme vardı. Ama bi jinekomasti tribine girdim. Çat diye kestim ilacı. Evet cinsel yanetkiler varmış birz performans iyileşince farkettim ama jinekomasti falan yok halbuki. Doktor da yok birşey dedi. Hayatım boyunca 180 boy 63-65kg geçmemiş ben, 68-69'lara yaklaşınca, hafif yağlanmayı jinekomasti sanıp bıraktık tedaviyi. Akıl başa gelene kadar, boşuna 1 sene tedavimden uzak kaldım.

İnsanın kafa rahat olmalı azizim.

Rain

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : 22 Haziran 2020, 21:33:13 »
Aklıma bir soru daha geldi, yine buradan sormak istedim

Proscar benim saçlarıma faydalı olursa eğer bu tüyleşmiş ve incelmiş saçları önce döküp sonra daha güçlüsünü mü çıkaracak yoksa o saçları mevcut durumda dökmeden güçlendirip mi normal saç yapacak?

unverm

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 22 Haziran 2020, 22:14:41 »
Aklıma bir soru daha geldi, yine buradan sormak istedim

Proscar benim saçlarıma faydalı olursa eğer bu tüyleşmiş ve incelmiş saçları önce döküp sonra daha güçlüsünü mü çıkaracak yoksa o saçları mevcut durumda dökmeden güçlendirip mi normal saç yapacak?
Incelmiş saçları kalınlaştırır yeni sac çıkarmaz.

Rain

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #9 : 22 Haziran 2020, 22:22:07 »
Incelmiş saçları kalınlaştırır yeni sac çıkarmaz.

Onu anladım. Diyorum ki bu incelen ve tüyleşen saçları(uzun süredir aynı şekilde duruyorlar) eğer Proscar fayda ederse bu saçları önce döküp sonra daha güçlüsünü mü çıkaracak aynı yerden yoksa bu saçlar hiç dökülmeden yavaş yavaş git gide kalınlaşıp mı eski halini alacak?

unverm

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 22 Haziran 2020, 22:24:13 »
Onu anladım. Diyorum ki bu incelen ve tüyleşen saçları(uzun süredir aynı şekilde duruyorlar) eğer Proscar fayda ederse bu saçları önce döküp sonra daha güçlüsünü mü çıkaracak aynı yerden yoksa bu saçlar hiç dökülmeden yavaş yavaş git gide kalınlaşıp mı eski halini mi alacak?
Anladım dostum ona cevaben yazdım zaten, döküp çıkarma da olmaz. Saçı kurtaracaksa incelmiş halinden kalinlastirarak sac formuna getirir veya işe yaramaz.

Rain

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 22 Haziran 2020, 22:28:22 »
Anladım dostum ona cevaben yazdım zaten, döküp çıkarma da olmaz. Saçı kurtaracaksa incelmiş halinden kalinlastirarak sac formuna getirir veya işe yaramaz.

Bu Minoxil'de yanlış bilmiyorsam benim dediğim gibi oluyor dimi güçsüzleri döküp sonra çıkarıyor. Belki Proscardada aynı mantık işliyordur diye merak ettim. Bu şekilde olması daha iyi oldu benim için çünkü o tüyleşen saçlar tüy halinde bile sanki saç simülasyonu etkisi yapıyor

unverm

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 22 Haziran 2020, 22:30:54 »
Bu Minoxil'de yanlış bilmiyorsam benim dediğim gibi oluyor dimi güçsüzleri döküp sonra çıkarıyor. Belki Proscardada aynı mantık işliyordur diye merak ettim. Bu şekilde olması daha iyi oldu benim için çünkü o tüyleşen saçlar tüy halinde bile sanki saç simülasyonu etkisi yapıyor
Evet minoxidilde öyle bişey söyleniyordu ben kullanmadığım için bilmiyorum.

Facebook Twitter Instagram