Gönderen Konu: corona virüs takibi  (Okunma sayısı 12170 defa)

Karakutu

• Hero Member
Ynt: corona virüs takibi
« Yanıtla #75 : 02 Mayıs 2020, 00:21:26 »
İtalyanlar imana gelmedi de... insanların inançlarına saygılarından dolayı “ Almanya ve Hollanda koronavirüs salgını nedeniyle tedirgin olan Müslümanlara moral vermek amacıyla belirli camilerde, bazı vakitler hoparlörden ezan okunmasına izin verildi. İtalya'nın Cosenza kentinde ise resmi polis aracından akşam ezanı okundu” boyle bir uygulama yapmaya karar vermişler.. dini inançlara saygılarından dolayı kendilerine teşekkür eder en kısa zamanda imana gelmelerini , hidayete erip barış ve sevgi dini islama dönmelerini temenni ederiz
+10

Lion

• Sr. Member
« Yanıtla #76 : 02 Mayıs 2020, 01:10:46 »
imana gelmelerinden bahsederken biz onların dinlerine ne kadar saygı gösterıyoruz o da tartışılır sonuç da ezan sesli bir çağrı
mülümanlıkla alakası olmayan ınsanların bu sesi istememeleri bence normal bır durum

Karakutu

• Hero Member
« Yanıtla #77 : 02 Mayıs 2020, 01:40:51 »
imana gelmelerinden bahsederken biz onların dinlerine ne kadar saygı gösterıyoruz o da tartışılır sonuç da ezan sesli bir çağrı
mülümanlıkla alakası olmayan ınsanların bu sesi istememeleri bence normal bır durum
Kimse kimseyi zorla imana getiremez Allah nasip etmedikçe hangi dinden olursa olsun. Her kesimde her dinde ve her inançta da kafası kırıklar oluyor maalesef, bizimde onlara saygısız olduğumuzu göstermez ,istisnalar da kaideyi bozmaz.

Biz onların çanlarınıda her saat başı duyuyoruz rahatsız falanda olmuyoruz, olanlarında başkalarından aynı saygıyı beklememeleri gerekir.

Siddhartha

• Hero Member
« Yanıtla #78 : 02 Mayıs 2020, 01:46:18 »
Kimse kimseyi zorla imana getiremez Allah nasip etmedikçe hangi dinden olursa olsun. Her kesimde her dinde ve her inançta da kafası kırıklar oluyor maalesef, bizimde onlara saygısız olduğumuzu göstermez ,istisnalar da kaideyi bozmaz.

Biz onların çanlarınıda her saat başı duyuyoruz rahatsız falanda olmuyoruz, olanlarında başkalarından aynı saygıyı beklememeleri gerekir.

Kardesim her saat basi can hangi ulkede var merak ettim? Ben amerikada yasiyorum daha hic can duymadim:)
Everybody needs somebody to love
Everybody needs somebody to hate

Karakutu

• Hero Member
« Yanıtla #79 : 02 Mayıs 2020, 01:56:50 »
Kardesim her saat basi can hangi ulkede var merak ettim? Ben amerikada yasiyorum daha hic can duymadim:)
Almanyaya gel dinle ozaman tabii rahatsız olmaz isen.

Siddhartha

• Hero Member
« Yanıtla #80 : 02 Mayıs 2020, 02:21:00 »
Hadi ya almanlar o kadar inancli mi
Amerikalilar cok inancsiz sadece hristiyan gorunuyorlar kiliseler bombos, can hic duymadim. Sadece bazen zenciler goruyorum kiliseye giden
Everybody needs somebody to love
Everybody needs somebody to hate

Lion

• Sr. Member
« Yanıtla #81 : 02 Mayıs 2020, 02:35:36 »

dostum çan sesi ile ezan sesi aynı değil  ben Hak veriyorum islam dinine mensup olmayan insanların evinin dibinde ezan çalması onları rahatsız eder
ezan gibi kilesede yüksel ses ile bir şey okunsa bende rahatsız olurum.

ben inançlı bir insanım ama kör biri de değilim ülkemiz de müslümanların %10 ancak burada ki kiliselere saygı duyar
ama sürekli kendi dinine saygı bekler

Lion

• Sr. Member
« Yanıtla #82 : 02 Mayıs 2020, 02:39:46 »

adamların kendi ülkesi kendi dini tabi çalacaklar burada her yerde ezan okunuyor. ama çan sesi yok mesala

Karakutu

• Hero Member
« Yanıtla #83 : 02 Mayıs 2020, 02:41:41 »
Hadi ya almanlar o kadar inancli mi
Amerikalilar cok inancsiz sadece hristiyan gorunuyorlar kiliseler bombos, can hic duymadim. Sadece bazen zenciler goruyorum kiliseye giden
Yok dostum burda da kiliseler boş. Ama çanları hep çalar. Çanların her saat başı bazende yarım saatte bir çalması inançlı oldukları anlamına gelmiyor.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #84 : 02 Mayıs 2020, 02:42:55 »
konu korona ama bunu dini bir konuyu tartışma haline getirmeyi nasıl başardınız hakikaten hayret :)

geçen youtube de görmüştüm sincap belgeselinin altında siyaset tartışıyorlardı :)
Global Moderator

Karakutu

• Hero Member
« Yanıtla #85 : 02 Mayıs 2020, 02:47:39 »
adamların kendi ülkesi kendi dini tabi çalacaklar burada her yerde ezan okunuyor. ama çan sesi yok mesala
Burda da ezan sesi yok mesala. Corona nedeniyle haftada bir defa veya binde bir ezana izin veriyorlar. Dediğin gibi kendi ülkeleri. Türkiyede bizlerin ülkesi nezaman Türkiye izin verirse çanların çalınması da ozaman normal.

dinodin11

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #86 : 02 Mayıs 2020, 02:55:59 »

+💯

Karakutu

• Hero Member
« Yanıtla #87 : 02 Mayıs 2020, 03:07:57 »
konu korona ama bunu dini bir konuyu tartışma haline getirmeyi nasıl başardınız hakikaten hayret :)

geçen youtube de görmüştüm sincap belgeselinin altında siyaset tartışıyorlardı :)
Başkan Coronanın yan etkilerinden biride bu😉

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #88 : 02 Mayıs 2020, 09:17:25 »
1-Almanya nüfusunun çoğunluğunun hristyan olması sebebi ile çanların çalması kadar normal birsey yok
2-Türkiye’de aktif olan kliselerin çanları ayin öncesi çalar. Fakat cemaat az olduğu İçin ve birliği sağlamak gibi bir amaç güddükleri için her hafta farklı bir klisede toplanıp ayin yaparlar ve sadece o kilisenin çanı
3-çan sesi ve Ezan sesi desibel olarakta farkındalık olarakta birbirinden çok farklı.

Son olarak manevi değeri muslanlar için yüksek olan ezan sesi zaten motivasyon amacı ile okunmaya başlanmış.. ewde buyun gün oturan insanlara moral olsun diye..

Son olarak Almanya’da çan seslerinin kesilmesi yakındır.. ülke nüfusunun %40 ından fazlası dinsiz şuanda ve yakında bu oran %50 nin üzerine çıkacktır. Sizde bu sayede çan sesi dinlemekten kurtulursunuz.

Karakutu

• Hero Member
« Yanıtla #89 : 02 Mayıs 2020, 12:25:17 »
1-Almanya nüfusunun çoğunluğunun hristyan olması sebebi ile çanların çalması kadar normal birsey yok
2-Türkiye’de aktif olan kliselerin çanları ayin öncesi çalar. Fakat cemaat az olduğu İçin ve birliği sağlamak gibi bir amaç güddükleri için her hafta farklı bir klisede toplanıp ayin yaparlar ve sadece o kilisenin çanı
3-çan sesi ve Ezan sesi desibel olarakta farkındalık olarakta birbirinden çok farklı.

Son olarak manevi değeri muslanlar için yüksek olan ezan sesi zaten motivasyon amacı ile okunmaya başlanmış.. ewde buyun gün oturan insanlara moral olsun diye..

Son olarak Almanya’da çan seslerinin kesilmesi yakındır.. ülke nüfusunun %40 ından fazlası dinsiz şuanda ve yakında bu oran %50 nin üzerine çıkacktır. Sizde bu sayede çan sesi dinlemekten kurtulursunuz.
Hocam yüzde yüz katılıyorum yazdıklarına.

Ne dinsizi ne çanı vede ezanımız bir rahatsızlık vermiyor, o kadar çok rahatsız edecek şeyler varken ezana çana takıntılı olmak art niyetten saygısızlıktan başka bişey değil, en azından kendi adıma.

Ne ezanımız sussun (ki belli bir süre sonra yine yasaklanacak) , nede kilise çanları sussun. Hiçbir zaman gerçek inanalardan kimseye zarar gelmez. Bırakalım herkes istediği gibi inancını yaşasın.

Facebook Twitter Instagram