Gönderen Konu: corona virüs takibi  (Okunma sayısı 12135 defa)

phantom

• Hero Member
Ynt: corona virüs takibi
« Yanıtla #135 : 12 Mayıs 2020, 21:16:08 »
Amerikada yaşamak demekki bazen Türk Milletini ve Müslümanlığı gerici, yobaz örümcek kafalı gibi görmeye neden olabiliyormuş öğrenmiş oluyoruz.

sadece amerikada değil içimizdede bu şekilde düşünen çok sayıda insan var ,ben şahsen onlarada saygı duyuyorum düşüncelerini özgürce ifade etmelerinde bence bir sorun olmaması gerekiyor tabi bu platform üzerinden olsun demiyorum burası yeri olmayabilir.

Karakutu

• Hero Member
« Yanıtla #136 : 12 Mayıs 2020, 21:57:57 »
sadece amerikada değil içimizdede bu şekilde düşünen çok sayıda insan var ,ben şahsen onlarada saygı duyuyorum düşüncelerini özgürce ifade etmelerinde bence bir sorun olmaması gerekiyor tabi bu platform üzerinden olsun demiyorum burası yeri olmayabilir.
Dostum neyine saygı duyuyorsun anlamadım. Her türlü siyasi görüşe saygı duyulur ama kalkıpta kişilerin inancına ve kimliğine hakaret ve aşağılamaya saygı duyulmaz bu ırkçlığa ayrımcılığa girer ve bunun sonu gelmez.

Arkadaş birçok yorumunda maalesef siyasi değil, bir başka milleti ve dini yine değil sadece Türkler ve müslümanlar diye yorumlarda bulundu onun için cevap verme gereği duydum.

Amerikada veya başka bir yerde yaşamak veya yaşadığını sürekli örnek vermesi  arkadaşın modern veya ileri görüşlü olduğunu göstermez ki; bu arkadaş ikide bir ben Amerikada yaşıyorum diye bunu ıma etmeye calışıyor.

Senin içimizde de böyle insanlar var demen kişileri bağlar ve böylesi insanlar hep oldu ve olmaya devam edecek. Insan karekteriyle ilgili bir durum.

Siyasi görüşe saygım var ama ayrımcılığa asla.

Siddhartha

• Hero Member
« Yanıtla #137 : 13 Mayıs 2020, 00:26:49 »
Amerikada yaşamak demekki bazen Türk Milletini ve Müslümanlığı gerici, yobaz örümcek kafalı gibi görmeye neden olabiliyormuş öğrenmiş oluyoruz.

Iste bak tam senin gibi tiplerden bahsediyordum. Zip diye gelmen cok guzel oldu, iyi ornek oldun
Everybody needs somebody to love
Everybody needs somebody to hate

Siddhartha

• Hero Member
« Yanıtla #138 : 13 Mayıs 2020, 00:34:57 »
Dostum neyine saygı duyuyorsun anlamadım. Her türlü siyasi görüşe saygı duyulur ama kalkıpta kişilerin inancına ve kimliğine hakaret ve aşağılamaya saygı duyulmaz bu ırkçlığa ayrımcılığa girer ve bunun sonu gelmez.

Arkadaş birçok yorumunda maalesef siyasi değil, bir başka milleti ve dini yine değil sadece Türkler ve müslümanlar diye yorumlarda bulundu onun için cevap verme gereği duydum.

Amerikada veya başka bir yerde yaşamak veya yaşadığını sürekli örnek vermesi  arkadaşın modern veya ileri görüşlü olduğunu göstermez ki; bu arkadaş ikide bir ben Amerikada yaşıyorum diye bunu ıma etmeye calışıyor.

Senin içimizde de böyle insanlar var demen kişileri bağlar ve böylesi insanlar hep oldu ve olmaya devam edecek. Insan karekteriyle ilgili bir durum.

Siyasi görüşe saygım var ama ayrımcılığa asla.

Arkadasim Turkler derken tabi ki herkesten baksetmiyorum genelleme yapiyorum. Bahsettigim kesim de evet senin gibi bagnaz, yobaz kesim. Senin de bana saygi duymani beklemiyorum zaten cunku biliyorum ne oldugunu.
Bana saygi duyup duymaman cok da umurumda olmaz, seni tanimam etmem ama bir birey olarak senin gorusune dinine gelenegine ne ise saygi duymak zorundayim, ve duyuyorum.
Sadece anlatmak istedigim de buydu. Sen de uzerine iyi ornek oldun.

Ayrica Amerikada yasadigimi ornek vermemdeki amac bu hastalik. Bu hastaliktan suanda en fazla ceken ulke ve olumlerin en fazla oldugu yer.
Ama tabi ki biliyorum ki sen ordan ellerini ovustursundur. Oh ne guzel oluyor, ecnebi kafirler beter olsunlar diyorsundur. Onu da sana cok gormuyorum cunku zihniyetin belli. Dunya gorusun belli. Neye hizmet ettigin belli.

dinodin11

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #139 : 13 Mayıs 2020, 01:34:35 »
Kardesim Dinodin,
Ben Amerika’da yasiyorum, hergun binlerce insan oluyor malesef burda. Benim kalbim sertlesim kararmasin da kiminki kararsin:)

Senin kalbin değil gözlerin kararmış :)
Zira ben kalbinde merhamet görüyorum

Karakutu

• Hero Member
« Yanıtla #140 : 13 Mayıs 2020, 04:15:21 »
Arkadasim Turkler derken tabi ki herkesten baksetmiyorum genelleme yapiyorum. Bahsettigim kesim de evet senin gibi bagnaz, yobaz kesim. Senin de bana saygi duymani beklemiyorum zaten cunku biliyorum ne oldugunu.
Bana saygi duyup duymaman cok da umurumda olmaz, seni tanimam etmem ama bir birey olarak senin gorusune dinine gelenegine ne ise saygi duymak zorundayim, ve duyuyorum.
Sadece anlatmak istedigim de buydu. Sen de uzerine iyi ornek oldun.

Ayrica Amerikada yasadigimi ornek vermemdeki amac bu hastalik. Bu hastaliktan suanda en fazla ceken ulke ve olumlerin en fazla oldugu yer.
Ama tabi ki biliyorum ki sen ordan ellerini ovustursundur. Oh ne guzel oluyor, ecnebi kafirler beter olsunlar diyorsundur. Onu da sana cok gormuyorum cunku zihniyetin belli. Dunya gorusun belli. Neye hizmet ettigin belli.
Senin ne anlatmak istediğini yaptığın yorumlardan anladık kendini fazla yorma.

Öyle senin tahmin ettiğin gibi insan olan gelen bir hastalıktan dolayı daha beter olsunlar diye ellerini ovuşturmaz, değil müslüman, hangi dine ait olursa olsun aklının ucundan bile geciriyorsa kafa zaten kırıktır (örnekte olduğu gibi).

Benim zihniyetimi dünya görüşümü ,neye hizmet ettiğimi anlama kapasiten sadece daraldığın zaman ben Amerikada yaşıyorum diye zırt bırt yazmanda sabit fazlasına gerek yok. Öyle Türklüğüme İslama saygın falanda yok , ama dediğin gibi senin gibiler her toplumda olabiliyor  fazlasınıda beklemek hata olur. Ben Müslüman Türklüğümle onur ve gurur duyuyorum. Her millet ve inanç sahibide kendi kimliğiyle gurur duyar zaten buda normal kimliğini ne olup nerden geldiğini unutanlar hariç tabiiki.

Türkler derken genelleme yapıyorum demişsin herkesten bahsetmiyorum diyorsun, sen yaşadığın ülkeye bir genellme yap ve başka insanlara nekadar saygılılar örneğini bi defada onlardan ver, Türklerden müslümanlardan değil ozaman biraz daha inandırıcı olursun.

Bağnazlık ve yobazlık nereye çekersen oraya gider yani işine geldiği gibi herkes herkese diyebilir. Sen zaten Amerikada yaşıyorum diye her defasında kendini ortaya atıp yücelerde göstermeye calışmakla ne olduğunu anlatıyorsun, senin demenle ne barnaz olurum nede yobaz. Sadece kendini tarif etmişsin gerek yoktu aslında.

Böyle bir forumda belediye başkanlarını birinin  kıyaslama yapıp hakaret edip gerekli cevabı sayfa yöneticisinden almışken seninde hiç alakasızca hemen farklı bir şekilde konuya dalman Türkler ve müslümanlar diyerek atılman niyetini amacını ortaya koydu zaten. Daha fazlasına gerek yok. Türkler ve Müslümanlar yerine genelleme her milletten her inançtan insanlar deseydin iyi niyetine şüphem olmazdı.

Ben dinimle inancımla gurur duyuyorum ve ulu önder Atatürkün dediği gibi ne mutlu Türküm diyene diyerek etnik kimliğimlede son derece onurluyum. Ama başka millet ve inançlarada son derece saygılıyım. Kal sağlıcakla.

Siddhartha

• Hero Member
« Yanıtla #141 : 13 Mayıs 2020, 07:42:23 »
Senin belediye baskanina yorumundan fikrini zikrini ogrendim arkadasim. Ne kadar saygilisin kisilere goruslere onu da ogrendim. Onun icin seninle tartismayacagim.
Omer hayyam in dedigi gibi:
Ehil insana canım feda olsun; ayagi opulse  operim onun. Bir de git ehil olmayanla konus  cehennem ne imis gormus olursun..

Karakutu

• Hero Member
« Yanıtla #142 : 13 Mayıs 2020, 08:09:27 »
Senin belediye baskanina yorumundan fikrini zikrini ogrendim arkadasim. Ne kadar saygilisin kisilere goruslere onu da ogrendim. Onun icin seninle tartismayacagim.
Omer hayyam in dedigi gibi:
Ehil insana canım feda olsun; ayagi opulse  operim onun. Bir de git ehil olmayanla konus  cehennem ne imis gormus olursun..

Benim herhangi bir belediye başkanına veya bir partiye nerde ne yorumum var hatırlayamadım.Beyin iflas edince  anlamada sorun olması gayet normal. Bir arkadaş yorum yapmış Hintell de gerekli cevabı vermiş. Sende hemen dalmışsın aklınca kendine bir ders çıkararak.

Ömer Hayyamın o sözünden keşke birazda sen istifade edebilsen. Öylesi güzel sözleri öğrenmekte değil marifet uygulayabilmekte.

« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2020, 06:53:45 Gönderen: Karakutu »

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #143 : 16 Mayıs 2020, 13:36:21 »
Güncel durumumuz:

Neredeyse son 4 gündür veriler birbirine çok yakın, yani başta vaka grafikleri olmak üzere çoğu grafik olumsuz yönde ilerliyor.

Tepeye çıkış hızımızla, tepeden iniş hızımız aynı değil ve salgın hız kesmeksizin yayılmaya devam ediyor.
Global Moderator

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #144 : 16 Mayıs 2020, 13:38:26 »
Yoğun bakımdaki hasta oranı 2,6 ⏹
-Entübe hasta oranı %1,4⏹
-Entübe/Yoğun bakım oranı %52 ⏹
-Ölüm oranı %2,77⏹
-İyileşme oranı %72,5⬆

Katlanma süresi:
-Vakalarda 59 gün⬇
-Ölümlerde 58 gün⬆

Salgın tahmin modeli, artık yeni verilerle uyumlu değil.

Efektif R değerini (Ro değil), bu model haricinde başka bir şekilde hesaplattım, bugünkü değer 0,69 görünüyor.

normalleşme” sözcüğünü siyaseten çok yerde kullandık, halk ferahlığa ve “geçiyor düşüncesine” kapıldı. Haliyle hareket  ve sokağa çıkma olayı arttı. Avrupa’da her şey basamak basamak yapılırken bizde bitiyormuş gibi bir hava oluştu. Emekler için üzücü
Global Moderator

Greengoblin

• Full Member
« Yanıtla #145 : 28 Mayıs 2020, 04:26:24 »
Singapur'da bir üniversite ülkelere göre salgın bitiş tahmini yaptı. Bizim ülke için 8eylül dediler ama bana pek inandırıcı gelmiyor. 65+ ler cidden cok sıkıntı. Oturduğum sokakta 3 vaka var geçen birine geçmiş olsuna gitmişler. Ne olacak bu memleketin hali ?

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #146 : 28 Mayıs 2020, 15:40:30 »
Singapur'da bir üniversite ülkelere göre salgın bitiş tahmini yaptı. Bizim ülke için 8eylül dediler ama bana pek inandırıcı gelmiyor. 65+ ler cidden cok sıkıntı. Oturduğum sokakta 3 vaka var geçen birine geçmiş olsuna gitmişler. Ne olacak bu memleketin hali ?

Bitiş derken? Virüs tamamen yokmu olacakmış?

Beysev

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #147 : 28 Mayıs 2020, 16:06:00 »
Bazı profesör lerde tam tersi sonbahar da kaç kat artacak diyor.Tuhaf bir durum gerçekten herkesin ağzından farklı farklı konusmalar.Biri çıkar kısa sürede maskede takmayabiliriz diyor millet yanlış  anlayarak maskesiz sokaklarda amerikada çalışan prof Mehmet cilingiroglu nasıl böyle birsey söylenebilir vs diyor .Adam eyluldeki okula bile nasıl kesin konusabiliyorlar sonbaharda kaç katı gelecek 2.dalgadan söz ediyor.Bir bilim adamının ismini vermişti o bile bunları söylüyor yani bu kişi hiç bisi bilmiyor da siz mi biliyorsunuz diyordu.Çok net konuşmalar yapıyordu.Daha bir çok şey varda işte hakkımızda hayırlısı olur inşallah.

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #148 : 28 Mayıs 2020, 16:31:34 »
Onu bunu bilmende
-bu virüsün aşısı vs. 5-6 yıldan önce çıkmaz, kaldı ki 6-7 aydın hayatımızda daha hala tespit kitleri bile doğru düzgün çalışmıyor:)
-bu virüsün sona ermesi bitmesi diye birsey sözkonusu değil, muhtemelen çocuklarımızda bu virüsten bahsedecek zamanı gelince
- hep söylediğim birsey var 8ay psikolojik sınır diye , bu sınıra ulaşınca çeşitli bahanelerle (virüs etkisini yitirdi öldürücülüğü azaldı vücut bağışıklık kazandı) artık daha az dıyar ve korkar olucaz... normalleşme hız kazanacak... biz ne felaketler ne depremler gördük 1 sene sonra unuttuk gittik... 5-6 ay sonra bu iletimi tekrar alıntı şekliyle paylaşırım  bakalım nekadarı tutmuş nekadarı yalan olmuş:)
Not: genelde tutuyor tahminlerim:)

Siddhartha

• Hero Member
« Yanıtla #149 : 28 Mayıs 2020, 18:37:27 »
Suru bagisikligi olmadan bu virus hicbiryere gitmez. En az nufusun 60%-80% i bu virusu gecirmis olmasi gerekir virusun etkisini kaybetmesi icin. Oda yil alir bu hizla.

Facebook Twitter Instagram