Gönderen Konu: D3 eksikliği saçları inceltir mi?  (Okunma sayısı 9134 defa)

nazimx

• Jr. Member
  • **
Ynt: D3 eksikliği saçları inceltir mi?
« Yanıtla #15 : 15 Ocak 2020, 09:48:17 »
300.000 muhteşem bi rakam. ben d3 supplementi alıyorum bi kapsülde 1000 var. günde 4 tane alıyorum ayda 120 bin yapıyo bunda 1 ampülde 300 bin var

Aynı ampulden bende de var. D Vitamini değerim 12 çıktıktan sonra doktor 15 günde 1 tane kullanmamı tavsiye etti. Aylık 600.000 ediyor. İnşallah zararı yoktur :D

unverm

• Hero Member
« Yanıtla #16 : 15 Ocak 2020, 16:18:28 »
d3 vitamini testi ne kadar acaba, özel hastaneleri arayınca fiyat vermiyorlar telefonda?

mem

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #17 : 15 Ocak 2020, 16:51:36 »
Aynı ampulden bende de var. D Vitamini değerim 12 çıktıktan sonra doktor 15 günde 1 tane kullanmamı tavsiye etti. Aylık 600.000 ediyor. İnşallah zararı yoktur :D

fazlası böbreklerde ,damarlarda ve diğer yumuşak organlarda kreçleme yapar.Alırken k2 ve magnezyum ile alın.Hapla alınan d vitaminin işe yaradığına dair bir kanıtta yok

kerimov

• Sr. Member
« Yanıtla #18 : 15 Ocak 2020, 17:07:48 »
fazlası böbreklerde ,damarlarda ve diğer yumuşak organlarda kreçleme yapar.Alırken k2 ve magnezyum ile alın.Hapla alınan d vitaminin işe yaradığına dair bir kanıtta yok

devit ampul hap formunda değil

Blue

• Full Member
« Yanıtla #19 : 15 Ocak 2020, 18:01:21 »
Toplam kaç kere kullanacaksın?

Cassowary

• Sr. Member
« Yanıtla #20 : 16 Ocak 2020, 04:42:44 »
Doğru söylüyorsun güzel bir makale ve dikkatimi çeken bir parçası
bize güneşten gelen deriden sentezlenip,dokularda serbest gezinebilen sülfatlı d vitamini gerekli imiş.

https://www.memurlar.net/haber/246476/butun-yonleri-ile-d-vitamini.html

D VİTAMİNİ ÇEŞİTLERİ

Vücudumuza giren D vitamininin ancak %10'u yiyecekler (yumurta, sakatat, balık, hayvansal yağlar ) ile alınır.

D2 vitamini güneşten sentezlenmez. Endüstriyel olarak mantarlardan radyasyon sonucu elde edilir (5).

D3, D2'den 5-10 kat daha etkilidir (6,7) ve 2-3 kat daha fazla depolanır. Bunun muhtemel nedeni D2'nin D vitaminini bağlayıcı proteine affinitesinin (ilgidinin) düşük olmasıdır. Ayrıca D3 vitamini, D2 vitaminine göre aktif formuna 5 kat daha fazla dönüşür (8). D3 vitamininin, D2 vitaminine göre raf ömrü de daha uzundur.

Sülfatlı D vitamini

Piyasadan alınan preparatlardaki D vitamini ile deride sentezlenen D vitamini bire bir aynı değildir. D vitamini deride güneş ışının enerjisi ile sülfatla bağlanır (sülfatlı D vitamini) ve bu haliyle D vitamini suda çözünür hale gelir (9). Suda çözünebilen D vitamini tüm hücrelere kolayca girebildiği için etkisi yağda çözünen D vitaminine göre daha fazladır. Halbuki ağızdan preparat olarak aldığımız D vitaminleri sülfatsızdır, yağda erirler. Sülfatsız D3 vitamini yağda eridiğinden kan dolaşımında serbestçe dolaşamaz. Dolaşabilmesi için LDL-kolesterole ihtiyacı vardır.

D vitamini sülfat bağından ayrıldığında bir enerji açığa çıkar. Bu sülfat bağı bir anlamda güneş enerjisini vücutta depolayan adeta bir "güneş pili" gibi işlev görür. Bitkiler nasıl gün ışığını depolayabiliyorsa (biyofoton) insanlar da bir anlamda biyofoton üretebilirler (10).

Sülfatlı D3 vitamini kalsiyum taşınmasında fazla görev almaz. Buna karşılık kanserden korunmada, immun sistemi güçlendirme depresyon ve kardiyovasküler hastalıktan korunmada rolü olan sülfatlı vitamin formudur. Sülfatsız D vitaminin bu tarzda etkileri yoktur.

Deride bulunan kolesterol ve kükürt radyasyonun hücre DNA'sı üzerine olan toksik etkilerinden korunma sağlar. Güneş ışınları kolesterol ve kükürtün oksitlenmesini sağlayarak D vitamini sentezini başlatır.

Anne (11) ve inek (12) sütünde bulunan D vitamini sülfatlıdır. Fakat inek sütündeki D vitamini pastörizasyon ve UHT uygulaması ile tahrip olur.

nazimx

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #21 : 16 Ocak 2020, 09:00:40 »
Toplam kaç kere kullanacaksın?

Bugün 4.yü kullanacağım 15 gün oldu çünkü. Bundan sonra ayda 1 tane olacak şekilde 6 tane daha kullanırım. Bir ara hastanede kan tahlili yaptırırım.

Blue

• Full Member
« Yanıtla #22 : 16 Ocak 2020, 11:24:43 »
Bugün 4.yü kullanacağım 15 gün oldu çünkü. Bundan sonra ayda 1 tane olacak şekilde 6 tane daha kullanırım. Bir ara hastanede kan tahlili yaptırırım.

Fazla değil mi ya o kadar ben 3 kullanıp bırakacağım muhtemelen. Hoş D3 değerimi görebilsem daha net karar verecektim ama :D

kerimov

• Sr. Member
« Yanıtla #23 : 16 Ocak 2020, 12:03:50 »
Sen tahlil yaptırmadan nasıl aldın deviti? Bana reçete lazım diyo eczane. Dozu çok yüksek diye.

Blue

• Full Member
« Yanıtla #24 : 16 Ocak 2020, 12:17:02 »
Sen tahlil yaptırmadan nasıl aldın deviti? Bana reçete lazım diyo eczane. Dozu çok yüksek diye.

Kağıda yazdım adını ve kadına gösterdim bu reçetesiz alınıyor mu diye, evet dedi ve arka dolapta varmış hemen verdi 3 tane, ben 3 tane istedim. 11.5 TL falan tuttu

kerimov

• Sr. Member
« Yanıtla #25 : 16 Ocak 2020, 12:23:49 »
Kağıda yazdım adını ve kadına gösterdim bu reçetesiz alınıyor mu diye, evet dedi ve arka dolapta varmış hemen verdi 3 tane, ben 3 tane istedim. 11.5 TL falan tuttu

Benden bugün reçete istedi, 2 günde değişmiş olamaz heralde. Bir de başka eczaneye sorayım o zaman

thekooks

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #26 : 16 Ocak 2020, 12:47:02 »
Aslında reçeteli olması lazım. Herkesin elinde bu tarz vitaminler var. Ben doğru bulmuyorum. Eksik yoksa fazlası çok zararlı. Vitamin kontrolü yaptırmadan etmeden olmamalı.

Blue

• Full Member
« Yanıtla #27 : 16 Ocak 2020, 12:55:20 »
Aslında reçeteli olması lazım. Herkesin elinde bu tarz vitaminler var. Ben doğru bulmuyorum. Eksik yoksa fazlası çok zararlı. Vitamin kontrolü yaptırmadan etmeden olmamalı.
Doğru diyon kan testi sonuçlarını görmeden kullanmak doğru olmaz. Ama ben son 2 kan testinde göremeyince D3 sonucumu artık başlayayım dedim çünkü güneşe az çıkıyorum
En son 2 yıl önce kullandığımda D3 düşük çıkmıştı ve bunu kullanmıştım işte. Yazın güneş falan var ama kışın güneş az

Şu Priorin'i de 6 ay kullanayım ve biraz fazla kilomu vereyim temmuz gibi hormon testi yaptırmayı düşünüyorum belki ozaman içinde D3'üde görürüm inşallah bakalım artık

Hatta 2 hafta sonra falan hayatımda ilk kez olacak kan bağışı yapmayı düşünüyorum. Konuyla alakası yok ama vitamin falan konuşuyoz ya :D

kerimov

• Sr. Member
« Yanıtla #28 : 16 Ocak 2020, 13:09:29 »
Tahlil yaptırmak da ayrı bi muamma. Sağlık ocakları(2020'de kalkmış) yapmıyor hastanelerde de 3-4 bölüm yapıyormuş, gerekli görürse. Arkadaşın dediği d3 sonucumu göremedim olayı da eksik çıkması değil d3 tahlili yapılmamış

unverm

• Hero Member
« Yanıtla #29 : 16 Ocak 2020, 13:10:13 »
Doğru diyon kan testi sonuçlarını görmeden kullanmak doğru olmaz. Ama ben son 2 kan testinde göremeyince D3 sonucumu artık başlayayım dedim çünkü güneşe az çıkıyorum
En son 2 yıl önce kullandığımda D3 düşük çıkmıştı ve bunu kullanmıştım işte. Yazın güneş falan var ama kışın güneş az

Şu Priorin'i de 6 ay kullanayım ve biraz fazla kilomu vereyim temmuz gibi hormon testi yaptırmayı düşünüyorum belki ozaman içinde D3'üde görürüm inşallah bakalım artık

Hatta 2 hafta sonra falan hayatımda ilk kez olacak kan bağışı yapmayı düşünüyorum. Konuyla alakası yok ama vitamin falan konuşuyoz ya :D
D3 nasıl görünmüyo orasını anlamadım, d3 olarak kan testini yapıyolar çıkmıyo mu? Bi de nerde yaptiriyosunuz devlette bulamadım yapan hastane?
Kan bağışında herhangi bir ilaç kullanılmaması gerektiği söyleniyor son 24 saat, vitamin de olsa sorun cikabilir bi sormak lazım.

Facebook Twitter Instagram